Jak wykonać wzór entrelac. Etap 3: druga seria kwadratów.

 

 

Ilustracja: foto-1

Przejdźmy do trzeciej części naszego samouczka: jak wykonać wzór entrelac. Na tym etapie na pewno połknęłaś już przynętę, bo przekonałaś się, jak genialnym doświadczeniem jest stopniowe powstawanie kwadratów, które zaczynają się przeplatać wraz z postępem robótki. Tym razem wyjaśnimy, jak wykonać drugą serię kwadratów, która jest nieco prostsza od poprzedniej, gdyż wszystkie kwadraty, z wyjątkiem pierwszego, wykonuje się tak samo.

Ilustracja: foto-2

Aby pokazać wykonanie wzoru krok po kroku, użyliśmy drutów 8 mm i motka naszej wełny The Meriwool.

Przed rozpoczęciem sprawdź, czy znasz następujące techniki:

Pamiętaj, że demonstrujemy ten ścieg na liczbie oczek będącej wielokrotnością 6, jednak Ty możesz użyć takiej wielokrotności liczby oczek, jak chcesz 🙂

Wróćmy do zakończenia drugiego etapu instrukcji wykonywania ściegu entrelac (pierwszej serii kwadratów). Druty znajdowały się w położeniu pokazanym na poniższym zdjęciu: po lewej stronie robótki na prawym drucie znajduje się jedno oczko, które pozostało po przerobieniu lewego trójkąta, a reszta oczek znajduje się na lewym drucie. Kontynuujemy od tego miejsca:-)

Ilustracja: foto-3

 

Pierwszy kwadrat serii

Prawym drutem zbierz 5 oczek na lewej stronie boku trójkąta (1 oczko co drugi rząd). Obróć robótkę.

Teraz będziemy przerabiać dalej w następujący sposób:

Rząd 1 (prawa strona): przerób 6 oczek na prawo i obróć robótkę.

Rząd 2 (lewa strona): przerób 5 oczek na lewo i przerób 2 oczka razem na lewo. Obróć robótkę.

Powtarzaj rzędy 1 i 2, aż przerobisz wszystkie oczka z tej grupy oczek, to znaczy aż nie zostanie Ci do przerobienia żadne oczko z tego kwadratu.

Ilustracja: foto-4

Pozostałe kwadraty serii

Po zakończeniu tej grupy oczek przechodzimy do przerobienia reszty kwadratów tej serii. Wykonuje się to w ten sam sposób, z tym że zamiast 5 oczek zbieramy ich na boku trójkąta 6. Tylko na boku pierwszego trójkąta zbieramy 5, ponieważ na drucie mamy już jedno oczko. Możesz to zobaczyć na poniższym wideo oraz w opisie.

 

Prawym drutem zbierz 6 oczek na lewej stronie boku trójkąta (1 oczko co drugi rząd). Obróć robótkę.

Rząd 1 (prawa strona): przerób 6 oczek na prawo i obróć robótkę.

Rząd 2 (lewa strona): przerób 5 oczek na lewo i przerób 2 oczka razem na lewo. Obróć robótkę.

Powtarzaj etapy opisane w tej części instrukcji w celu przerobienia liczby kwadratów koniecznej do zakończenia całej serii. W naszym wypadku : 4.

Ilustracja: foto-5

Mamy nadzieję, że ta trzecia odsłona instrukcji wykonania ściegu entrelac podoba Ci się. Pozostało niewiele do końca i będziemy szczęśliwi, jeśli pokażesz na portalach społecznościowych, jak Twoja robótka się rozrasta . Pamiętaj o hasztagu #weareknitters. Do zobaczenia!