T- Technika C2C (corner to corner)


Ilustracja: zdjęcie-1


Jest coś, co przemawia do prawie każdej fanki szydełka, kiedy nadchodzi lato – to zestawianie motków bawełny, zabawa kolorami i odcieniami, i tworzenie projektów, które przekazują dobre wibracje.

Dzisiaj chcemy nauczyć Cię, jak szydełkować techniką C2C (Corner to corner), dzięki której możesz tworzyć zabawne i piękne kombinacje kolorów. Technika ta polega na tworzeniu kwadratów przerabianych ukośnie, zaczynając od jednego narożnika i kończąc na przeciwnym. Pokażemy Ci ją demonstrując krok po kroku wykonanie pięknej szydełkowej podkładki, która z pewnością nada Twojemu stołowi oryginalny wygląd.

Ilustracja: zdjęcie-2


W naszym samouczku użyliśmy motków bawełny Pima w czterech różnych kolorach: naturalnym, canyon rose, jasnożółtym i akwamaryna. Na schemacie podkładki (na końcu postu) zobaczysz, że poszczególne kolory oznaczyliśmy literami (A, B, C i D). Oto jak przyporządkowaliśmy kolory literom:

Jeśli używasz innego połączenia kolorów, to dla ułatwienia zapamiętania, jaki kolor przypisany jest do konkretnej litery, zalecamy odnotowanie tego na schemacie. W razie wątpliwości zawsze będziesz miała go pod ręką.

Ilustracja: zdjęcie-3


Użyliśmy także jednego z naszych szydełek 5 mm i grubej igły do wykończenia robótki.

Ilustracja: zdjęcie-4


Zanim zaczniemy pracę, zalecamy podzielenie motka koloru B na dwa mniejsze. W niektórych partiach robótki będziemy używać obu motków jednocześnie. Aby te dwa motki miały mniej więcej taką samą wielkość, możesz posłużyć się wagą kuchenną: zważ cały motek i zacznij zwijać nitkę tworząc drugi motek, aż do chwili, gdy oba motki będą miały taką samą (lub podobną) wagę, co oznacza, że kolor B został podzielony na pół.

Jak zawsze przed rozpoczęciem robótki, przedstawiamy Ci listę technik, które powinnaś znać:

Kilka zaleceń, które ułatwią Ci szydełkowanie

Wzór tej podkładki opiera się na technice C2C, po angielsku „Corner to Corner”, co dosłownie oznacza „róg do rogu”. Zaczniemy przerabianie od prawego dolnego rogu, a zakończymy w lewym górnym rogu. Dzięki tej technice każdy rząd, który wykonamy, będzie przekątną naszej podkładki. A każda z tych przekątnych zostanie utworzona przez kwadraty, które będziemy jednocześnie wykonywać i łączyć.

Kwadraty te dzielą się na dwa rodzaje , których wykonanie objaśnimy później w opisie pierwszych rzędów:

Kwadrat początkowy

Kwadrat środkowy

 Projekt dzieli się na 3 części:

  • Część rosnącą, aż do otrzymania pożądanej wysokości projektu. W każdym rzędzie dodajemy jeden kwadrat.

– Część środkową: przerabia się ją aż do otrzymania pożądanej szerokości projektu. Każdy jej rząd ma tę samą liczbę kwadratów.

  • Część końcową, w której każdy rząd zmniejsza się o jeden kwadrat, aż do zakończenia projektu
  •  

Jeśli chodzi o wzór, to pamiętaj, że rzędy nieparzyste czyta się od prawej do lewej, a rzędy parzyste czyta się od lewej do prawej. Inaczej mówiąc: musisz zaczynać przerabianie od tego końca, przy którym znajduje się numer rzędu.

A teraz zaczynamy!

  1. Część rosnąca: początek podkładki, zmiany kolorów i dodawanie aż do osiągnięcia właściwej wysokości projektu.
Ilustracja: zdjęcie-5


(PS: schemat podkładki znajduje się na końcu postu).

Rząd 1: ten rząd jest utworzony przez jeden kwadrat początkowy. Będzie on pierwszym w prawym dolnym rogu i taki kwadrat będziesz powtarzać w całym projekcie. Aby lepiej pokazać, jak go przerabiać, przygotowaliśmy filmik wideo:

Jak widzisz kwadrat początkowy jest utworzony przez 6 oczek łańcuszka. Następnie przerób 3 słupki: pierwszy w czwartym oczku łańcuszka licząc od szydełka, drugi w piątym i na koniec trzeci w szóstym.

Ilustracja: zdjęcie-6


Rząd 2: odwróć robótkę i wykonaj kwadrat początkowy. Nie radzisz sobie z tym etapem? Poniżej znajdziesz wideo pokazujące, jak to zrobić. Zobaczysz, że to bardzo proste!

