Jak wykonać ścieg kwiatowy na szydełku

Piękną strukturę tego ściegu uzyskuje się dzięki połączeniu oczek łańcuszka, słupków i oczek zamykających.

Jednakże, mimo iż ścieg ten stanowi kombinację podstawowych splotów, wykonanie go wymaga pewnej zręczności. Dlatego radzimy, aby tego zadania podjęły się tylko osoby szydełkujące na poziomie zaawansowanym.

 

Jak go wykonać?

 

 

Rząd 1: zrób szydełkiem łańcuszek złożony z 7 oczek i połącz ostatnie oczko z trzecim jednym oczkiem zamykającym. *Zrób 3 oczka łańcuszka, wprowadź szydełko w dziurkę utworzoną przez łańcuszek i zrób 2 słupki w tej samej dziurce. W ten sposób powstał pierwszy płatek kwiatka. Zrób 3 oczka łańcuszka i umocuj je w dziurce oczkiem zamykającym. Zrób 3 oczka łańcuszka i zrób znowu 2 słupki w dziurce*. Masz teraz dwa płatki. Aby zacząć następny kwiatek, zrób 10 oczek łańcuszka, połącz ostatnie z szóstym jednym oczkiem zamykającym i zrób znowu dwa płatki w dziurce powtarzając od * do *.

W ten sam sposób wykonaj tyle kwiatków, ile potrzebujesz.

 

 

Rząd 2: Zrób 3 oczka łańcuszka.

Etap 1: Zrób w tej samej dziurce kwiatka 2 słupki, aby stworzyć trzeci płatek. Zrób 3 oczka łańcuszka, wprowadź znowu szydełko w dziurkę i zrób 1 oczko zamykające. Zrób 3 oczka łańcuszka i 2 dodatkowe słupki w tej samej dziurce, aby stworzyć czwarty i ostatni płatek. Zrób 1 oczko zamykające w trzecim oczku łańcuszka, który oddziela kwiatki w pierwszym rzędzie.

Etap 2: zrób 7 oczek łańcuszka i przyczep je 1 oczkiem zamykającym do pierwszego słupka płatka poprzedniego rzędu. Zrób 3 oczka łańcuszka i oczko zamykające w dziurce następnego kwiatka. Wykonaj cały rząd, powtarzając etapy 1 i 2, aby uzupełnić wszystkie kwiatki pierwszego rzędu. Kiedy będziesz wykonywać ostatni kwiatek, zakończ na etapie 1.

 

 

Rząd 3:

Etap 1: Zrób 10 oczek łańcuszka i połącz ostatnie z szóstym jednym oczkiem zamykającym. Zrób 3 oczka łańcuszka, wprowadź szydełko w dziurkę utworzoną przez oczka łańcuszka i zrób szydełkiem 2 słupki w tej dziurce. Zrób 3 dodatkowe oczka łańcuszka. Zrób 1 oczko zamykające w trzecim oczku łańcuszka drugiego płatka poprzedniego rzędu.

Etap 2: Aby zacząć następny kwiatek, zrób szydełkiem 10 oczek łańcuszka i połącz ostatnie z szóstym jednym oczkiem zamykającym. Zrób 3 oczka łańcuszka, wprowadź szydełko w dziurkę utworzoną przez oczka łańcuszka i zrób szydełkiem 2 słupki w tej dziurce. Zrób następnie 1 oczko zamykające w dziurce utworzonej przez 7 oczek poprzedniego rzędu. Zrób 3 oczka łańcuszka. Odwróć robótkę, ponownie wprowadź szydełko w dziurkę i zrób 1 oczko zamykające. Zrób 3 oczka łańcuszka i zrób 2 słupki w tej dziurce, aby stworzyć drugi płatek kwiatka. Na koniec zrób 3 dodatkowe oczka łańcuszka i umocuj je oczkiem zamykającym w trzecim oczku łańcuszka drugiego płatka poprzedniego rzędu.

Przerabiaj powtarzając etap 2 w całym rzędzie.

 

 

Rząd 4: zrób 9 oczek łańcuszka i umocuj je 1 oczkiem zamykającym w pierwszym słupku płatka poprzedniego rzędu. Zrób 3 oczka łańcuszka i umocuj je 1 oczkiem zamykającym w dziurce pierwszego płatka. Przerób resztę rzędu powtarzając etapy 1 i 2 rzędu 2.

 

Rząd 5: Przerabiaj zgodnie z opisem rzędu 3.

 

Powtarzaj rzędy od 2 do 5 tyle razy, aż osiągniesz pożądany rozmiar.

 

 

Wykończenie: Po osiągnięciu pożądanej długości obróć robótkę w prawo, aby uzupełnić kwiatki pozostałe z boku. Wprowadź szydełko do dziurki i zrób 3 oczka łańcuszka i 2 słupki, aby stworzyć trzeci płatek. Zrób 3 oczka łańcuszka i umocuj je 1 oczkiem zamykającym w tej samej dziurce. Zrób znowu 2 słupki i 1 oczko zamykające w trzecim z oczek łańcuszka oddzielającego linie W ten sposób uzupełnisz czwarty i ostatni płatek kwiatka.

 

Zejdź do następnego kwiatka wykonując 6 oczek łańcuszka i 1 oczko zamykające w dziurce kwiatka. Uzupełnij płatki 3 i 4 w ten sam sposób, jak w przypadku poprzedniego kwiatka.

 

Powtarzaj tyle razy, by uzupełnić wszystkie boczne kwiatki. Zakończ 1 oczkiem zamykającym w pierwszym oczku robótki.

 

Jak łatwo zauważyć, ten projekt jest skomplikowany, ale jeśli dobrze szydełkujesz i masz nieco cierpliwości zdołasz go zrealizować bez problemów.

 

Ten kwiatowy wzór jest doskonały na letni szal albo ażurową torbę. W naszym poście zastosowaliśmy włóczkę Cotton 100% Pima.

 

Zachęcamy Cię do dzielenia się z nami swoimi pracami na Instagramie, oznaczając je hasztagiem #weareknitters. Chcemy odkryć, jakie zastosowanie wymyśliłaś dla tej podstawowej techniki szydełkowej.