Jak wykonać kolorowy ścieg szachownicę na szydełku

zdjęcie1

Szachownica jest ściegiem często używanym podczas robótek na drutach, dlatego dziś pokażemy Wam, jak wykonać go na szydełku.

By go wykonać, musimy znać jedynie podstawowe techniki: łańcuszek i słupek. Stosuje się je naprzemiennie, a sam ścieg jest bardzo przyjemny do wykonania. Nim się zorientujesz, skończysz robótkę.

Ważne też, byś umiała dodawać nici w różnych kolorach. Jak to zrobić dowiesz się, czytając post na naszym blogu „Cómo subir las hebras al tejer rayas de colores en crochet[1] ”.

Do wykonania tego ściegu użyję szydełka w rozmiarze 5mm i naszych motków Bawełny Pima.

Rozpocznę od wykonania 23 oczek łańcuszka. W swoim projekcie wykonaj tyle oczek łańcuszka, ile potrzebujesz, pamiętając, że powinny być wielokrotnością 3 + 2.

 zdjęcie2
zdjęcie3

Rząd 1: przerób 3 oczka łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek. Następnie przerób 3 słupki, zaczynając od piątego, licząc od szydełka, oczka łańcuszka. *Wykonaj 3 oczka łańcuszka w powietrzu i opuść 3 oczka. Następnie przerób 3 słupki*. Powtórz od * do * i zakończ okrążenie słupkiem.

zdjęcie4
zdjęcie5

Rząd 2: Wykonaj 2 oczka łańcuszka wzrostowego i przerób 1 słupek w pierwszym oczku. *Wykonaj 3 oczka łańcuszka i przerób 3 słupki w 3 oczkach początkowego łańcuszka, które zostawiliśmy bez przerabiania, okrążając łuk oczek łańcuszka z pierwszego rzędu*. Powtarzaj od * do *, aż zostanie 1 oczko. Zakończ rząd słupkiem.

zdjęcie6
 zdjęcie7

Rząd 3: Wykonaj 3 oczka łańcuszka wzrostowego i przerób 1 słupek w pierwszym oczku. *Przerób 3 słupki w 3 słupkach z pierwszego rzędu, okrążając łuk z oczek łańcuszka drugiego rzędu*. Następnie wykonaj 3 oczka łańcuszka w powietrzu i opuść 3 oczka z drugiego rzędu*. Powtarzaj od * do *, aż zostanie 1 oczko. Zakończ rząd słupkiem.

zdjęcie8

 

Kontynuuj robótkę, powtarzając rzędy 2 i 3, aż uzyskasz pożądaną długość. Kluczowe jest, by oczka łańcuszka wypadały w miejscu, gdzie znajdują się słupki poprzedniego rzędu.

Chwyć szydełko w dłoń i zacznij ćwiczyć ten nowy ścieg. Jak zawsze, chcemy zobaczyć wasze projekty na naszych portalach społecznościowych oznaczone #WeAreKnitters

zdjęcie9