Jak wykonać wzór entrelac. Etap 2: pierwsza seria kwadratów.

 

 

Imagen: foto-1

Przejdźmy do drugiego etapu naszego samouczka pokazującego krok po kroku, jak wykonać wzór entrelac. W poprzedniej części zobaczyłaś, jak stworzyć trójkąty stanowiące podstawę wzoru, teraz pokażemy, jak zrobić pierwszą serię kwadratów. Na tym etapie zobaczysz, jak Twoja robótka wykonywana techniką entrelac stopniowo nabiera kształtu. Zapewniamy, że z każdą chwilą będziesz w tym wzorze coraz bardziej zakochana.

Imagen: foto-2

 

Aby pokazać wykonanie wzoru krok po kroku, użyliśmy drutów 8 mm i motka naszej wełny The Meriwool.

Przed rozpoczęciem sprawdź, czy znasz następujące techniki:

Jak pamiętasz, wykonując ten ścieg demonstrujemy go na liczbie oczek będącej wielokrotnością 6, jednak Ty możesz użyć takiej wielokrotności oczek, jak chcesz. 🙂

Ten etap objaśniania wzoru entrelac będzie z kolei podzielony na trzy części: w pierwszej pokażemy, jak utworzyć trójkąt z prawej, w drugiej – jak wykonać centralne kwadraty i na koniec, jak zrobić trójkąt po lewej. Dla każdej z tych części przedstawiamy wideo z instrukcją krok po kroku i opis wykonania poszczególnych rzędów, abyś się nie pogubiła. Zaczynamy!

 

 

 

 

 

 

Trójkąt prawy

 

Rząd 1 (prawa strona) : przerób 2 oczka na prawo i obróć robótkę.

Rząd 2 (lewa strona) : przerób 2 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 3 (prawa strona) : przerób 1 oczko na prawo, dodaj 1 oczko i przerób 1 oczko zgubione (zobaczysz, że wykonując oczko zamknięte będziesz przerabiać w kolejnych rzędach po jednym oczku z pozostawionych na lewym drucie, w ten sposób przerabiając dodatkowe oczko kolejnego trójkąta podstawy). Obróć robótkę.

Rząd 4 (lewa strona) : przerób 3 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 5 (prawa strona) : przerób 1 oczko na prawo, dodaj 1 oczko, przerób 1 oczko na prawo i przerób 1 oczko zgubione. Obróć robótkę.

Rząd 6 (lewa strona) : przerób 4 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 7 (prawa strona) : przerób 1 oczko na prawo, dodaj 1 oczko, przerób 2 oczka na prawo i przerób 1 oczko zgubione. Obróć robótkę.

Rząd 8 (lewa strona) : przerób 5 oczek na lewo i obróć robótkę.

Rząd 9 (prawa strona) : przerób 1 oczko na prawo, dodaj 1 oczko, przerób 3 oczka na prawo i przerób 1 oczko zgubione. Nie obracaj robótki.

Centralne kwadraty

Nadszedł czas na wykonanie centralnych kwadratów. Utwórz tyle kwadratów, ile potrzebujesz.

Rząd 1 (prawa strona): zbierz prawym drutem 5 oczek na boku trójkąta podstawy (zbierając 1 oczko co drugi rząd). Przerób 1 oczko na prawo (pierwsze z następnego trójkąta). Otrzymasz w sumie 12 oczek na prawym drucie. Obróć robótkę.

Rząd 2 (lewa strona) : przerób 6 oczek na lewo i obróć robótkę.

Rząd 3 (prawa strona) : przerób 5 oczek na prawo i przerób 1 oczko zgubione. Obróć robótkę.

Powtarzaj rzędy 2 i 3, aż przerobisz wszystkie oczka tego trójkąta. Otrzymasz pierwszy z centralnych kwadratów.

Powtarzaj poprzednie etapy, aby wykonać pozostałe kwadraty, aż na lewym drucie nie zostanie Ci ani jeden trójkąt do przerobienia.

Trójkąt lewy

Być może w tym momencie zastanawiasz się, czy aby wszystko dobrze zrobiłaś, bo… na lewym drucie nie zostało Ci żadne oczko… ale żeby dokończyć rząd wykorzystamy oczka na boku ostatniego trójkąta. Obejrzyjmy wideo, żeby zobaczyć, jak to zrobić.

 

Rząd 1 (prawa strona) : zbierz prawym drutem 6 oczek boku ostatniego trójkąta podstawy (zbierając 1 oczko co drugi rząd). Obróć robótkę.

Rząd 2 (lewa strona) : przerób 2 oczka razem na lewo, przerób 4 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 3 (prawa strona) : przerób 5 oczek na prawo i obróć robótkę.

Rząd 4 (lewa strona) : przerób 2 oczka razem na lewo, przerób 3 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 5 (prawa strona) : przerób 4 oczka na prawo i obróć robótkę.

Rząd 6 (lewa strona) : przerób 2 oczka razem na lewo, przerób 2 oczka na lewo i obróć robótkę.

Rząd 7 (prawa strona) : przerób 3 oczka na prawo i obróć robótkę.

Rząd 8 (lewa strona) : przerób 2 oczka razem na lewo, przerób 1 oczko na lewo i obróć robótkę.

Rząd 9 (prawa strona) : przerób 2 oczka na prawo i obróć robótkę.

Rząd 10 (lewa strona) : przerób 2 oczka razem na lewo. Nie obracaj robótki.

 

Po zakończeniu tego etapu (pierwsza seria kwadratów), a przed rozpoczęciem następnego, Twoja robótka powinna wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu: na prawym drucie znajduje się 1 oczko, a robótka jest na lewej stronie 🙂

Imagen: foto-3

 

Dotarliśmy do połowy naszego wzoru wykonanego techniką entrelac! Mamy nadzieję, że wydała Ci się ona zabawna i że podzielisz się z nami swoimi postępami na portalach społecznościowych używając hasztagu #weareknitters.

Do następnego posta!