JAK WYKONAĆ ŚCIEG AŻUROWE GWIAZDY?

(zdjęcie 1)

Lato to doskonały czas na naukę nowych ściegów i wybranie się na plażę w ubraniach wykonanych ściegiem ażurowym. Dzisiejszy splot jest bardzo prosty, a w rezultacie otrzymamy bardzo lekki materiał.

(zdjęcie 2)

W tym poście do wykonania projektu wykorzystaliśmy bawełnę Pima i szydełko w rozmiarze 5mm.

Oto techniki, które powinnaś znać, aby móc wykonać ten ścieg:

– łańcuszek

półsłupek

oczko ścisłe

słupek podwójny

W celu rozpoczęcia jakiegokolwiek projektu tym ściegiem będziesz potrzebowała łańcuszka, wykonanego z wielokrotności 6 oczek + 2. W tym przykładzie rozpoczęliśmy od łańcuszka wykonanego z 26 oczek łańcuszka.

(zdjęcie 3)
(zdjęcie 4)

Rząd 1: wykonaj 1 oczko wzrostowe. W trzecim oczku łańcuszka z szydełka *przerób 1 półsłupek, wykonaj 9 oczek łańcuszka i zamknij łańcuszek w pętelkę oczkiem ścisłym w półsłupku.

(zdjęcie 5)

W tym momencie wykonaj 4 oczka łańcuszka, opuść 4 oczka i w kolejnym oczku przerób 1 półsłupek. Wykonaj 9 oczek łańcuszka i zamknij pętelkę 1 oczkiem ścisłym w półsłupku*.

(zdjęcie 6)

Powtarzaj od * do * aż do pozostania 1 oczka, aby wykończyć łańcuszek i zakończ rząd półsłupkiem.

(zdjęcie 7)

Rząd 2: rozpocznij, wykonując 5 oczek łańcuszka wzrostowego. Wykonaj kolejne 2 oczka łańcuszka.

(zdjęcie 8)
(zdjęcie 9)
(zdjęcie 10)

*Wykonaj 1 półsłupek w  5 oczku łańcuszka pętelki, a następnie przerób kolejny półsłupek w 5 oczku łańcuszka z kolejnej pętelki i przerób 4 oczka łańcuszka*.

(zdjęcie 11)
(zdjęcie 12)

Powtarzaj od * do * aż dojdziesz do ostatniej pętelki. Zakończ rząd 2 oczkami łańcuszka i 1 słupkiem podwójnym, wykonując go w oczku łańcuszka wzrostowego, które zrobiliśmy w poprzednim rzędzie.

(zdjęcie 13)

Rząd 3: ponownie wykonaj 1 oczko łańcuszka wzrostowego, które liczy się jako pierwsze oczko rzędu. Kontynuuj przerabianie rzędu, wykonując 2 oczka łańcuszka i opuść 2 oczka. *Przerób 1 półsłupek nad półsłupkiem z poprzedniego rzędu, wykonaj 9 oczek łańcuszka i zamknij pętelkę 1 oczkiem ścisłym podobnie jak w rzędzie 1. W następnym oczku, przerób 1 półsłupek, wykonaj 9 oczek łańcuszka i wykonaj 1 oczko ścisłe w półsłupku, aby zamknąć pętelkę. Wykonaj 4 oczka łańcuszka i opuść łuk oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu*. Powtarzaj od * do * i zakończ rząd 2 oczkami łańcuszka (zamiast 4) i przerób półsłupek w piątym oczku łańcuszka wzrostowego z 2 rzędu.

(zdjęcia 14)

Rząd 4: wykonaj 4 oczka łańcuszka wzrostowego. *Przerób 1 półsłupek w piątym oczku łańcuszka z pierwszej pętelki, przerób 4 oczka łańcuszka i wykonaj kolejny półsłupek w piątym oczku łańcuszka z kolejnej pętelki*. Powtarzaj od * do * aż do ostatniej pętelki i zakończ rząd, wykonując 1 słupek podwójny w ostatnim oczku łańcuszka z poprzedniego rzędu…

Od tego momentu powtarzaj rzędu od 1 do 4 aż do zakończenia projektu i podziel się z nami efektami swojej pracy na portalach społecznościowych, umieszczając hasztag #WeAreKnitters.