Jak wykonać ścieg ściągaczowy 2 x 2 na szydełku

W tym tutorialu pokażemy , jak wykonać na szydełku ścieg ściągaczowy 2 x 2. Jest to ścieg podstawowy, dwustronny, który możesz wykorzystać do wykończenia ubrań, czapek, kominów, torebek, itp. W tym ściegu połączymy słupki wykonywane z przodu z tymi wykonywanymi z tyłu. Przygotowując ten tutorial, posłużyliśmy się szydełkiem 5mm i naszą bawełną Pima.

 

 

 

Ścieg ściągaczowy 2 x 2, jest podstawowym ściegiem szydełkowym i posłuży Ci jako baza do wykonywania różnego typu ściegów ściągaczowych (1×1, 3×3, 4×4, itp.). Jedną z jego najważniejszych cech jest fakt, że jest dwustronny i wykorzystuje się go do wykończenia ubrań, czapek, kominów, torebek, itp. Pokażemy Ci, jak wykonać ten ścieg na szydełku, abyś mogła go użyć w swoich letnich projektach! Wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądał w szydełkowym topie lub w torbie plażowej?

 

Próbkę wykonaliśmy, używając szydełka 5mm i naszej bawełny Pima.

 

  1. Oto techniki, które musisz znać zanim rozpoczniesz naukę tego ściegu:
    1. Łańcuszek
    2. Słupek

 

Ścieg ten składa się z połączenia słupków przerabianych z przodu i z tyłu. Chcąc wykonać oczka tego typu, nie wprowadzamy szydełka w górną część poprzedniego rzędu, ale wprowadzamy je między oczkami w następujący sposób:

 

 

 

 

 

 

Słupek przerabiany z przodu: musisz wprowadzić szydełko w przednią część pierwszego oczka, przeprowadzić przez tył drugiego oczka i wyjąć szydełko przez trzecie oczko. Wykonaj ponownie narzut i wyciągnij, jakbyś wykonywała zwykły słupek.

 

Słupek przerabiany z tyłu: musisz wprowadzić szydełko w tylną część pierwszego oczka, przeprowadzić przez przód drugiego oczka i wyjąć szydełko przez trzecie oczko. Wykonaj ponownie narzut i wyciągnij, jakbyś wykonywała zwykły słupek.

 

 

Teraz zobaczmy, jak wykonać ścieg ściągaczowy 2 x 2, łącząc oczka wyjaśnione powyżej:

 

Rząd 1: przerób cały rząd słupkami.

 

 

Rząd 2: przerobimy na zmianę słupek przedni ze słupkiem tylnym w następujący sposób: 2 słupki przednie + 2 słupki tylne. Pamiętaj, że w tym przypadku Twój łańcuszek musi składać się z liczby oczek podzielnej przez 4. Jeśli chcesz wykonać szerszy lub węższy ściągacz (1×1, 3×3, 4×4, 5×5, itp.), Twój łańcuszek musi składać się z liczby oczek, która jest wielokrotnością 2, 6, 8, 10… i tak dalej. Na końcu rzędu wykonaj 3 oczka łańcuszka, aby móc zacząć przerabianie kolejnego rzędu.

 

 

 

Rząd 3: zacznij przerabianie odwrotnie do ostatniego oczka, które przerobiłaś  na końcu poprzedniego rzędu. Jeśli poprzedni rząd zakończyłaś przerobieniem 2 słupków z przodu, nowy rząd rozpocznij przerobieniem 2 słupków z tyłu. Na końcu rzędu pamiętaj wykonać 3 oczka łańcuszka, by móc rozpocząć kolejny rząd.

 

 

 

Powtarzaj rzędy 2 i 3, aż wykonasz robótkę pożądanej długości.

 

 

 

 

Jak widzicie, jest to bardzo łatwy ścieg i w zależności od układu słupków przednich i tylnych jakiego użyjecie wykonany ściągacz będzie węższy lub szerszy.

Jak zwykle, zachęcamy, byś podzieliła się z nami swoimi projektami na Instagramie, oznaczając hasztagiem #weareknitters.

Pokaż nam projekty, w których używasz ściegu ściągaczowego.