Jak wykonać szydełkiem wzór ”węzły salomona”

Dzisiaj pokażemy, jak zrobić ten szydełkowy klasyk. Wzór ”węzły salomona” tworzy strukturę złożoną ze splecionych rombów utworzonych z półsłupków i oczek łańcuszka. Jest bardzo łatwy do wykonania, pochłania mało włóczki, a wynik jest bardzo efektowny.

 

 

 

Zobaczmy, jak go wykonać:

 

Rząd 1: wykonaj 1 węzeł przesuwny i 1 oczko łańcuszka. Zrób jeszcze jedno oczko łańcuszka i wyciągnij nić na około 2 cm. Chwyć nić i przytrzymuj ją osobno przy pomocy palca. Przeciągnij tę nić przez oczko, które masz na szydełku i wykonaj 1 półsłupek w dziurce utworzonej przez nić, którą przytrzymujesz osobno. W ten sposób wykonałaś pierwszą pętelkę z pierwszym węzłem salomona. Powtarzaj tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać pożądaną szerokość robótki. Na zakończenie rzędu musisz otrzymać parzystą liczbę pętelek.

 

Rząd 2: odlicz 4 pętelki i wbij szydełko w piąty węzeł salomona. * Zrób 1 półsłupek i wyciągnij tę samą nitkę na około 2 cm, aby utworzyć kolejną pętelkę. Wykonaj w sumie 2 pętelki z 2 węzłami salomona. Pozostaw dwie wolne pętelki i wbij szydełko w drugi węzeł salomona.* Kontynuuj powtarzając sekwencję od * do * do końca rzędu.

 

Rząd 3: wykonaj 3 pętelki z 3 węzłami salomona. Odwróć dzianinę i przerób półsłupek w węźle znajdującym się pomiędzy dwiema górnymi pętelkami poprzedniego rzędu. * Wykonaj ponownie 2 pętelki z 2 węzłami salomona i 1 półsłupek w węźle pozostałym pośrodku. * Powtarzaj od * do * przez resztę rzędu.

 

 

Powtarzaj rząd 3, aż osiągniesz pożądaną długość.

 

 

 

W ten sposób powstaje dzianina o tak pięknej, ażurowej teksturze, że idealnie nadaje się do wykonywania szali i letnich toreb. W zależności od używanych nici ten tradycyjny wzór nabiera bardziej nowoczesnego stylu. Jeśli spróbujesz zastosować do jego realizacji naszą włóczkę Tape, uzyskasz wynik bardzo podobny do makramy.

 

Jak zwykle zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi pracami na Instagramie oznaczając je hasztagiem #weareknitters. Z przyjemnością zobaczymy, jak wykorzystujesz wzór „węzły salomona”.