JAK WYKONAĆ SZYDEŁKIEM WZÓR AŻUROWYCH STRZAŁEK

Pokażemy, jak wykonać szydełkiem wzór ażurowych strzałek. Użyliśmy w tym celu bawełny Pima natural i szydełka 5 mm. To bardzo ładny motyw, odpowiedni do wielu rodzajów ubrań: szali, kardiganów, bluzek… zdecyduj sama. Śledząc poniższe etapy, przekonasz się, że możesz opanować ten ścieg w mgnieniu oka!

PRÓBKA

Aby wykonać szydełkiem wzór ażurowych strzałek musisz znać następujące techniki:

  1. Łańcuszek
  2. Słupek
  3. Zmniejszenie liczby oczek
  4. Potrójne zmniejszenie liczby oczek

Jeśli nie znasz którejś z tych technik, kliknij na link, który przeniesie Cię do kanału We are Knitters. Ten ścieg jest wielokrotnością 16+5 oczek. Żeby wykonać próbkę nabraliśmy zatem 37 oczek łańcuszka plus 3 oczka dodatkowe, które zastąpią pierwszy słupek w pierwszym rzędzie.

Przed rozpoczęciem ważne jest, by znać następujące terminy:

Zmniejszenie liczby oczek: owiń szydełko nicią (1 narzut) i wbij szydełko w oczko poprzedniego rzędu wskazane w opisie. Zrób ponownie 1 narzut i wyjmij szydełko. Na szydełku będą 3 pętelki. *Zrób 1 narzut i przeciągnij szydełko przez 2 pierwsze pętelki*. Na szydełku będą 2 pętelki. Zrób ponownie 1 narzut i wbij szydełko w to samo oczko, zrób 1 narzut i wyjmij szydełko przez oczko. Na szydełku będą 4 pętelki. Powtórz od * do *. Na szydełku będą 3 pętelki. Zrób 1 narzut i przeciągnij szydełko przez pozostałe pętelki. Pozostanie tylko 1 pętelka.

Potrójne zmniejszenie liczby oczek: owiń szydełko nicią (1 narzut) i wbij szydełko w oczko poprzedniego rzędu wskazane w opisie. Zrób ponownie 1 narzut i wyjmij szydełko. Na szydełku będą 3 pętelki. *Zrób 1 narzut i przeciągnij szydełko przez 2 pierwsze pętelki*. Na szydełku będą 2 pętelki. Zrób ponownie 1 narzut i wbij szydełko w to samo oczko. Zrób 1 narzut i wyjmij szydełko przez oczko. Na szydełku będą 4 pętelki. Powtórz od * do *. Na szydełku będą 3 pętelki. Zrób 1 narzut i wbij szydełko w to samo oczko, zrób 1 narzut i wyjmij szydełko przez oczko. Na szydełku będzie 5 pętelek. Powtórz od * do *. Na szydełku będą 4 pętelki. Zrób 1 narzut i wbij szydełko w to samo oczko, zrób 1 narzut i wyjmij szydełko przez oczko. Na szydełku będzie 6 pętelek. Powtórz od * do*. Na szydełku będzie 5 pętelek. Zrób 1 narzut i przeciągnij szydełko przez pozostałe pętelki. Pozostanie tylko 1 pętelka.

Łuk: łuk tworzony jest przez łańcuszek poprzedniego rzędu.

Rząd 1 : przerób 1 słupek w piątym oczku łańcuszka * Zrób 2 oczka łańcuszka i pomiń 3 oczka łańcuszka, przerób 2 słupki w następnym oczku łańcuszka. Przerób 3 słupki. Zrób 3 oczka łańcuszka, pomiń 3 oczka łańcuszka, przerób 3 słupki i przerób 2 słupki w następnym oczku łańcuszka. Zrób 1 oczko łańcuszka i pomiń 2 oczka łańcuszka*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 3 oczka łańcuszka, zrób 1 oczko łańcuszka, pomiń 1 oczko łańcuszka i przerób 2 słupki.

