JAK WYKONAĆ ŚCIEG GOFROWY


(zdjęcie 1)


Czasami zdarza się, że nie wiemy jaki ścieg wykorzystać przy kolejnym projekcie i po raz kolejny decydujemy się na ten sam, co zwykle. Wyjściem z sytuacji jest nauka nowych rodzajów oczek, dlatego dziś pokażemy Ci jak przerabiać ściegiem gofrowym. To fantastyczna technika, którą charakteryzuje grubość i która przy tym bardzo dobrze wygląda. Świetnie sprawdza się zarówno przy swetrach, jak i przy szalikach.

Tkanina jest bardzo łatwa do zrobienia. Polega na wykonywaniu na zmianę słupka dwoma technikami, które możesz zobaczyć na filmach w tym poście:

– słupek wkłuwany od przodu

– słupek wkłuwany od tyłu

(zdjęcie 2)


W przykładzie korzystamy z szydełka w rozmiarze 5 mm i wełny meriwool, którą możesz znaleźć na naszej stronie internetowej. Wybraliśmy ją ze względu na miękkość i szeroką gamę kolorów. Jest naprawdę cudowna!

Rozpoczynając nasz projekt, musimy wykonać łańcuszek, którego liczba oczek będzie wielokrotnością 4. Łańcuszek z przykładu ma 20 oczek.

Rząd 1: wykonaj 3 oczka łańcuszka, które będą się liczyć jako słupek. Przerób słupek w 5-ątym oczku łańcuszka, licząc od szydełka i przerób słupkami cały rząd.

Rząd 2: wykonaj 3 oczka łańcuszka wzrostowego, które będą się liczyć jako pierwsze słupek. Kontynuując, *przerób słupek wkłuwany od przodu i przerób 2 słupki wkłuwane od tyłu*. Powtarzaj od * do * aż do pozostania jednego oczka i przerób je normalnym słupkiem.

Rząd 3: wykonaj 3 oczka łańcuszka wzrostowego, które będą się liczyć jako pierwsze oczko

rzędu. *Przerób 2 słupki reliefowe wkłuwane od przodu i przerób 1 słupek wkłuwany od tyłu*. Powtarzaj od * do * aż do pozostania jednego oczka i zakończ rząd normalnym słupkiem.

(zdjęcie 3)


Po wykonaniu pierwszych 3 rzędów powinno to wyglądać tak, jak na zdjęciu. Powtarzaj rząd 2 i 3 aż do zakończenia projektu.

Odważ się wykorzystać ścieg gofrowy w kolejnym szydełkowaniu i podziel się z nami kreatywnymi efektami swojej pracy na portalach społecznościowych, używając hashtaga #WeAreKnitters.