Co zrobić z resztek Bawełny: Szydełkowe Bransoletki


Ilustracja: zdjęcie-1


My, We are knitters, lubimy łatwe, szybkie projekty, takie, które pozwalają na spożytkowanie nawet najmniejszego kawałka włóczki. Nie należy zapominać o resztkach, one też mają swoje miejsce i swoje własne projekty. Dziś nauczymy Cię, jak uratować takie resztki, robiąc szydełkowe bransoletki. To projekt, który zajmie Ci niewiele czasu, bardzo wiosenny, w którym będziesz mogła wykorzystać kłębki bawełny pozostałe z innych robótek.

Ilustracja: zdjęcie-2


W tym samouczku użyliśmy: szydełka 5 mm, kilku motków bawełny Pima, guzików (możesz wykorzystać guziki z ubrań, których już nie nosisz), nici, igły do szycia i igły do wełny w celu wykończenia.

Jedynymi ściegami, jakie musisz znać, by zrealizować ten projekt, są:  oczko łańcuszka i półsłupek.

Ilustracja: zdjęcie-3


Zaczynamy naszą bransoletkę, wykonując łańcuszek złożony z 38 oczek oraz jedno dodatkowe oczko, aby przejść do pierwszego rzędu.

Ilustracja: zdjęcie-4


Rząd 1 : przerób 5 półsłupków pamiętając, że dodatkowe oczko łańcuszka traktuje się jako pierwszy półsłupek, a zatem powinnaś przerobić pierwszy półsłupek w trzecim oczku licząc od szydełka. Następnie wykonaj 26 oczek łańcuszka, pomiń 26 oczek i przerób 6 półsłupków.

Ilustracja: zdjęcie-5


Rzędy 2 i 3 : przerób 1 oczko łańcuszka i przerób 5 półsłupków. Pomiń łuk z oczek łańcuszka, który utworzyłaś w poprzednim rzędzie, i przerób 6 półsłupków w 6 ostatnich oczkach poprzedniego rzędu.

Ilustracja: zdjęcie-6


Rząd z dziurką na guzik: w tym rzędzie zrobimy dziurkę na guzik do zapięcia bransoletki. W tym celu: przerób 1 oczko łańcuszka, 2 półsłupki, następnie wykonaj 1 oczko łańcuszka, pomiń 1 oczko i przerób 2 półsłupki. Przerób 26 oczek łańcuszka, pomiń łuk z oczek łańcuszka i przerób 6 półsłupków na końcu rzędu.

UWAGA: Dostosuj wielkość dziurki do rozmiaru guzika. My zrobiliśmy ją przerabiając jedno oczko łańcuszka, ponieważ bawełna jest gruba, a nasz guzik mały. Jeśli używasz większego guzika, przerób 2 oczka łańcuszka, pomiń 2 oczka i zakończ półsłupkiem.

Ilustracja: zdjęcie-7


Powtórz rząd 2 jeszcze dwa razy.

Bransoletka jest prawie gotowa.

Ilustracja: zdjęcie-8


Przy pomocy igły do wełny wykończ bransoletkę.

Ilustracja: zdjęcie-9


Teraz zaczniemy przyszywać guzik. Aby wyznaczyć jego miejsce i dopasować do położenia dziurki: złóż bransoletkę tak, jak pokazano na zdjęciu (taka będzie jej forma po zakończeniu robótki) – koniec z dziurką ma znajdować się na końcu gładkim. Po takim złożeniu bransoletki przeprowadź igłę przez dziurkę, aby wyznaczyć miejsce, w którym powinnaś przyszyć guzik.

Ilustracja: zdjęcie-10


Zanim przeprowadzisz igłę przez guzik, wykonaj kilka ściegów, aby dobrze się trzymał.

Ilustracja: zdjęcie-11


Przyszyj guzik.

Ilustracja: zdjęcie-12


Bransoletka gotowa!

Ilustracja: zdjęcie-13


Jeśli chcesz zrobić kolejne, powtórz opisane powyżej etapy 🙂

Mamy nadzieję, że ten samouczek Ci się spodobał i że pokażesz nam swoje najbardziej wiosenne bransoletki na portalach społecznościowych dzięki hashtagowi #weareknitters. Do zobaczenia!