Jak wykonać szydełkiem ścieg ukośny reliefowy


Image: photo-1


Szydełko jest naprawdę zaskakującą techniką. Czasem wystarczy jedynie nieco zmodyfikować podstawowe sploty, aby uzyskać kombinacje, które dają niesamowicie piękną teksturę. Tak właśnie jest w przypadku ściegu ukośnego reliefowego, który pokazujemy w tym poście: półsłupki, słupki krzyżowane i… przepiękna tekstura!

Image: photo-2


Aby zrealizować ten tutorial użyliśmy szydełka 7 mm i motka naszej cienkiej wełny The Petite Wool.

Oto lista technik, których zamierzamy użyć:

Półsłupek

Słupek

Słupek krzyżowany od przodu: słupek krzyżowany od przodu wykonuje się tak, jak zwykły słupek z dwiema niewielkimi modyfikacjami: zamiast przerabiać go w następnym oczku przerabia się go w oczku wcześniejszym w stosunku do ostatnio przerobionego oczka (o 1 oczko bardziej w prawo w poprzednim rzędzie). Po zlokalizowaniu tego oczka przerób je, ale zamiast wbijać szydełko w górną część oczka zrób tak: wbij szydełko od przodu do tyłu po prawej stronie oczka i wyjmij je po jego lewej stronie od tyłu do przodu, tak by oczko pozostało przed szydełkiem. Zrób narzut i wyciągnij szydełko zza oczka. Dalej przerabiaj normalnie. Jeśli masz wątpliwości, nie przejmuj się, naszemu tutorialowi towarzyszy video J !

Pomijanie oczek: aby  pominąć oczko należy po prostu pozostawić bez przerabiania odpowiednie oczko poprzedniego rzędu.

Image: photo-3


Zaczynamy od zrobienia łańcuszka o liczbie oczek będącej wielokrotnością 4.

Image: photo-4


Rząd 1 : zrób 2 oczka łańcuszka, aby przejść do następnego rzędu i przerób wszystkie oczka półsłupkami.

Image: photo-5


Rząd 2: powtórz rząd 1.

Image: photo-6


Rząd 3 : przerób 2 oczka łańcuszka, aby przejść do następnego rzędu i zrób 1 półsłupek. Przerób *1 słupek krzyżowany od przodu, pomiń 1 oczko i przerób 3 półsłupki*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka. Przerób 1 słupek krzyżowany od przodu, pomiń 1 oczko i przerób półsłupek w ostatnim oczku.

Image: photo-7


Rząd 4 : powtórz rząd 1.

Image: photo-8


Rząd 5 : przerób 2 oczka łańcuszka, aby przejść do następnego rzędu i zrób 3 półsłupki. Przerób *1 słupek krzyżowany od przodu, pomiń 1 oczko i przerób 3 półsłupki*.  Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

Powtarzaj rzędy od 3 do 6, aż osiągniesz pożądaną długość robótki J

Chcesz zobaczyć, jak to zrobić krok po kroku? Stworzyliśmy video, abyś nie przegapiła żadnego rzędu.

Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten łatwy i szybki do wykonania ścieg. Jak zawsze będziemy zachwyceni, jeśli udostępnisz nam swoje projekty na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters. Do zobaczenia!