Po zakończeniu tego etapu wykonamy kwadrat środkowy (nadal w rzędzie 2). Naciśnij przycisk odtwarzania, aby zobaczyć, jak to zrobić:

Przed wykonaniem kwadratu środkowego tak, jak pokazano w filmie, musisz wykonać połączenie z ostatnim kwadratem, który przerobiłaś w poprzednim rzędzie. W tym przypadku jest to kwadrat początkowy. Aby wykonać to połączenie, obróć go w lewo i wykonaj 1 oczko ścisłe w przerwie między 3 oczkami łańcuszka i drugim oczkiem kwadratu w poprzednim rzędzie. Następnie możesz kontynuować przerabianie kwadratu środkowego. W tym celu wykonaj 3 oczka łańcuszka przechodząc do następnego rzędu i przerób 3 słupki w tej samej przerwie, między 2 pierwszymi oczkami kwadratu, który połączyłaś.

Ilustracja: zdjęcie-7


Na końcu rzędu otrzymasz w sumie 2 kwadraty.

Ilustracja: zdjęcie-8


Rząd 3: odwróć ponownie robótkę i wykonaj kwadrat początkowy. Następnie wykonaj liczbę kwadratów środkowych konieczną do zakończenia przekątnej. Pamiętaj, że po zrobieniu każdego kwadratu środkowego musisz go połączyć z poprzednim rzędem oczkiem ścisłym, zanim zaczniesz następny kwadrat środkowy. Na końcu rzędu otrzymasz w sumie 3 kwadraty.

Ilustracja: zdjęcie-9


Powtarzaj rząd 3, aż dotrzesz do końca rzędu 5. W każdym kolejnym rzędzie będziesz mieć o jeden kwadrat więcej. Kiedy przerobisz ostatni kwadrat rzędu 5, wykonaj tylko 2 słupki (zamiast 3). Zatrzymajmy się w tym miejscu; zobaczymy, jak wykonywać zmiany koloru.

Zmiana koloru, którą teraz wykonamy, ma na celu przerobienie kwadratu początkowego kolorem innym niż ostatni, którym przerabiałaś w poprzednim rzędzie.

Aby zmienić kolor w celu wykonania kwadratu początkowego, wystarczy zamknąć ostatnie oczko rzędu kolejnym kolorem, którego będziesz używać.

Ilustracja: zdjęcie-10


Rząd 5: odwróć robótkę i wykonaj kwadrat początkowy. Jak widać na powyższym zdjęciu, masz już pierwszy kwadrat w innym kolorze. Będziemy teraz kontynuować przerabianie rzędu zgodnie ze schematem. I znów trzeba będzie zmienić kolor, ale tym razem, aby wykonać kwadrat środkowy. Zobaczmy to!

W przypadku, gdy następny kwadrat to kwadrat środkowy i chcesz zmienić kolor, musisz przerobić oczko ścisłe nowym kolorem.

Ilustracja: zdjęcie-11


Rezultat będzie taki, jak na powyższym zdjęciu: kwadrat początkowy w jednym kolorze, a kwadrat środkowy w innym.

Przerób rząd do końca wykonując tyle środkowych kwadratów, ile potrzeba.

Teraz, kiedy wiesz już, jak wykonywać zmiany koloru, kontynuuj przerabianie rzędu 3 aż do osiągnięcia rzędu 17, zmieniając kolory zgodnie ze schematem. Jak pewnie zauważyłaś, w każdym rzędzie dodajemy jeden kwadrat. Na końcu rzędu 17 będziesz mieć 17 kwadratów.

W trakcie przerabiania napotkasz rzędy, w których dodajemy nowy kolor do naszej podkładki, i takie, w których kończymy (na razie) przerabianie jakimś kolorem, a zatem musimy przeciąć nić. Teraz przypomnimy Ci o tych zmianach, żebyś o niczym nie zapomniała.

Ilustracja: zdjęcie-13


Rząd 11: na końcu tego rzędu dodajemy ostatni kwadrat w kolorze D (akwamaryna).

Ilustracja: zdjęcie-14


Rząd 13: na końcu tego rzędu dodajemy ostatni kwadrat w kolorze B (canyon rose), używając drugiego motka w tym kolorze.

Ilustracja: zdjęcie-15


Rząd 15: na końcu tego rzędu utnij nić w kolorze D, w naszym przypadku akwamaryna.

Ilustracja: zdjęcie-16


Rząd 17: na końcu tego rzędu utnij nić w kolorze C, w naszym przypadku jasnożółty.

Ilustracja: zdjęcie-17


Po tym pierwszym etapie Twoja podkładka będzie miała niezbędną wysokość i będzie podobna do tej, którą widzisz na zdjęciu powyżej. Ładna, prawda?

2. Partia środkowa: całkowita szerokość podkładki, proste brzegi dolne i górne

W tym drugim etapie utworzymy środkową część podkładki. Przestajemy dodawać na jej górnym brzegu i zaczynamy przerabiać prosto. Poniżej wyjaśnimy, jak to zrobić.

Rząd 18: odwróć robótkę i wykonaj kwadrat początkowy. Kontynuuj przerabianie 16 kwadratów środkowych, wprowadzając zmiany koloru, które oznaczyłaś na schemacie. Teraz zrobimy końcową część rzędu.

