Jak szydełkować po okręgu

Jeśli kiedykolwiek widziałaś słynne kwadraty babuni i zakochałaś się w ich kolorze i kształcie, jeśli widziałaś letnie torby wykonane z grubej bawełny, które można nosić przez całe lato, czy to na plaży czy w górach, albo też berety czy szydełkowe czapki… one wszystkie rozpoczynają się tym samym ściegiem: wszystkie wykonane są metodą szydełkowania po okręgu. Trzymaj się tego postu, a nauczymy Cię jak to zrobić.

W tym tutorialu zastosowaliśmy szydełko 5mm i motek naszej bawełny Pima.

Zanim zaczniesz, jedynymi rzeczami jakie powinnaś znać są łańcuszek, półsłupek i oczko ścisłe.

Istnieją dwie techniki szydełkowania po okręgu: zamykanie okręgów lub szydełkowanie spiralne. W tym przykładzie, pokażemy Ci jak szydełkować zamykając okręgi oczkiem ścisłym zamykającym:

1.Zrób magiczne kółko i przerabiaj oczka wskazane w instrukcji w jego środku. W tym przypadku użyjemy półsłupków. Obejrzyj nasz film „How to crochet the magic circle” aby zobaczyć jak to zrobić krok po kroku.

  1. Wykonaj oczko ścisłe wkładając szydełko w pierwsze oczko. To zamknie pierwszy okrąg. Gdy szydełkujesz po okręgu, zawsze przerabiasz na prawej stronie robótki. Nie powinnaś przekręcać robótki na początku rzędu, tylko powinnaś rozpoczynać nowy rząd w tym samym oczku, w którym zakończyłaś poprzedni.

3.Aby rozpocząć nowy rząd przerób łańcuszkiem ilość oczek odpowiednią do ściegu jakim będziesz przerabiać. Jedno oczko dla półsłupka. Trzy oczka dla słupka… W tym przypadku  będziemy przerabiać rząd półsłupkami, więc potrzebujemy wykonać jedno oczko łańcuszka.

  1. Przerabiaj rzędy, rozszerzając robótkę dodając oczka w sposób wskazany w instrukcji. W tym przypadku będziemy dodawać po jednym oczku w każdym oczku. Pamiętaj, że łańcuszek zastępuje pierwsze oczko i tak powinien być zaliczany.
  2. Kiedy wykonane zostaną wszystkie oczka w rzędzie, zamknij go oczkiem ścisłym zamykającym wraz z pierwszym łańcuszkiem, który rozpoczyna rząd.

W następnym rzędzie,  postępuj tak samo: zacznij rząd łańcuszkiem, dodaj odpowiednio oczka, i zamknij rząd oczkiem ścisłym zamykającym wraz z pierwszym łańcuszkiem, który rozpoczyna rząd.

Jak widisz, szydełkowanie po okręgu jest bardzo fajne i łatwe. Mamy także nadzieję, że podzielisz się z nami swoimi postępami dotyczącymi tej techniki na portalach społecznościowych używając hasztaga #weareknitters.