Jeśli jesteś jedną z tych knitterek, które nie lubią zszywać zrobionych swetrów, łącząc jeden po drugim wszystkie elementy, dziś nauczysz się krok po kroku techniki Top-Down umożliwiającej dzierganie bez szwów w jednym kawałku. Jak wskazuje nazwa tej techniki, zaczynamy przerabianie od góry (przy szyi), a następnie schodzimy w dół.
Czego będziesz potrzebować?
Aby wykonać ten sweter, będziesz potrzebować 3 motków naszej grubej wełny “The wool” w Twoim ulubionym kolorze.
Będziesz także potrzebować naszych drutów na żyłce o średnicy 15 mm i agrafek (takich, jak te pokazane na zdjęciu lub innego rodzaju), aby w razie potrzeby umieścić na nich oczka oczekujące na późniejsze przerobienie. Jeśli ich nie masz i nie chcesz kupować, nie panikuj, pokażemy Ci sztuczkę, czym je zastąpić.
Zanim zaczniesz, powinnaś znać następujące techniki:
Oto lista ściegów i technik, które musisz znać:
- Jak przerabiać na drutach na żyłce
- Jak przerabiać na okrągło techniką “Magic Loop”.
- Przerabianie na prawo
- Jak wykonać ścieg ażurowy
- Przerabianie na prawo z oczkami przekręconymi
Technika Top-Down krok po kroku
Zacznij od wykończenia podkroju szyi
Kiedy wykonujesz projekt za pomocą tej techniki, zawsze zaczynasz od podkroju szyi.
Nabierz liczbę oczek wskazaną we wzorze, upewniając się, że nie są one skręcone na żyłce i że wszystkie są prawidłowo ułożone w tym samym kierunku. Zaczniemy przerabiać łącząc oczka na dwóch końcach. Ponieważ na tym etapie nasza dzianina jest wąska, a oczka nie wypełniają całej żyłki, będziemy musieli przerabiać techniką „Magic Loop”.
Na powyższym zdjęciu zobaczysz wykończenie podkroju szyi w naszym swetrze.
Dodaj oczka na rękawy i korpus
Po przerobieniu wykończenia szyi, będziemy kontynuować tworzenie naszego swetra, wykonując jego górną część: stopniowo zwiększamy liczbę oczek, tworząc rękawy, przód i tył. Robimy wszystko jednocześnie. W miarę dodawania oczek żyłka zapełnia się , a kiedy to się stanie, nie będzie już konieczne przerabianie techniką „Magic Loop”.
Na powyższym zdjęciu możesz zobaczyć rezultat po zakończeniu tego etapu.
Oddziel rękawy od korpusu
Po zakończeniu poprzedniego etapu konieczne będzie oddzielenie oczek tworzących każdy z rękawów od oczek korpusu. Odbywa się to w następnym rzędzie:
Jak widziałaś na filmie, zaczynamy od przerabiania oczek z przodu swetra, następnie pozostawiamy w oczekiwaniu oczka pierwszego rękawa, kontynuujemy przerabiając oczka tyłu i na koniec pozostawiamy w oczekiwaniu oczka drugiego rękawa.
Kiedy mówimy o „pozostawieniu w oczekiwaniu”, mamy na myśli zostawienie oczek oddzielonych od reszty robótki bądź poprzez przełożenie ich na agrafki, które wskazano w wykazie materiałów niezbędnych do tego samouczka, bądź, jeśli takich nie nie posiadasz, przy użyciu igły, na którą nawleczesz kawałek wełny innego koloru. Przeciągnij igłę przez oczka, a kiedy już przełożysz ją przez wszystkie, zawiąż na supeł końce kawałka wełny, aby zapobiec spadnięciu oczek i móc bezpiecznie kontynuować pracę.
Wykonaj korpus
Po poprzedniej fazie na żyłce pozostaną tylko oczka korpusu. W tym kroku będziesz przerabiać tylko te oczka, aż korpus osiągnie rozmiar wskazany we wzorze lub otrzymasz taką długość swetra, jakiej chcesz.
Wykonaj rękawy
Zbierzemy teraz oczka rękawów, które zostawiliśmy w oczekiwaniu, i będziemy je przerabiać.
Otwórz agrafki, jak pokazano na filmie, lub przetnij wełnę w miejscu, w którym zostawiłaś oczka na rękaw, i zaczynając od obszaru pod pachą zacznij przekładać oczka na drut. Po przełożeniu połowy oczek, przesuń je na żyłkę i przełóż pozostałe oczka na drut.
Oczka będą gotowe do rozpoczęcia przerabiania i będą wyglądały jak na powyższym zdjęciu. Rzędy powinny rozpoczynać się pod pachą swetra.
Teraz, korzystając z techniki „Magic Loop”, zacznij przerabiać oczka rękawa.
Jeśli wraz z przyrostem rękawa chcesz nadać mu jakąś formę, musisz odpowiednio odejmować oczka.
Po zakończeniu pierwszego rękawa powtórz te same kroki, aby wykonać drugi.
Sztuczka: jak ukryć dziurki pod pachami
To zupełnie normalne, że kiedy nadajesz ostateczny szlif swojemu swetrowi okazuje się, że pod pachami powstały małe dziurki.
Nie panikuj: odwróć sweter na lewą stronę, nawlecz na grubą igłę tę samą włóczkę i zaszyj otwór kilkoma drobnymi ściegami. Upewnij się, że są prawie niewidoczne po ponownym odwróceniu swetra na prawą stronę.
Tak to wygląda na prawej stronie : ani śladu dziury, prawda?
Po skończeniu rękawów i dokonaniu ostatnich poprawek Twój sweter jest gotowy do założenia. Mamy nadzieję, że ten samouczek krok po kroku przyda Ci się do wykonania kolejnych zimowych swetrów bez szwów. 🙂 Przypominamy, że uwielbiamy, jak udostępniasz swoje projekty na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters. Do zobaczenia wkrótce!