Jak wykonać na drutach ścieg seafoam


zdjęcie 1
  1. Ależ ta zima była długa! Czas pomyśleć o fajnych projektach na wiosnę i lato, a zatem dziś przedstawiamy bardzo ładny i prosty ścieg ażurowy. Ścieg seafoam jest ściegiem na dwa druty, wplatającym w dzianinę koronkowe romby. Jest tak łatwy, że musisz tylko umieć nabierać oczka, przerabiać oczka prawe i oczka wydłużone.

Materiały:

zdjęcie 2


Aby ścieg był symetryczny, musimy nabrać liczbę oczek stanowiąca wielokrotność 10 + 5. Wykonując próbkę nabraliśmy w sumie 25 oczek.

Rzędy 1 i 2 : przerób wszystkie oczka na prawo.

Rząd 3 : *przerób 5 oczek na prawo, przerób 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 4 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy i 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy*. Powtarzaj od  * do *, aż zostanie tylko 5 oczek i przerób je na prawo.

Rząd 4 : przerób wszystkie oczka na prawo uwalniając pętelki powstałe w wyniku wcześniejszego owijania drutu nicią.

Rzędy 5 i 6 : przerób wszystkie oczka na prawo.

Rząd 7 : *przerób 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 4 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy i 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy. Przerób 5 oczek na prawo*. Powtarzaj od  * do *, aż zostanie tylko 5 oczek. Przerób 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 4 razy, 1 oczko na prawo owijając drut nicią 3 razy i 1 oczko na prawo owijając drut nicią 2 razy.

Rząd 8 : przerób wszystkie oczka na prawo uwalniając pętelki powstałe w wyniku wcześniejszego owijania drutu nicią.

Rzędy 9 i 10 : przerób wszystkie oczka na prawo.

Od tego miejsca powtarzamy rzędy od 3 do 10. W naszej próbce oddzieliliśmy romby 2 rzędami oczek, ale to tylko wskazówka, możesz wprowadzić dowolne zmiany.

zdjęcie 3

Teraz, kiedy już wiesz, jak wykonać ścieg seafoam, możesz zmieniać go jak tylko chcesz, robić mniejsze romby, zwiększać odstęp między nimi albo liczbę rzędów, które je oddzielają.

Chcielibyśmy zobaczyć Twoje projekty wykonane tym fantazyjnym ściegiem, więc udostępnij je na portalach  społecznościowych z hashtagiem #WeAreKnitters.