Jakie korzyści dla zdrowia wynikają z dziergania?

Dzierganie jest trendy! Poświadczy to wielu celebrytów, takich jak Sarah Jessica Parker, Ryan Gosling, Russell Crowe czy Krysten Ritter, którzy są wiernymi fanami tej aktywności.

Według rankingu Sieci Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych wśród najszczęśliwszych krajów świata znajdują się Norwegia, Dania i Islandia.

Co łączy te trzy kraje? To kraje wielkich knitterów! Tak mężczyźni, jak i kobiety od najmłodszych lat uczą się tworzenia własnych wełnianych kreacji.

Poza możliwością tworzenia oryginalnych i unikalnych modeli, takich jak w proponowanych przez nas zestawach, dzierganie może poprawić stan zdrowia dzięki korzyściom płynącym z tego wspaniałego hobby.

Wiele badań naukowych wykazało, że dzierganie przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia:

  • 1. Wspomaga pamięć. Aby nasza pamięć działała prawidłowo konieczne jest relaksujące zajęcie, dzięki któremu zmniejsza się napięcie i stymulowana jest aktywność mózgu. Dzierganie jest naszą ulubioną aktywnością, a zatem dzięki niemu wspomagamy pamięć, jednocześnie oddając się ukochanemu hobby!

 

  • 2. Zmniejsza stres. Mihály Csíkszentmihályi, psycholog z Uniwersytetu w Claremont, znany z badań nad szczęściem i kreatywnością, twierdzi, że „jeśli dajemy się porwać jakiemuś zajęciu, to umożliwia to oczyszczenie umysłu i zapomnienie o tym, co nas otacza”. A zatem, kiedy dziergamy, odrywamy się od codziennego otoczenia i koncentrujemy się na projekcie, nad którym pracujemy, unikając w ten sposób myślenia o innych rzeczach i redukując stres.

 

  • 3. Zwalcza nadpobudliwość. Niektóre badania wskazują również na pomoc, jaką stanowi dzierganie dla osób nadpobudliwych. Dzięki drutom i wełnie udaje się uwolnić nadmiar energii, aby skoncentrować się na jednym zadaniu.

Zresztą jedną z terapii stosowanych w przypadku dzieci z ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest właśnie dzierganie, które umożliwia im nabranie świadomości swoich ruchów w celu lepszej ich kontroli.

Zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu poświęconego dzieciom, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób ta aktywność może wpłynąć na ich codzienne życie.

  • 4. Zwiększa poziom szczęścia. Niedawne badanie zrealizowane przez British Journal of Occupational Therapy, przeprowadzone na 3500 osobach robiących na drutach, ujawnia zaskakujące wyniki: 81% jego uczestników przyznaje, że są szczęśliwsi po dzierganiu na drutach. Ponadto ponad 50% ankietowanych powiedziało, że czują się bardzo szczęśliwi w trakcie pracy nad robótką. Oczywiste jest, że dzierganie czyni nas szczęśliwszymi!

 

  • 5. Dzierganie poprawia samoocenę. Ta aktywność pozwala podejmować małe wyzwania: rozpoczynamy od prostych projektów, a następnie stopniowo dochodzimy do projektów bardziej wymagających. Pozwala nam to uzyskać większą pewność siebie, co znajduje odzwierciedlenie w pozostałych aspektach życia i przy podejmowaniu decyzji.

 

  • 6. Dzierganie również obniża tętno, ponieważ ta aktywność zachęca nas do wyciszenia się i skupienia na drutach i wełnie. Można by pomyśleć, że jest to tylko czynność mechaniczna, ale nie ulega wątpliwości, że nawet najbardziej doświadczony knitter musi dokładnie przemyśleć swoją pracę, aby projekt się udał.

 

 

Podsumowując, dzierganie to więcej niż hobby, to kolejny sposób, by zadbać o swoje ciało i umysł. Jak widzicie, dzierganie przynosi ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Skoro już nasze babcie uwalniały umysł dzięki dzierganiu, dlaczego nie robić tego samego?

Idź za modą #weareknitters! Twoje życie i Twoja garderoba na pewno na tym zyskają.