Ilustracja: zdjęcie-18


Na końcu rzędu, przy braku ostatniego kwadratu, otrzymasz dzianinę w kształcie, który widzisz na zdjęciu powyżej. Aby zobaczyć, jak wykonać ten ostatni etap, kliknij na play.

Musisz tylko przerobić oczko ścisłe w przerwie między 3 oczkami łańcuszka i drugim oczkiem kwadratu w poprzednim rzędzie.

Ilustracja: zdjęcie-19


Po zakończeniu tego rzędu zaczęłaś tworzyć prostą górną krawędź, zaprzestając dodawania po tej stronie.

Rząd 19: odwróć robótkę. Musimy teraz utrzymywać prostą krawędź i w tym celu przerobimy 3 oczka ścisłe i będziemy kontynuować wykonywanie kwadratów środkowych. Przygotowaliśmy filmik ukazujący, jak odwrócić robótkę i wykonać tę pierwszą część rzędu.

Ilustracja: zdjęcie-20


Po zakończeniu tego etapu twoja podkładka będzie wyglądać jak na powyższym zdjęciu. Kontynuuj przerabianie kwadratów środkowych (w sumie 17), zmieniając kolor nici zgodnie ze schematem.

Ilustracja: zdjęcie-21


Kontynuuj przerabianie rzędów od 20 do 26 zgodnie ze schematem, powtarzając końcową część rzędu 18 i początek rzędu 19, aby uformowana krawędź była prosta, bez dodawania.

Ilustracja: zdjęcie-22


Rząd 26: na końcu tego rzędu pamiętaj o ucięciu nici w kolorze C (jasnożółty).

Ilustracja: zdjęcie-23


Zakończ ten etap przerabiając rząd 27.

W tym miejscu osiągnęłaś niezbędną szerokość projektu w jego dolnej części. Kontynuujmy realizując ostatni etap, aby dokończyć podkładkę.

3. Etap końcowy: odejmowanie kwadratów, aby dokończyć projekt

W tej części dokończymy podkładkę, odejmując jeden kwadrat w każdym rzędzie i tworząc proste brzegi lewej i górnej części. W tym celu przerobimy rzędy od 28 do 43. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Rząd 28: bok podkładki powstanie na początku rzędu. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku.

Widzisz, że to naprawdę łatwe i że od razu widać tworzący się narożnik podkładki. Przyjrzyjmy się najważniejszym punktom krok po kroku:

Ilustracja: zdjęcie-24


Po skończeniu rzędu 27 nasza podkładka będzie wyglądać jak na powyższym zdjęciu.

Ilustracja: zdjęcie-25


Odwróćmy robótkę i zacznijmy rząd 28. Nie wykonamy kwadratu początkowego, gdyż w ten sposób dodalibyśmy jeden kwadrat, a w tej części robótki chcemy je odejmować.

Zamiast niego przerabiamy 3 oczka ścisłe i jeden kwadrat środkowy. Resztę rzędu przerabiamy uwzględniając zmiany koloru oznaczone na schemacie.

Ilustracja: zdjęcie-26


Nie zapomnij uciąć nici w kolorze D (akwamaryna), kiedy skończysz rząd.

Ilustracja: zdjęcie-27


Kiedy skończysz rząd 29, zobaczysz wyraźniej, jak stopniowo formuje się boczna krawędź.

Ilustracja: zdjęcie-28


Kontynuuj przerabianie rzędów od 29 do 42 zgodnie ze schematem, uwzględniając wskazane zmiany koloru.

Ilustracja: zdjęcie-29


Rząd 43: dotarłaś do końca podkładki! Teraz przerobimy ostatni kwadrat, a żebyś nie miała najmniejszych wątpliwości, jak to zrobić, przygotowaliśmy filmik.

Jak widzisz, musisz tylko wykonać jeszcze jeden kwadrat środkowy i to wszystko – prawie skończyłaś.

4. Wykończenie

Ilustracja: zdjęcie-30


Zauważyłaś, że na lewej stronie podkładki zostało mnóstwo nitek i zastanawiasz się, jak się ich pozbyć, prawda?

Ilustracja: zdjęcie-31


Przy pomocy grubej igły ukryj te końcówki nici w dzianinie tak, jak to pokazano na zdjęciu. Radzimy zawsze przeciągać igłę przez kwadrat w tym samym kolorze, co nawleczona na nią nić, dzięki czemu ukryta końcówka będzie mniej widoczna. Nie musisz ukrywać całej końcówki, mały kawałek wystarczy, żeby robótka się nie spruła. Zobaczysz, że robi się to bardzo szybko.

Ilustracja: zdjęcie-32


I … skończyłaś! Śledzenie schematu, zmiany koloru i tworzenie kwadratów było zabawne, prawda? Mamy nadzieję, że udostępnisz zdjęcia swoich podkładek na portalach społecznościowych z hashtagiem #weareknitters. Twórz różne kombinacje kolorów i nadaj podkładce własny styl 🙂

______

Schemat podkładki na stół

Ilustracja: zdjęcie-33