Jak wykonać ścieg ażurowy poprzez spuszczenie oczek

Total
0
Shares
Ilustracja: foto-1.jpg


Tym razem nauczymy Cię niezwykle przyjemnej i przydatnej techniki: wykonywania ażuru poprzez spuszczenie oczek, i połączymy to z pokazaniem bardzo oryginalnego wzoru w kształcie litery V. Tę technikę możesz zastosować zarówno w ulubionych ubraniach, jak i w akcesoriach domowych, takich jak np. poduszka.

Ilustracja: foto-2.jpg


W tym tutorialu użyliśmy jednego z motków naszej bawełny Pima oraz drutów z drewna bukowego 5 mm.

Zanim zaczniemy, jak zwykle zostawiamy krótką listę technik, które powinnaś znać:

– Dodawanie oczka: złap nitkę znajdującą się pomiędzy 2 sąsiadującymi oczkami, przekręcając umieść ją na lewym drucie i przerób na prawo.

Ilustracja: foto-3.jpg


Na początek nabierzemy nieparzystą liczbę oczek, tak aby wzór, który wykonamy później, znalazł się na środku. W naszym przypadku w próbce znajduje się 27 oczek.

Ilustracja: foto-4.jpg


Jeśli chodzi o nas, przerobiliśmy wcześniej kilka rzędów ściegiem pończoszniczym do wysokości, którą uznaliśmy za odpowiednią, aby rozpocząć zarys wzoru. Zrób to samo, przerób więcej lub mniej rzędów przed rozpoczęciem wzoru, w zależności od tego, co chcesz wykonać, na przykład w przypadku bluzki wzór będzie musiał znaleźć się wyżej, a w przypadku  poduszki musisz go zaplanować i wykonać bardziej centralnie.

Ilustracja: foto-5.jpg


Rząd początkowy: pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wyznaczyć oczko środkowe swojej dzianiny – przed i po jego przerobieniu będziesz wykonywać narzut. Pozostałe oczka rzędu przerobisz na prawo.

Ilustracja: foto-6.jpg


Rząd 1 wzoru (prawa strona dzianiny)

Teraz musimy policzyć oczka, które mamy po obu stronach wzoru. W tym celu wykonamy następujące odejmowanie: suma oczek dzianiny (w naszym przypadku 29) – 7 = 22.
Liczbę oczek, która stanowi wynik tego odejmowania, podzielimy przez 2. Tym samym będziemy mieli po 11 oczek z każdej strony wzoru.

Przerabiamy rząd w następujący sposób:

11 oczek na prawo, następnie przerabiamy 2 oczka razem na prawo, 1 oczko na prawo, dodajemy 1 oczko, przerabiamy 1 oczko na prawo (to nasze oczko środkowe), ponownie dodajemy 1 oczko, przerabiamy oczko zgubione, a 11 oczek, które pozostały, przerabiamy na prawo.

Oczka boczne zaznaczyliśmy kolorem fuksji, a oczka centralne kolorem zielonym, ponieważ poniżej wyjaśnimy, jak je zmieniać, aby uzyskać kształt szpicy.

Ilustracja: foto-7.jpg


Rząd po lewej stronie dzianiny: wszystkie oczka przerobić na lewo.

Ilustracja: foto-8.jpg


Rząd 2 wzoru (prawa strona dzianiny)

W kolejnych rzędach, w których przerabiamy kształt wzoru, zmniejszymy liczbę oczek po bokach o 1 po każdej stronie i zwiększymy liczbę oczek pozostawionych pośrodku o 2. Zrobimy to w następujący sposób:

10 oczek na prawo, następnie przerabiamy 2 oczka razem na prawo, 1 oczko na prawo, dodajemy 1 oczko, przerabiamy 3 oczka na prawo (to nasze oczka środkowe), ponownie dodajemy 1 oczko, przerabiamy oczko zgubione, a 10 oczek, które pozostały, przerabiamy na prawo.

