Ścieg jaśmin jest uważany za jeden z najtrudniejszych do wykonania szydełkiem. Ale czy naprawdę tak jest? Dzięki naszej metodzie krok po kroku sprawimy, że ten dwustronny i gęsty splot stanie się łatwy do wykonania, doskonale nadając się na modowe dodatki i jesienne ubrania. Wyobraź sobie sweter wykończony na dole ściegiem jaśmin: super, prawda? A zatem chwyć szydełko, wybierz wełnę i… do dzieła!
Realizując ten tutorial, użyliśmy szydełka 5 mm i jednego z motków delikatnej wełny The Meriwool w kolorze Akwamaryna. Jasne kolory doskonale podkreślają urodę tego ściegu. 🙂
Przed rozpoczęciem musisz umieć wykonać szydełkiem oczko łańcuszka i półsłupek.
Ten ścieg jest utworzony z wielu „płatków”, które stopniowo są ze sobą łączone na różne sposoby . Oto jak zrobić jeden z nich:
- Zacznij od wykonania dwóch oczek łańcuszka.
- Nie wychodząc z oczka, w którym jesteś, wyciągnij szydełkiem do góry pętelkę, która się na nim znajduje, wydłużając ją. Ta pętelka nie może być za mała, aby ścieg nie był zbyt ścisły, a tym samym, by łatwiejsze było wykonanie następnych oczek.
- Zrób narzut.
- Wbij szydełko w to samo oczko łańcuszka i zrób narzut jak pokazano na poniższym zdjęciu.
- Wyjmij szydełko z nicią. Na szydełku znajdują się teraz 3 pętelki.
- Powtórz jeszcze dwa razy etapy 3, 4 i 5, aż na szydełku znajdzie się 7 pętelek.
- Zrób jeszcze jeden narzut.
- Kciukiem i palcem wskazującym lewej reki przytrzymaj na dole nić, którą narzuciłaś. To ważne, gdyż ta nić służyć Ci będzie do zamknięcia płatka.
- Przeciągnij nić przez wszystkie pętelki znajdujące się na szydełku.
- Wprowadź szydełko w pętelkę, którą przytrzymywałaś lewą ręką i wykonaj półsłupek: wyjmij szydełko z nicią, zrób narzut i przeciągnij szydełko przez dwie pętelki znajdujące się na szydełku.
- W ten sposób zamknęłaś płatek. Aby wykonać następny, musisz tylko zrobić jedno oczko łańcuszka i powtórzyć czynności z powyższej instrukcji.
Kontynuuj wykonywanie kolejnych płatków, aby uzyskać podstawę ściegu jaśmin.
Pierwszy rząd przerobiony powyżej podstawy składać się będzie z kwiatków o trzech płatkach każdy. Zrobimy je następująco:
- Zrób jeszcze jeden płatek, ale nie zamykaj go. Wbij szydełko w podstawę poprzedniego płatka i zrób kolejny płatek nie zamykając go.
- Wbij ponownie szydełko w podstawę następnego płatka, zrób kolejny płatek, ale nie zamykaj go.
- Kiedy na szydełku znajdą się trzy niezamknięte płatki, zrób narzut i zamknij je wszystkie razem. Nie zapomnij o przytrzymaniu nitki na dole kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki, aby móc później wykonać półsłupek i zamknąć kwiatek.
Masz już pierwszy kwiatek.
Powtarzaj trzy ostatnie etapy aż do końca rzędu.
Na końcu rzędu zostanie Ci jeden płatek, który nie umożliwi Ci utworzenia kolejnego kwiatka. Musisz go połączyć u podstawy z ostatnim kwiatkiem przy pomocy półsłupka. W ten sposób otrzymasz pełen rząd.
Kontynuuj wykonując kolejny rząd.
- Na początek zrób nowy płatek, który służyć Ci będzie do utworzenia pierwszego kwiatka w taki sam sposób, jak w poprzednim rzędzie.
- Po wykonaniu pierwszego kwiatka kontynuuj do końca rzędu.
W tym rzędzie nie zostanie Ci żaden płatek. Kontynuuj powtarzanie tych dwóch ostatnich etapów aż do otrzymania pożądanej długości.
Pamiętaj, że sekret tego ściegu polega na niezbyt mocnym ściąganiu pętelek, które muszą być wystarczająco luźne, aby można było swobodnie wprowadzić w nie szydełko i bez zaczepiania nim o wełnę zamknąć kwiatek czy płatek 🙂
Jak widzisz, ten ścieg nie jest trudny do wykonania. Czekamy z niecierpliwością na rezultaty jego wykorzystania w Twoich projektach udostępnionych na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters.