Jak policzyć oczka i rzędy w robótce szydełkowej

Total
0
Shares
 Ilustracja: foto-1.jpg


Jeśli zaczęłaś szydełkować niedawno, być może zauważyłaś, że czasami policzenie oczek i rzędów w projektach nie jest wcale łatwe. « Jeśli nie zanotowałam tego w trakcie szydełkowania, skąd mam teraz to wiedzieć? » W tym poście wyjaśnimy krok po kroku, co zrobić, żeby nie stracić wątku.

Ilustracja: foto-2.jpg


Aby wykonać próbki potrzebne do tego samouczka, użyliśmy szydełka 7 mm i kilku motków naszej cienkiej wełny

w różnych kolorach.

Liczenie oczek i rzędów w robótce wykonanej półsłupkami

Ilustracja: foto-3.jpg


Policzymy liczbę oczek i rzędów w próbce wykonanej półsłupkami.

Ilustracja: foto-4.jpg


Najpierw musimy określić kształt oczka. W przypadku półsłupka ma ono kształt litery V w całej dzianinie, co widać na powyższym zdjęciu.

Ilustracja: foto-5.jpg


Aby policzyć rzędy, spójrz na boczne brzegi robótki i policz półsłupki przesuwając się od dołu do góry.

Ilustracja: foto-6.jpg


Aby policzyć oczka w próbce, wyodrębnij półsłupki przesuwając się od lewej krawędzi do prawej. Pamiętaj, że każde oczko łańcuszka na początku rzędu (znajdziesz je na brzegu próbki) stanowi oczko robótki i powinno być liczone jako takie.

Ilustracja: foto-7.jpg


Jeśli jednak przy użyciu powyższej metody nie udaje Ci się jednoznacznie wyodrębnić półsłupków w rzędzie, możesz policzyć wszystkie V utworzone na górnej krawędzi ostatniego rzędu i w ten sposób bez trudu określić liczbę oczek.

Liczenie oczek i rzędów w robótce wykonanej słupkami

Ilustracja: foto-8.jpg


Słupek jest większym oczkiem niż półsłupek, więc jeśli masz próbki o tych samych wymiarach, to ta z nich, która jest wykonana słupkami, będzie mieć mniej rzędów i mniej oczek.

Ilustracja: foto-9.jpg


Podobnie jak w przypadku półsłupków, musisz najpierw wyodrębnić kształt słupka w próbce.

Ilustracja: foto-10.jpg


Aby policzyć rzędy, spójrz na boczne krawędzie robótki i policz słupki przesuwając się od dołu do góry.

Ilustracja: foto-11.jpg


Aby policzyć oczka w próbce, wyodrębnij słupki przesuwając się od lewej krawędzi do prawej. Tak jak w poprzednim wypadku pamiętaj, że każde oczko łańcuszka na początku rzędu stanowi oczko robótki i powinno być liczone jako takie.

Ilustracja: foto-12.jpg


Jeśli, podobnie jak w przypadku półsłupków, nie udaje Ci się jednoznacznie zidentyfikować słupków w rzędzie, możesz również zastosować sztuczkę polegającą na policzeniu wszystkich V utworzonych na górnej krawędzi ostatniego rzędu i w ten sposób określić liczbę oczek.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom szybko policzysz rzędy i oczka swoich robótek szydełkowych  :-). Jak zwykle mamy nadzieję, że podzielisz się swoimi projektami oznaczając je hashtagiem #weareknitters.

You May Also Like