PIERWSZY ETAP

Rząd 2: zrób 3 oczka łańcuszka i przerób 1 słupek. *Zrób 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez oczka łańcuszka poprzedniego rzędu, przerób 3 słupki w trzech następnych oczkach i wykonaj 1 zmniejszenie. Zrób 5 oczek łańcuszka i pomiń łuk poprzedniego rzędu. Wykonaj 1 zmniejszenie, przerób 3 słupki i zrób 1 oczko łańcuszka*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka** i przerób je słupkami.

** Uwaga! Pamiętaj, aby ostatni słupek w rzędzie przerobić wprowadzając szydełko w trzecie oczko łańcuszka poprzedniego rzędu.
 

DRUGI ETAP

Rząd 3: zrób 3 oczka łańcuszka i przerób 1 słupek. * Pomiń następny łuk, przerób 2 słupki i wykonaj 1 zmniejszenie. Zrób 3 oczka łańcuszka i przerób 2 słupki w środkowym oczku łuku w poprzednim rzędzie. Zrób 3 oczka łańcuszka, wykonaj 1 zmniejszenie i przerób 2 słupki. Zrób 1 oczko łańcuszka*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka** i przerób je słupkami.

**Uwaga! Ostatnie powtórzenie jest niekompletne, a zatem w tym powtórzeniu nie wykonuj końcowego oczka łańcuszka.

TRZECI ETAP

Rząd 4: zrób 3 oczka łańcuszka i przerób 1 słupek. * Przerób 1 słupek w następnym oczku i wykonaj 1 zmniejszenie. Zrób 3 oczka łańcuszka, pomiń łuk poprzedniego rzędu, przerób 3 słupki w następnym oczku, zrób 1 oczko łańcuszka i przerób 3 słupki w następnym oczku. Zrób 3 oczka łańcuszka, pomiń łuk poprzedniego rzędu, wykonaj 1 zmniejszenie i przerób 1 słupek*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka i przerób je słupkami.

CZWARTY ETAP

Rząd 5: zrób 3 oczka łańcuszka, przerób 1 słupek i wykonaj 1 zmniejszenie. * Zrób 3 oczka łańcuszka, pomiń łuk poprzedniego rzędu, przerób 2 słupki w następnym oczku i przerób 2 słupki. Zrób 2 oczka łańcuszka, pomiń łuk poprzedniego rzędu, przerób 2 słupki i przerób 2 słupki w następnym oczku. Zrób 3 oczka łańcuszka, pomiń łuk poprzedniego rzędu i wykonaj 1 potrójne zmniejszenie*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 4 oczka**. Wykonaj 1 potrójne zmniejszenie i przerób 2 słupki.

**Uwaga! Ostatnie powtórzenie kończy się przed potrójnym zmniejszeniem, a zatem zakończ to powtórzenie zanim wykonasz potrójne zmniejszenie.

 

PIĄTY ETAP

Rząd 6: zrób 3 oczka łańcuszka, przerób 1 słupek i pomiń oczko i łuk poprzedniego rzędu. * Zrób 2 oczka łańcuszka, przerób 2 słupki w następnym oczku, przerób 3 słupki, zrób 3 oczka łańcuszka i pomiń łuk poprzedniego rzędu. Przerób 3 słupki, przerób 2 słupki w następnym oczku, pomiń łuk, następne oczko i następny łuk. Zrób 1 oczko łańcuszka*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka**. Zrób 2 oczka łańcuszka i przerób 2 słupki.

** Uwaga! Ostatnie powtórzenie jest niekompletne, a zatem zakończ to powtórzenie po ostatnim przerobieniu 2 słupków w tym samym oczku.

Powtarzaj rzędy od 2 do 6 aż do uzyskania pożądanej długości

SZÓSTY ETAP

 

Oto schemat, którym możesz się posłużyć jako wskazówką przy szydełkowaniu tego motywu.

SCHEMAT WZORU

Pamiętaj o zrobieniu mnóstwa zdjęć i umieszczeniu ich na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters.