Jak robić na drutach techniką Top-Down

Ilustracja: foto-1.jpg


Jeśli jesteś jedną z tych knitterek, które nie lubią zszywać zrobionych swetrów, łącząc jeden po drugim wszystkie elementy, dziś nauczysz się krok po kroku techniki Top-Down umożliwiającej dzierganie bez szwów w jednym kawałku. Jak wskazuje nazwa tej techniki, zaczynamy przerabianie od góry (przy szyi), a następnie schodzimy w dół.

Czego będziesz potrzebować?

Ilustracja: foto-2.jpg


Aby wykonać ten sweter, będziesz potrzebować 3 motków naszej grubej wełny “The wool” w Twoim ulubionym kolorze.

Ilustracja: foto-3.jpg


Będziesz także potrzebować naszych drutów na żyłce o średnicy 15 mm i agrafek (takich, jak te pokazane na zdjęciu lub innego rodzaju), aby w razie potrzeby umieścić na nich oczka oczekujące na późniejsze przerobienie. Jeśli ich nie masz i nie chcesz kupować, nie panikuj, pokażemy Ci sztuczkę, czym je zastąpić.

Zanim zaczniesz, powinnaś znać następujące techniki:

Oto lista ściegów i technik, które musisz znać:

Technika Top-Down krok po kroku

Zacznij od wykończenia podkroju szyi

Kiedy wykonujesz projekt za pomocą tej techniki, zawsze zaczynasz od podkroju szyi.

Ilustracja: foto-4.jpg


Nabierz liczbę oczek wskazaną we wzorze, upewniając się, że nie są one skręcone na żyłce i że wszystkie są prawidłowo ułożone w tym samym kierunku. Zaczniemy przerabiać łącząc oczka na dwóch końcach. Ponieważ na tym etapie nasza dzianina jest wąska, a oczka nie wypełniają całej żyłki, będziemy musieli przerabiać techniką „Magic Loop”.

Ilustracja: foto-5.jpg


Na powyższym zdjęciu zobaczysz wykończenie podkroju szyi w naszym swetrze.

Dodaj oczka na rękawy i korpus

Ilustracja: foto-6.jpg


Po przerobieniu wykończenia szyi, będziemy kontynuować tworzenie naszego swetra, wykonując jego górną część: stopniowo zwiększamy liczbę oczek, tworząc rękawy, przód i tył. Robimy wszystko jednocześnie. W miarę dodawania oczek żyłka zapełnia się , a kiedy to się stanie, nie będzie już konieczne przerabianie techniką „Magic Loop”.

Ilustracja: foto-7.jpg


Na powyższym zdjęciu możesz zobaczyć rezultat po zakończeniu tego etapu.

Oddziel rękawy od korpusu

Ilustracja: foto-8.jpg


Po zakończeniu poprzedniego etapu konieczne będzie oddzielenie oczek tworzących każdy z rękawów od oczek korpusu. Odbywa się to w następnym rzędzie:

Jak widziałaś na filmie, zaczynamy od przerabiania oczek z przodu swetra, następnie pozostawiamy w oczekiwaniu oczka pierwszego rękawa, kontynuujemy przerabiając oczka tyłu i na koniec pozostawiamy w oczekiwaniu oczka drugiego rękawa.

Ilustracja: foto-9.jpg


Kiedy mówimy o „pozostawieniu w oczekiwaniu”, mamy na myśli zostawienie oczek oddzielonych od reszty robótki bądź poprzez przełożenie ich na agrafki, które wskazano w wykazie materiałów niezbędnych do tego samouczka, bądź, jeśli takich nie nie posiadasz, przy użyciu igły, na którą nawleczesz kawałek wełny innego koloru. Przeciągnij igłę przez oczka, a kiedy już przełożysz ją przez wszystkie, zawiąż na supeł końce kawałka wełny, aby zapobiec spadnięciu oczek i móc bezpiecznie kontynuować pracę.

Wykonaj korpus

Ilustracja: foto-10.jpg


Po poprzedniej fazie na żyłce pozostaną tylko oczka korpusu. W tym kroku będziesz przerabiać tylko te oczka, aż korpus osiągnie rozmiar wskazany we wzorze lub otrzymasz taką długość swetra, jakiej chcesz.

Wykonaj rękawy

Zbierzemy teraz oczka rękawów, które zostawiliśmy w oczekiwaniu, i będziemy je przerabiać.

 Otwórz agrafki, jak pokazano na filmie,  lub przetnij wełnę w miejscu, w którym zostawiłaś oczka na rękaw, i zaczynając od obszaru pod pachą zacznij przekładać oczka na drut. Po przełożeniu połowy oczek, przesuń je na żyłkę i przełóż pozostałe oczka na drut.

Ilustracja: foto-11.jpg


Oczka będą gotowe do rozpoczęcia przerabiania i będą wyglądały jak na powyższym zdjęciu. Rzędy powinny rozpoczynać się pod pachą swetra.

Ilustracja: foto-12.jpg


Teraz, korzystając z techniki „Magic Loop”, zacznij przerabiać oczka rękawa.

Ilustracja: foto-13.jpg


Jeśli wraz z przyrostem rękawa chcesz nadać mu jakąś formę, musisz odpowiednio odejmować oczka.

Ilustracja: foto-14.jpg


Po zakończeniu pierwszego rękawa powtórz te same kroki, aby wykonać drugi.

Sztuczka: jak ukryć dziurki pod pachami

Ilustracja: foto-15.jpg


To zupełnie normalne, że kiedy nadajesz ostateczny szlif swojemu swetrowi okazuje się, że pod pachami powstały małe dziurki.

Ilustracja: foto-16.jpg


Nie panikuj: odwróć sweter na lewą stronę, nawlecz na grubą igłę tę samą włóczkę i zaszyj otwór kilkoma drobnymi ściegami. Upewnij się, że są prawie niewidoczne po ponownym odwróceniu swetra na prawą stronę.

Ilustracja: foto-17.jpg


Tak to wygląda na prawej stronie : ani śladu dziury, prawda?

Ilustracja: foto-18.jpg


Po skończeniu rękawów i dokonaniu ostatnich poprawek Twój sweter jest gotowy do założenia. Mamy nadzieję, że ten samouczek krok po kroku przyda Ci się do wykonania kolejnych zimowych swetrów bez szwów. 🙂 Przypominamy, że uwielbiamy, jak udostępniasz swoje projekty na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters. Do zobaczenia wkrótce!