Jak szydełkować w łuku z oczek łańcuszka.

Zdjęcie : foto-1.jpg


Dzisiaj przedstawiamy Ci coś więcej niż tutorial – pokazujemy bardzo przydatną wskazówkę dotyczącą letnich dzianin : jak szydełkować w łuku z oczek łańcuszka. Pewnie zastanawiasz się : a po co ? Na pewno widziałaś niezliczoną ilość razy na wielu blogach, stronach internetowych i wzorach torby szydełkowane ściegiem siatkowym, z którymi można iść na targ, czy ażurowe, przewiewne swetry, które bez wahania zakłada się na bikini. Nauczymy Cię bardzo szybko, jak przerabiać ten ścieg.

Zdjęcie : foto-2.jpg


W tym samouczku użyliśmy jednego motka bawełny Pima w kolorze naturalnym (jest ich tysiące do wyboru, jedne ładniejsze od innych) i drewnianego szydełka 5mm.

Przed rozpoczęciem, jak zwykle, dokonajmy szybkiego przeglądu ściegów szydełkowych, które powinnaś znać:

Zaczynajmy!

Dzisiejszy ścieg polega na naprzemiennym wykonywaniu *2 oczek łańcuszka i 1 słupka*, powtarzając elementy między gwiazdkami do końca rzędu. Otwory u nas będą raczej kwadratowe, ale jeśli zamienisz słupek na półsłupek otrzymasz inny rezultat – siatkę o kształcie oczek, który przypomina łuski ryby. Podobnie, jeśli chcesz otrzymać bardziej ażurową siatkę, możesz wykonać więcej oczek łańcuszka lub, zamiast słupka, większy element, np. podwójny słupek. Wybór oczywiście należy do Ciebie.

Sztuczka w tego rodzaju ściegu polega na tym, że słupek przerabia się otaczając łuk z oczek łańcuszka, który utworzyliśmy w poprzednim rzędzie. W poniższym filmie pokazujemy, jak to zrobić.

Jak widziałaś na filmie: różnica tej techniki w porównaniu z innymi polega na tym,  że: aby wykonać słupek nie wbijamy szydełka w łańcuszek tworzący łuk, lecz wprowadzamy je pod tym łukiem.

Oto krótkie podsumowanie najważniejszych rzeczy, które widzieliśmy na filmie:

Zdjęcie: foto-3.jpg


Jak widać na powyższym zdjęciu, po przerobieniu dwóch oczek łańcuszka zaczynamy wykonywać słupek.

Zdjęcie: foto-4.jpg


Aby to zrobić, umieść szydełko poniżej łuku z oczek łańcuszka, to będzie punkt początkowy, w którym wykonasz słupek.

Mamy nadzieję, że ta wskazówka była dla Ciebie przydatna, na pewno już zastanawiasz się, jak będzie wyglądać twój następny projekt. Będziemy szczęśliwi, jeśli udostępnisz go na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters. Do zobaczenie wkrótce !