Jak wykonać na drutach ścieg drzewkaIlustracja: foto-1.jpg


Istnieją ściegi, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia, a ten, który dziś pokażemy, na pewno Cię zachwyci. Jeśli posiadanie na wyłączność małego lasku było zawsze Twoim marzeniem, dziś je spełnimy. Nauczymy Cię krok po kroku, jak robić na drutach małe drzewka. Czyż nie będą pięknie wyglądać na swetrze, np. na jednym z tych ukochanych, które nosisz zarówno na początku jesieni, kiedy robi się chłodno, jak na wiosnę w pierwsze ciepłe dni? Ten wzór świetnie się do tego nadaje.

Ilustracja: foto-2.jpg


W tym samouczku krok po kroku użyjemy jednego z motków Meriwool w kolorze akwamaryna i drutów 5mm.

Przed rozpoczęciem przejrzymy listę ściegów i technik, które musisz znać:

Jak wykonać podwójne odejmowanie oczek?

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o to, by odjąć dwa oczka za jednym zamachem. 

Ilustracja: foto-3.jpg


Aby rozpocząć, przełóż dwa oczka z lewego drutu na prawy, nie przerabiając ich.

Musisz wbić w nie drut tak, jakbyś miała je przerobić na prawo.

Ilustracja: foto-4.jpg


Po umieszczeniu oczek na prawym drucie przerób następne oczko na prawo.

Ilustracja: foto-5.jpg


Teraz dwa oczka przełożone bez przerabiania przełóż nad oczkiem, które właśnie przerobiłaś.

Ilustracja: foto-6.jpg


I tak wykonałaś podwójne odejmowanie oczek!

Ścieg drzewka

Ilustracja: foto-7.jpg


Zaczynamy od nabrania liczby oczek stanowiącej wielokrotność 18 + 11.

Ilustracja: foto-8.jpg


Rząd 1 (prawa strona robótki): przerób pierwsze oczko na prawo. * Zrób narzut, przerób 3 oczka na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób 3 oczka na lewo, zrób kolejny narzut i przerób 9 oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostanie tylko 1 oczko i przerób je na prawo.

Ilustracja: foto-9.jpg


Rząd 2 (lewa strona robótki): w tym rzędzie i we wszystkich rzędach parzystych (czyli wszystkich rzędach, które przerabiasz na lewej stronie robótki) przerabiaj oczka tak, jak je widzisz, tzn. przerabiaj na prawo oczka prawe, a na lewo oczka lewe.

Ilustracja: foto-10.jpg


Rząd 3 (prawa strona robótki): zacznij rząd przerabiając 2 oczka na prawo. * Następnie zrób narzut, przerób 2 oczka na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób ponownie 2 oczka na lewo i zrób kolejny narzut. Przerób następnie 11 kolejnych oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 2 oczka i przerób je na prawo .

Ilustracja: foto-11.jpg


Rząd 5 (prawa strona robótki): przerób 3 oczka na prawo. Aby wykonać w tym rzędzie wzór drzewka: * zrób narzut, przerób 1 oczko na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób jeszcze 1 oczko na lewo i zrób kolejny narzut. Kontynuuj przerabiając 13 oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 3 oczka i przerób je na prawo .

Ilustracja: foto-12.jpg


Rząd 7 (prawa strona robótki): w tym rzędzie skończymy górę drzewka i w tym celu musisz zacząć rząd przerabiając 4 oczka na prawo. * Zrób narzut, podwójne odejmowanie i kolejny narzut. Kontynuuj przerabiając 15 oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 4 oczka i przerób je na prawo .

Ilustracja: foto-13.jpg


Rząd 9 (prawa strona robótki): * przerób 10 oczek na prawo, zrób narzut, przerób 3 oczka na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób 3 kolejne oczka na lewo i zrób jeszcze 1 narzut *. Powtarzaj od * do * do końca rzędu. Przerób 10 ostatnich oczek na prawo.

Ilustracja: foto-14.jpg


Rząd 11 (prawa strona robótki): * przerób 11 oczek na prawo. Następnie zrób narzut, przerób 2 oczka na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób 2 kolejne oczka na lewo i zrób jeszcze 1 narzut *. Powtarzaj od * do * do końca rzędu. Przerób 11 ostatnich oczek na prawo.

Ilustracja: foto-15.jpg


Rząd 13 (prawa strona robótki): przerób 12 oczek na prawo. * Następnie zrób narzut, przerób 1 oczko na lewo, zrób podwójne odejmowanie, przerób jeszcze 1 oczko na prawo i zrób jeszcze 1 narzut. Przerób następnie 13 oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostanie tylko 12 oczek i przerób je na prawo .

Ilustracja: foto-16.jpg


Rząd 15 (prawa strona robótki): przerób 13 oczek na prawo. * Następnie zrób narzut, zrób podwójne odejmowanie i znowu zrób narzut. Kontynuuj przerabiając 15 oczek na prawo *. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostanie tylko 13 oczek i przerób je na prawo .

Ilustracja: foto-17.jpg


Teraz wystarczy powtarzać rzędy od 1 do 15, aby dodać kolejne drzewka do dzianinowego lasku.

Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten samouczek i zastosujesz ten ścieg w wielu swoich projektach. Jak zawsze mamy nadzieję, że zobaczymy Twoje pomysły i nowe projekty wykonane tym ściegiem na portalach społecznościowych. Nie zapomnij oznaczyć nas hashtagiem #weareknitters 🙂