JAK DOSTOSOWAĆ WZORY DO RÓŻNYCH TYPÓW WEŁNY I BAWEŁNY


Witajcie Knitterzy !

W tym poście pokażemy bardzo przydatną sztuczkę, która pozwoli na dostosowanie naszych wzorów do każdego rodzaju włóczki: wełny, bawełny, przędzy o różnej grubości… Zobaczysz, jakie to łatwe! Musisz tylko obliczyć wskaźnik, a następnie dostosować liczbę oczek i rzędów do włóczki, której zamierzasz użyć.

Oto przykład, który pokazuje, jak bez żadnego problemu dostosować projekty WE ARE KNITTERS do grubej wełny, cienkiej wełny, bawełny…w oparciu o prostą zasadę trzech!

Jak na pewno wiecie, w naszych wzorach określamy wskaźnik (lub próbkę napięcia dzianiny) niezbędny dla każdej robótki i zależny od użytej wełny. Wskaźnik określa napięcie, które należy zastosować podczas przerabiania, oraz liczbę oczek i rzędów zawartych w kwadracie o wymiarach 10×10 cm.

zdjęcie 1
zdjęcie 2


Aby dostosować wybrany wzór musisz :

1-Przede wszystkim znać wymiary ubrania z oryginalnego wzoru.

2- Następnie wykonać próbkę o wymiarach co najmniej 10 x 10 cm, używając włóczki, którą zamierzasz wykorzystać. Dokładnie policz oczka i rzędy zawarte w 10 cm. W ten sposób otrzymujesz wskaźnik dla Twojej włóczki.

3- Posiadając te informacje musisz tylko obliczyć wartość X, rozwiązując następujące równanie :

Oczka próbki———————–10 cm

X—————————-Wymiar oryginalnego ubrania w cm

Aby rozwiązać to równanie pomnóż wymiar ubrania w centymetrach przez liczbę oczek w próbce i podziel wynik przez 10 cm. Końcowy wynik to liczba oczek, które musisz nabrać, aby zacząć wykonywać zaadaptowany wzór.

Tak samo oblicz liczbę rzędów :

Rzędy próbki———————–10 cm

X—————————-Wymiar oryginalnego ubrania w cm

Wynik to liczba rzędów do przerobienia w zaadaptowanym wzorze.

Próbka zmienia się w zależności od włóczki i rodzaju używanego ściegu. Jednak równanie, które zostanie użyte do obliczeń, zawsze pozostaje takie samo.

W naszym przykładzie użyjemy próbki ze zdjęcia. Ma 6 oczek i 8 rzędów na 10 cm. Jeśli masz wydziergać dzianinę o szerokości 50 cm i długości 50 cm, musisz wykonać następujące obliczenia:

50 cm x 6 oczek / 10 cm = 30 oczek (liczba oczek, które należy nabrać).

50 cm x 8 rzędów / 10 cm = 40 rzędów (liczba rzędów, które należy przerobić).

Mamy nadzieję, że te wskazówki będą przydatne i dzięki nim zaczniesz dostosowywać wszystkie wzory.

Śmiało! To naprawdę bardzo proste!