Jak dostosować wzór szydełkowy

Total
0
Shares
Ilustracja: foto-1.jpg


Czasami trafiasz na wzór, który strasznie Ci się podoba, i od razu myślisz o włóczce, z której chciałabyś go wykonać. Następnie patrzysz na etykietę swojej włóczki i, niespodzianka! grubość nie pokrywa się z grubością włóczki użytej we wzorze. Aby grubość wybranej przez Ciebie włóczki nie stanowiła przeszkody w realizacji Twoich projektów, w tym poście damy Ci kilka wskazówek.

We wszystkich wzorach, zwykle zna początku  znajduje się fragment o nazwie: „próbka ściegu”, „próbka naprężenia nici” (w szczególności we wzorach w języku angielskim). Liczby te są bardzo przydatne, ponieważ mówią nam, że przy konkretnym ściegu (tym, z którego wykonany jest projekt wzoru) będziemy potrzebować X oczek i X rzędów, aby wykonać 10 cm x 10 cm dzianiny.

Próbka orientacyjna jest pierwszą rzeczą do zrobienia, kiedy rozpoczynamy projekt. Pomoże nam z grubsza obliczyć ostateczne wymiary, ponieważ każda osoba szydełkuje z określonym naprężeniem. Są osoby, które zwykle nie zaciskają zbyt mocno oczek, a ich próbki ściegu zawsze będą trochę większe niż to, co podano na początku wzoru. I przeciwnie, są osoby, które mają tendencję do bardzo ścisłego przerabiania. Wymiary próbek będą w ich przypadku mniejsze.

Dlatego radzimy, by każdorazowo przed rozpoczęciem projektu wykonać tę próbkę, zwłaszcza jeśli włóczka, której chcesz użyć, nie jest taka, jak we wzorze. Ta niewielka operacja znacznie uprości późniejszą pracę i uchroni Cię przed pruciem. Zaleca się również, aby próbka miała więcej oczek i rzędów niż wskazano we wzorze, aby można było lepiej policzyć oczka.

Co musisz zrobić, aby dopasować wymiary po wykonaniu próbki?

DŁUGOŚĆ

Ilustracja: foto-2.jpg


1. Przyjrzyj się uważnie długości części garderoby, którą chcesz obliczyć. Powiedzmy, że długość wynosi 50 cm.

2. Na próbce policz rzędy, które wykonałaś, aby uzyskać 10 cm dzianiny. Na powyższym obrazku zaznaczyliśmy całkowitą długość próbki oraz liczbę rzędów na 10 cm dzianiny (wewnątrz czarnego prostokąta).

3. Obliczymy teraz rzędy, które będziesz musiała wykonać szydełkiem, aby uzyskać całkowitą długość robótki. Aby to zrobić, pomnóż pożądane centymetry przez liczbę rzędów na 10 cm w próbce. Wynik należy podzielić przez 10 (centymetry próbki).

Rzędy : 19 rzędów (liczba rzędów w 10 cm próbki) x 50 cm (długość robótki)

10 cm

Oto wynik : aby wykonać robótkę o długości 50 cm musisz przerobić 95 rzędów.

Ilustracja: foto-3.jpg


W zależności od rodzaju ściegu będziesz potrzebować różnej liczby rzędów. Próbka na powyższym obrazku została wykonana słupkami i zgodnie z poprzednimi obliczeniami, aby wykonać robótkę o długości 50 cm, wystarczy przerobić 45 rzędów.

SZEROKOŚĆ

Teraz pokażemy, jak obliczyć szerokość.

Ilustracja: foto-4.jpg


1. Przyjrzyj się uważnie szerokości części garderoby, którą chcesz obliczyć. Powiedzmy, że szerokość wynosi 50 cm.

2. Na swojej próbce policz oczka, które wykonałeś, aby otrzymać 10 cm dzianiny. Na powyższym obrazku zaznaczyliśmy całkowitą szerokość próbki oraz liczbę oczek na 10 cm dzianiny (wewnątrz czarnego prostokąta).

3. Teraz obliczymy, ile oczek należy wykonać, aby uzyskać całkowitą szerokość robótki.

Oczka : 16 oczek (liczba oczek na 10 cm próbki) x 50 cm (szerokość robótki)

10 cm

Oto wynik : aby wykonać robótkę o szerokości 50 cm, musisz przerobić 80 oczek.

Stosując tę prostą regułę trzech, będziesz mogła zawsze dostosować swoją włóczkę i sposób szydełkowania (stopień zaciskania oczek) do wymiarów wzoru.

Mamy nadzieję, że ten post okazał się bardzo przydatny. Wzory nie będą już miały przed tobą żadnych tajemnic!

You May Also Like

JAK ZAMKNĄĆ OCZKA SZYDEŁKIEM

W tym poście pokażemy, jak zakończyć szydełkiem projekt wykonywany na drutach. Zwykle używamy tej techniki, aby nadać większą elastyczność brzegom naszych dzianin. W poniższym filmie pokazujemy krok po kroku tę…
View Post