Jak wykonać na drutach ścieg motyle

Ilustracja: zdjęcie-1


Czasami ściegi pozornie najbardziej skomplikowane są w rzeczywistości bardzo łatwe do wykonania. Często te ściegi nadają wyjątkowy i zabawny charakter zupełnie podstawowym ubraniom. W tym tutorialu pokazujemy krok po kroku, jak wykonać na drutach ścieg motyle. Zobaczysz, jakie to łatwe!

Ilustracja: zdjęcie-2


W tym tutorialu użyliśmy drewnianych drutów 8 mm i motka naszej wełny The Meriwool.

Zanim zaczniemy, zachęcam do przejrzenia listy technik, których będziemy używać:

– Nabieranie oczek

Przerabianie oczek na prawo

Przerabianie oczek na lewo

Zaczynamy!

Ilustracja: zdjęcie-3


Zacznij od nabrania liczby oczek stanowiącej wielokrotność 5 plus 4 oczka dodatkowe.

Podzieliliśmy nasz samouczek na dwie części: w pierwszej pokażemy, jak wykonać podstawę motyla.

Oto filmik!

Rząd 1 (prawa strona robótki) : przerób 2 oczka na prawo. *Przełóż następnie nić na przód robótki (tak, jakbyś miała przerabiać na lewo), przełóż 5 oczek bez przerabiania z lewego drutu na prawy, wprowadzając drut tak, jakbyś je miała przerobić na lewo, przełóż ponownie nić na tył robótki, nie ściągając jej zbyt mocno, i przerób 5 oczek na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka i przerób je na prawo.

Rząd 2 (lewa strona robótki) : przerób wszystkie oczka na lewo.

Powtórz jeszcze 4 razy rzędy 1 i 2, aż osiągniesz rząd 10. Po przerobieniu dziesięciu rzędów będziesz  mieć z przodu robótki 5 długich pasm.

Zobaczymy teraz, jak zrobić zakładkę, aby utworzyć ostatnią część motyla.

Rząd 11 (prawa strona robótki) : przerób 4 oczka na prawo. *Końcem prawego drutu, od dołu do góry, zbierz pasma tworzące motyla i przerób je  na prawo razem z następnym oczkiem (w filmiku pokazujemy, jak to prawidłowo zrobić). Przerób 9 oczek na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostanie tylko 5 oczek, i przerób je na prawo. Zbierz pasma tworzące ostatniego motyla tak jak poprzednio i przerób 4 pozostałe oczka na prawo.

Rząd 12 (lewa strona robótki) : przerób wszystkie oczka na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-4


Oto jak wyglądają motyle po wykonaniu wszystkich etapów.

Jeśli chcesz zrobić więcej motyli, zacznij od początku czynności wskazane w instrukcji.

Istnieje wiele odmian tego ściegu: możesz dodać więcej motyli, możesz zrobić motyle większe lub mniejsze zmieniając liczbę oczek przekładanych bez przerabiania z nicią z przodu (pamiętaj tylko o przełożeniu nieparzystej liczby oczek, aby połączenie pasm wypadało dokładnie pośrodku motyla), możesz zmieniać ich wielkość motyli w zależności od liczby powtórzeń rzędów 2 i 3…

Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Z przyjemnością sprawdzimy, gdzie zastosujesz ten prosty i piękny ścieg oraz jakie warianty wprowadzisz. Nie zapomnij udostępnić zdjęć na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters.