JAK WYKONAĆ ŚCIEG AKSAMITNE GWIAZDKI

 

Do wykonania ściegu aksamitne gwiazdki musisz posługiwać się szydełkiem na poziomie średnio-zaawansowanym, jako że wymaga on umiejętności wykonywania łańcuszka, półsłupka, podwójnego słupka, podwójnego słupka wkłuwanego od przodu*, wachlarzyka** oraz oczek zamykanych razem. Nie panikuj, jeśli nie znasz jakiegoś splotu, zawsze możesz zajrzeć na kanał We are knitters na YouTube.

*Podwójny słupek wkłuwany od przodu: podwójny słupek wkłuwany od przodu wykonuje się jak podwójny słupek, jednak zamiast wbijać szydełko w sam słupek musisz je przeprowadzić wokół „nóżki” (podstawy słupka) w następujący sposób: wkłuj szydełko od przodu do tyłu tak, by nóżka znalazła się przed szydełkiem.

**Wykonywanie wachlarzyka z 4 słupków: aby wykonać wachlarzyk z 4 słupków zrób 4 słupki w tym samym oczku, to znaczy przerób 4 razy to samo oczko.

**Wykonywanie wachlarzyka z 3 słupków: aby wykonać wachlarzyk z 3 słupków zrób 3 słupki w tym samym oczku, to znaczy przerób 3 razy to samo oczko.

Ten ścieg jest wielokrotnością 12 oczek + 1 oczko dodatkowe. Użyliśmy włóczki Meriwool w kolorze akwamaryna i szydełka 5 mm.

Rząd 1: zrób 4 oczka łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w piątym oczku łańcuszka licząc od szydełka. *Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń 5 oczek łańcuszka i przerób 1 półsłupek w szóstym oczku łańcuszka. Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń 5 oczek łańcuszka, wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków, zrób 3 oczka łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w tym samym oczku, w którym wykonałaś poprzedni*. Powtarzaj od * do * aż pozostanie tylko 12 oczek. Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń 5 oczek łańcuszka, przerób 1 półsłupek, zrób 1 oczko łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 4 podwójnych słupków w ostatnim oczku łańcuszka.

 

Rząd 2 : zrób 1 oczko łańcuszka. *Zrób 5 oczek łańcuszka i wykonaj 6 podwójnych półsłupków zamykanych razem i wkłuwanych od przodu w kolejnych 6 podwójnych słupkach poprzedniego rzędu. Wykonaj 5 oczek łańcuszka i przerób 1 półsłupek w łuku utworzonym przez oczka łańcuszka poprzedniego rzędu*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu. Nie zapomnij, że ostatni półsłupek ostatniego powtórzenia przerabia się w czwartym oczku łańcuszka licząc od początku poprzedniego rzędu.

 

 

Rząd 3 : zrób 1 oczko łańcuszka. *Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez oczka łańcuszka poprzedniego rzędu i wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w następnym oczku. Wykonaj 3 oczka łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w tym samym oczku co poprzednio. Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez oczka łańcuszka poprzedniego rzędu i przerób 1 półsłupek w półsłupku poprzedniego rzędu*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu. Nie zapomnij, że ostatni półsłupek przerabia się w oczku łańcuszka rozpoczynającym poprzedni rząd.

 

Rząd 4 : zrób 4 oczka łańcuszka. Wykonaj 3 podwójne słupki zamykane razem i wkłuwane od przodu w 3 kolejnych oczkach poprzedniego rzędu. *Wykonaj 5 oczek łańcuszka i przerób 1 półsłupek w łuku utworzonym przez 3 oczka łańcuszka poprzedniego rzędu. Wykonaj 5 oczek łańcuszka i przerób 6 podwójnych słupków zamykanych razem i wkłuwanych od przodu w 6 kolejnych podwójnych słupkach*. Powtarzaj od * do * aż pozostanie tylko 1 wachlarzyk. Wykonaj 5 oczek łańcuszka i przerób 1 półsłupek w łuku utworzonym przez 3 oczka łańcuszka poprzedniego rzędu. Wykonaj 5 oczek łańcuszka i przerób 3 podwójne słupki zamykane razem i wkłuwane od przodu w kolejnych 3 podwójnych słupkach i 1 podwójny słupek w oczku łańcuszka na początku poprzedniego rzędu.

Rząd 5 : zrób 4 oczka łańcuszka, wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w następnym oczku. *Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez 5 oczek łańcuszka poprzedniego rzędu i przerób 1 półsłupek w następnym oczku. Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez 5 oczek łańcuszka poprzedniego rzędu, wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków, zrób 3 oczka łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 3 podwójnych słupków w tym samym oczku, w którym wykonałaś poprzedni*. Powtarzaj od * do * aż pozostaną tylko 2 łuki utworzone przez oczka poprzedniego rzędu. Wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń łuk utworzony przez 5 oczek łańcuszka poprzedniego rzędu i przerób 1 półsłupek w następnym oczku, zrób 1 oczko łańcuszka i wykonaj 1 wachlarzyk z 4 podwójnych słupków w ostatnim oczku łańcuszka.

Powtarzaj rzędy od 2 do 5 aż do otrzymania pożądanej długości.

 

 

Nie zapomnij o zrobieniu zdjęć i pokazaniu nam ich na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters.