Jak urządzić dom za pomocą dekoracji wykonanych na drutach: porady od Westwing

Total
0
Shares


Robienie na drutach czy szydełku to modne zajęcie, którego zwolenników stale przybywa, zwłaszcza wśród młodych: idzie w parze z modą w stylu vintage i ubraniami z second handów, a do tego pozwala zbudować własny, ponadczasowy styl. Ale dotyczy to nie tylko ubrań: istnieje tak wiele pomysłów “do it yourself” (DIY, “zrób to sam”), aby udekorować swój dom. Daj się zainspirować i spróbuj! Bez względu na to, czy Twój dom jest urządzony w stylu skandynawskim, boho czy shabby-chic, domowe dekoracje wykonane na drutach czy szydełku nie tylko dają dużo satysfakcji z ich wykonania, ale też świetnie wpasują się we wnętrze twojego domu i sprawią, że będzie w nim przytulnie. Poniżej znajdziesz kilka rad od Westwing, które pomogą Ci udekorować dom ręcznymi robótkami wykonanymi na drutach lub szydełku 😉

Wszystko zaczyna się od stylu

Dekoracje wykonane na drutach czy szydełku pasują do domu w stylu retro, domu, który pachnie jak dzikie kwiaty i domowej roboty słodkości. Styl, do którego najlepiej pasują robótki ręczne to niewątpliwie cottagecore. To nie tylko trend dekorowania wnętrz, ale cały ruch w kulturze inspirowany życiem wiejskim: prostym, spokojnym i w zgodzie z naturą. Najczęściej używanym materiałem dekoracyjnym jest oczywiście drewno połączone z naturalną gamą kolorów w jaśniejszych odcieniach: od kremowego po żółty, od brązowego po oliwkowy. Znajdują w nim miejsce staromodne meble oraz meble w stylu eco-chic wykonane z rattanu czy wikliny, typowe dla wiejskich domów.

Mimo prostoty, w stylu cottagecore to dekoracje są w centrum uwagi. Porcelanowa zastawa, filiżanki do herbaty, lustra, drewniane ramy i tapety w kwiatowe lub botaniczne motywy. W przeciwieństwie do stylu minimalistycznego, cottagecore nie boi się przesady: każda dekoracja jest należycie wyeksponowana na półkach lub kredensach. A najważniejsze są tkaniny: wykonane na drutach pledy, szydełkowe dywany, ręcznie zdobione chodniki i poduszki.

Rola kolorów i sposobu ich łączenia

Doświadczone dziewiarki nie będą miały problemu z wyborem, ale warto, by osoby początkujące najpierw zastanowiły się nad wyborem odpowiednich materiałów i doborem kolorów, które będą pasować do stylu, w jakim urządzony jest dom. Mamy dla was kilka wskazówek!

Materiały

Po pierwsze, wybierz materiał: bawełna i wełna to dwie różne włóczki o odmiennych właściwościach: to dlatego nadają się na projekty na różne pory roku i o różnym zastosowaniu.

Wełna to ciepła i oddychająca włóczka, idealna do dekoracji wykonanych na drutach, takich jak pledy czy poszewki na poduszki zarówno do salonu, jak i sypialni. Polecamy wełnę z merynosa, jest miękka, nie drapie i jest dobra dla dzieci.

Bawełna natomiast jest chłodniejsza i sztywniejsza, polecana szczególnie do projektów wykonywanych na szydełku: możesz tworzyć z niej kosze, maty, chodniki, zarówno do wnętrz jak i do użytku zewnętrznego, albo wykonać z niej proste rękawice kuchenne.

Kolory

Każdy styl ma swój własny kolor. Jeśli dom jest nowoczesny lub w stylu industrialnym, możesz wybrać neutralne kolory, takie jak szary, taupe czy czarny. Do domów w stylu boho, wiejskim czy shabby radzimy użyć kolorów pastelowych: kolor kości słoniowej i beże świetnie nadają się na chodniki czy kosze, podczas gdy niebieski, zielony czy brzoskwiniowy nadadzą kolorowy akcent kocom, poduszkom czy innym dekoracjom. W kuchni natomiast, bez względu na styl, w jakim utrzymany jest dom, baw się żywymi kolorami: czerwonym, pomarańczowym czy zielonym. Twoje śniadanie nabierze kolorów i doda Ci energii!