Ilustracja: foto-9.jpg


Rząd po lewej stronie dzianiny: wszystkie oczka przerobić na lewo.

Ilustracja: foto-10.jpg


Rząd 3 wzoru (prawa strona dzianiny)

Nadal zmniejszamy liczbę oczek po bokach o 1 z każdej strony i zwiększymy liczbę oczek pozostawionych pośrodku o 2. Będziemy przerabiać ten rząd w następujący sposób:

9 oczek na prawo, następnie przerabiamy 2 oczka razem na prawo, 1 oczko na prawo, dodajemy 1 oczko, przerabiamy 5 oczek na prawo (to nasze oczka środkowe), ponownie dodajemy 1 oczko, przerabiamy oczko zgubione, a 9 oczek, które pozostały, przerabiamy na prawo.

Ilustracja: foto-11.jpg


Rząd po lewej stronie dzianiny: wszystkie oczka przerobić na lewo.

Ilustracja: foto-12.jpg


Dalej będziemy przerabiać rzędy po prawej stronie dzianiny, tworząc wzór w kształcie V. W tym celu, tak jak w rzędach 1, 2 i 3, będziemy zmniejszać liczbę oczek po bokach o 1 z każdej strony i zwiększać liczbę oczek środkowych o 2. Robimy to tak długo, aż wzór osiągnie pożądany rozmiar.
Rzędy po lewej stronie robótki nadal przerabiamy na lewo.

Ilustracja: foto-13.jpg


Oto, jak by to wyglądało po zakończeniu przerabiania rzędów, na których tworzymy wzór.

Spuścimy teraz oczko, co spowoduje powstanie ażuru w dzianinie. Przygotowaliśmy film, na którym wyraźnie to zobaczysz:

To szybkie i przyjemne.

Ilustracja: foto-14.jpg


Jak widziałaś na filmie: spuszczamy oczko w następnym rzędzie podczas zakańczania robótki. Aby odnaleźć oczko, które musisz spuścić, spójrz na robótkę i prześledź oczko, które idzie od ażuru w górę.

Ilustracja: foto-15.jpg


To właśnie oczko, które spuszczasz, ponieważ ażur znajdujący się na końcu posłuży jako bufor, aby dzianina się nie spruła. Aby zamknąć spuszczone oczko, wykonaj narzut i zamknij je normalnie.

Ilustracja: foto-16.jpg


Możesz wykonać ten rodzaj ażuru na niezliczone sposoby, nie tylko w kształcie litery V, który pokazaliśmy w tym samouczku. Jeśli chcesz zrobić pionowy ażur, po prostu umieść go w miejscu, w którym chcesz go zakończyć i dalej przerabiaj ściegiem pończoszniczym.

Będziemy zachwyceni, jeśli pokażesz nam projekty, w których zastosujesz tego typu ażur, zamieszczając zdjęcia na portalach społecznościowych z hashtagiem #weareknitters.

You May Also Like

Jak wykonać na drutach ścieg granita

Chcesz rozpocząć nowy projekt i nie wiesz, co robić? Przez jakiś czas zastanawiałeś/aś się nad zrobieniem na drutach wełnianego pledu, ale lenistwo wygrało, ponieważ wszystkie wzory, które widziałeś/aś, wydają się…
View Post

Jak wykonać ażurowy ścieg żakardowy

Kochamy ściegi, które są niepowtarzalne i oryginalne, ale też łatwe do wykonania. Tekstury są jednym z naszych największych sprzymierzeńców, nadając oryginalny charakter naszym projektom, a jednocześnie nie zwiększając zbytnio złożoności…
View Post

Jak wykonać ścieg migdałowy

Gdy tylko miną chłodne zimowe dni, mamy ochotę wyciągnąć najlżejsze włóczki i zacząć dziergać ubrania, które na wiosnę staną się niezbędnym elementem naszego stroju. Czy masz już ażurowy sweterek? Taki,…
View Post