Jak wykonać pionowe paski w innym kolorze

Ilustracja: zdjęcie-1.jpg


Jeśli należysz do tych osób, które widząc projekt w więcej niż jednym kolorze, wycofują się z przerażeniem i szukają takiego, który byłby monochromatyczny, ponieważ „używając kilku motków całkiem się pogubię”, polecamy Ci ten prosty samouczek, jak zrobić pionowe paski w innym kolorze. Niemożliwe? Wcale nie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydziergać bazę tylko jednym kolorem, tak jak lubisz, bez plątania się ze sobą kilku motków, a następnie wrobić paski szydełkiem. Magiczne, szybkie i bardzo proste do zrobienia, tak jak lubimy.

Ilustracja: zdjęcie-2.jpg


W tym samouczku użyliśmy dwóch motków w różnych kolorach: jednego do wykonania elementu, który będzie stanowił bazę, a drugiego, w kontrastowym kolorze, aby utworzyć paski. Użyliśmy naszej bawełny Pima. Wykorzystaliśmy również nasze druty 5 mm i szydełko o tej samej grubości. Aby wykończyć robótkę potrzebna będzie gruba igła.

Ilustracja: zdjęcie-3.jpg


Pierwszą rzeczą, jaką zrobimy, będzie element, który posłuży jako baza do pasków, które później wrobimy na wierzchu (co wyjaśnimy Ci krok po kroku w tym samouczku).

Nabierz dowolną liczbę oczek. Nie ma znaczenia, czy jest ona parzysta czy nieparzysta 🙂

Ilustracja: zdjęcie-4.jpg


Zacznij wykonywać bazę, uwzględniając to, że tam, gdzie później umieścisz pionowy pasek, musisz przerobić oczko na lewo w rzędach przerabianych na prawo i to samo oczko na prawo w rzędach przerabianych na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-5.jpg


Odległość między paskami może być jednakowa lub różna, w zależności od upodobań. Pamiętaj tylko, że niezależnie od umiejscowienia paska musisz przerabiać bazę zgodnie z poprzednim etapem.

Ilustracja: zdjęcie-6.jpg


Oto jak powinny wyglądać “przerwy”, w których znajdą się paski, kiedy skończysz wykonywać bazę.

Pierwsze kroki, aby wykonać pionowy pasek

Ilustracja: zdjęcie-7.jpg


Nawlecz igłę tak, jak widać na powyższym zdjęciu: podwójną nicią, aby po lewej stronie pozostała pętelka. Jej wielkość nie ma znaczenia, ponieważ później ją dostosujemy.

Ilustracja: zdjęcie-8.jpg


Przeciągnij igłę przez dolną część dzianiny. Nie zapomnij, że to będzie początek naszego pionowego paska i że musi znajdować się on jak najbliżej krawędzi.

Ilustracja: zdjęcie-9.jpg


Po przeprowadzeniu igły pętelka będzie zagięta, więc ciągnij ostrożnie, aż całkowicie ją wyciągniesz, jak na poniższym zdjęciu.

Ilustracja: zdjęcie-10.jpg


Usuń igłę. Masz już pętelkę, od której zaczniesz wrabianie pionowego paska. Weź szydełko i wciśnij play 🙂

Jak widzisz, musisz w każdym rzędzie przerobić półsłupek wprowadzając szydełko w przerwy między nitkami.

Aby ułatwić sobie wrabianie pionowego paska, pamiętaj o lekkim obróceniu bazy. Jesteśmy przyzwyczajeni do przerabiania szydełkowych rzędów w poziomie, od prawej do lewej, a nie w pionie, więc to ułatwi Ci pracę. Na początku możesz mieć trochę problemów ze zlokalizowaniem nici, którą musisz chwycić szydełkiem, ponieważ w trakcie przerabiania zasłaniamy sobie robótkę lewą ręką, ale nie przejmuj się i po prostu unieś lekko robótkę, aby chwycić nić i przeciągnąć ją na prawą stronę.

Zobaczymy teraz, jak zakończyć pionowy pasek, aby stanowił integralną część robótki.

lustracja: zdjęcie-11.jpg


Wyjmij szydełko z pętelki i rozciągnij ją. Nawlecz igłę tak, jak pokazano na powyższym zdjęciu.

Ilustracja: zdjęcie-12.jpg


Przeciągnij igłę z prawej strony robótki na lewą poniżej jej zakończenia.

Ilustracja: zdjęcie-13.jpg


Po skończeniu zobaczysz, że pasek doskonale łączy się z bazą, którą wydziergaliśmy wcześniej.

Ilustracja: zdjęcie-14.jpg


Usuń igłę z pętelki i utnij nić wychodzącą z motka na taką długość, aby można było ją zakończyć.

Ilustracja: zdjęcie-15.jpg


Przełóż koniec nici przez pętelkę od tyłu do przodu.

Ilustracja: zdjęcie-16.jpg


Pociągnij za nić, aby dobrze zacisnąć pętelkę.

Ilustracja: zdjęcie-17.jpg


Odwróć robótkę i ukryj koniec nici, którą zrobiłaś pionowy pasek.

Ilustracja: zdjęcie-18.jpg


Już masz gotowy pionowy pasek! Tak jak obiecaliśmy: bez jednoczesnego korzystania z kilku motków, bez bałaganu i w bardzo łatwy sposób. Mamy nadzieję, że zobaczymy, w jakich projektach to wykorzystasz, nie zapomnij oznaczyć ich w sieciach społecznościowych hasztagiem #weareknitters.