Twórcze pomysły

Każdy może znaleźć swoje idealne dekoracje: od klasycznych koców po amigurumi, wybierz te, które odpowiadają twoim umiejętnościom oraz stylowi, w jakim utrzymany jest dom i pozwól się zainspirować naszymi pomysłami!

  Pled do pokoju dziecięcego

Poszewki na poduszki do pokoju dziecięcego to klasyka i nie musisz być profesjonalistką, aby je wykonać. Możesz wykonać szydełkową poszewkę: posłuż się metodą zwaną kwadratami babuni, która polega na wykonaniu kwadratów w różnych kolorach i o różnych wzorach, które następnie łączy się po zakończeniu pracy. Można posłużyć się tą techniką także przy wełnianych robótkach na drutach, albo gdy chcemy dać drugie życie zużytemu swetrowi. Możesz też wykorzystać grubą wełnę i przerabiać ją na grubych drutach lub zamiast drutów użyć własnych rąk i wykonać wielkie koce idealne na zimę. Są one niezwykle modne i świetnie pasują do nowoczesnych domów.

Poszewki na poduszki na kanapie

Aby odświeżyć swój salon, czasem wystarczy jedynie zmienić nieco jego kolorystykę i materiały, w tym przypadku  nowe poduszki są świetnym rozwiązaniem: wybierz różne kolory i wykonaj nowe poszewki. Kup dobrej jakości materiały, aby się łatwo nie niszczyły. Możesz zastosować zdecydowane kolory i proste ściegi, by uzyskać tradycyjny styl lub zaszaleć z bardziej wymyślnymi wzorami. Gdy skończysz, możesz wykończyć je dodatkowo przypinkami, guzikami czy koralikami.

Obrusy i podkładki

Zostawmy na chwilę wełnę i bawełnę: za pomocą sznurka czy rafii możesz stworzyć piękne dywany czy szydełkowe podkładki, które znajdą zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np. podczas śniadań w ogrodzie czy na pikniku. Okrągłe podkładki świetnie pasują do stylu boho, podczas gdy kwadratowe są idealne do kuchni urządzonych w nowoczesnym stylu. Jeśli te materiały wydadzą Ci się zbyt trudne do pracy, zawsze możesz je wykonać z bawełny i zaszaleć z kolorami!

  Amigurumi jako dekoracja

Amigurumi to japońska technika powstała w XX wieku. Polega ona na tworzeniu na drutach lub szydełku małych wypchanych zwierzątek. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna, świetnie nadaje się dla początkujących, gdyż używa się w niej jedynie podstawowych ściegów. Z czasem, nieco bardziej zaawansowane knitterki próbują wykonać nie tylko zwierzątka, ale i kwiaty, sukulenty, owoce i warzywa, które stanowią świetną dekorację w kuchni czy sypialni.

Jeśli chcesz spróbować innych robótek ręcznych, aby nadać wyjątkowy wygląd twojemu mieszkaniu, zerknij na sekcję “DIY” na  Westwing i daj się zainspirować.

You May Also Like

Knitting for Olive

OKOLICZNOŚCI I HISTORIA POWSTANIA 1. Co to takiego Knitting[Office1]  For Olive (Dzierganie dla Oliwii)? Knitting for Olive (Dzierganie dla Oliwii) to firma rodzinna prowadzona przez mamę z córką, Pernille i…
View Post

TWO OF WANDS

TŁO czyli PODSTAWOWE DANE Przedstaw siebie w kilku zdaniach. Projektuję dzianiny  z pasją do nowoczesnych, modnych  wzorów, które mogę być wykonane przez nas same, mieszkam w Nowym Jorku, a pochodzę…
View Post