Półsłupek nawijany z narzutem przez trzecią nitkę

 

 

Jedną z magii szydełka jest to, że przy wykorzystaniu jednego oczka można wykonać całe mnóstwo różnych wariacji. Jednym odrobinę zapomnianym oczkiem jest półsłupek nawijany z narzutem. To oczko, które po zrobieniu nie jest ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Uniwersalne dla każdego typu projektu.

 

Jednym ze sposobów, który chcielibyśmy przedstawić to wykonywanie półsłupka nawijanego z narzutem przez trzecią nitkę. Bardzo proste do wykonania, a jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to w jaką część półsłupka wbijane jest szydełko.

 

Opis półsłupka nawijanego z narzutem

 

Aby uzyskać ten efekt z tej samej strony we wszystkich rzędach, będziemy przerabiać półsłupki po okręgu. Również można przerabiać je w linii prostej.

 

  1. Nabieramy dowolną ilość oczek łańcuszka na szydełko WAK. Łączymy pierwsze oczko łańcuszka z ostatnim, wykonując oczko ścisłe.

 

  1. Przerabiamy pierwszy rząd półsłupkiem nawijanym z narzutem.

 

  1. Rozpoczynamy drugi rząd. To właśnie w tym momencie musimy zwrócić uwagę, gdzie wbijamy szydełko. Pierwsza nić, czyli przednia część V, którą tworzą dwie główne pętelki, powstające zawsze przy robieniu szydełkiem tutaj nie należy wbijać szydełka!

 

Pierwsza nić

 

Tutaj widać drugą nić, która stanowi tylną część głównej pętelki V. Również nie tu będziemy wbijać szydełko.

 

Druga nić

 

A gdzie właściwie znajduje się trzecia nić? Z tyłu głównej pętelki i to właśnie tutaj należy wprowadzić szydełko. Zatem rozpoczynamy przerabianie oczek  poprzez złapanie nitki i wbijanie szydełka przez trzecią nitkę.

 

Trzecia nić

 

Teraz łapiemy nitkę od nowa i ją przeciągamy.

 

Drugi krok robienia półsłupka

 

Łapiemy nitkę i przeciągamy ją przez trzy pętelki, które są na szydełku i gotowe! W dolnej części, którą właśnie przerabiamy powstanie warkoczyk. Tę technikę można wykorzystać przy wszelkiego rodzaju oczkach robionych na szydełku: półsłupek, słupek pojedynczy, słupek podwójny, słupek potrójny, itp.

 

Nie zapomnij o podzieleniu się z nami rezultatami swojej pracy i na portalach społecznościowych używaj hasztagu #weareknitters.