ASMR


Miliony osób na całym świecie robią na drutach dla odprężenia. Dzierganie pomaga nam oderwać się od wszystkiego, co nas otacza, stymuluje nas pozytywnie i wywołuje uczucie wewnętrznego wyciszenia. Tysiące świadomych tych korzyści miłośników dziergania postuluje nawet połączenie robienia na drutach z technikami relaksacyjnymi ASMR, aby wzmocnić to pozytywne działanie. Czy wiesz, co oznacza skrót ASMR? Nie? Spokojnie! Zaraz to wyjaśnimy!

ASMR oznacza Autonomus Sensory Meridian Response (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) i można ją zdefiniować jako reakcję sensoryczną, którą nasz organizm kojarzy z przyjemnością lub dobrym samopoczuciem.

(foto 1)


Bodźce wywołujące te wrażenia mają zazwyczaj charakter słuchowy, rzadko wizualny, a jeszcze rzadziej dotykowy. Dlatego zwykle kojarzymy ten rodzaj bodźców ze spokojem, nawet ze snem, nie doszukując się konotacji seksualnych, które związane są raczej z podnieceniem.

Można to wytłumaczyć inaczej: ASMR jest etykietką użytą do określenia produktu zaprojektowanego tak, aby wprowadzić kogoś w stan relaksu. Przykładem są filmy, dzięki którym widz czuje odprężenie, oglądając np. krojenie takich materiałów jak pianka czy mydło, albo pękanie balonów pokazane w zwolnionym tempie. W taki stan mogą także wprowadzać dźwięki, takie jak szept czy bardzo cicho wypowiadane, prawie niezrozumiałe słowa, różne bardzo delikatne odgłosy… a także czynności manualne, takie jak robienie na drutach. Poniżej pokazujemy bardzo wyrazisty przykład połączenia tej techniki z dzierganiem. Ten film z pewnością nie pozostawi Cię obojętnym: