Jak wykonać dwukolorową mozaikę ściegiem francuskim

W tym poście pokażemy, jak zrobić na drutach dwukolorową mozaikę ściegiem francuskim. Technika ta pozwala na wykonanie w bardzo prosty sposób różnobarwnych dodatków. Do jej realizacji potrzebujesz tylko dwóch kontrastowych kolorów naszej bawełny Pima i drutów 5 mm. To idealna technika do robienia na drutach pledów, kominów i szali, ponieważ zmiany kolorów pozostają niewidoczne na lewej stronie robótki.

 

 

Nie zobaczysz, jak łatwo robić na drutach dwoma kolorami, dopóki tego nie spróbujesz. W dzisiejszym poście nauczymy cię, jak tworzyć mozaikę ściegiem francuskim. Tak, tak, tylko ścieg francuski, dwie kontrastujące włóczki, para drutów i … zabawa kolorem gotowa. Wyobrażasz sobie, jak ta mozaika może wyglądać w Twoich dzianinowych dodatkach?

 

 

Aby wykonać ten wzór, będziesz potrzebować dwóch kontrastujących kolorów naszej bawełny Pima i drutów 5 mm.

 

WYKONANIE

 

Zanim rozpoczniesz realizację ściegu mozaikowego, musisz znać 3 techniki podstawowe: nabieranie oczek, przerabianie oczek na prawo i przekładanie oczek bez przerabiania. Zobacz, jak to robić:

 

Przekładaj oczka bez przerabiania zawsze z lewego drutu na prawy, czyli prawym drutem złap oczko tak, jakbyś je miała przerobić na lewo, i przenieś je bez przerabiania na prawy drut.  Sposób przekładania oczek bez przerabiania jest różny w rzędach parzystych i nieparzystych.

 

W rzędach nieparzystych przekładamy oczko bez przerabiania prowadząc nić za robótką, tak by przeskok koloru pozostawał na lewej stronie robótki.

 

 

W rzędach parzystych przekładamy oczko bez przerabiania prowadząc nić przed robótką, tak by przeskok koloru pozostawał na lewej stronie robótki.

 

 

No a teraz do dzieła!

 

Powinnaś nabrać liczbę oczek stanowiącą wielokrotność 12 + 3 (w próbce ściegu nabraliśmy 27 oczek).

 

 

W całej robótce będziemy używać na zmianę koloru A (podstawowy kolor projektu) i koloru B (kolor kontrastujący z podstawowym).

 

Rzędy 1 i 2 (kolorem A): przerób wszystkie oczka na prawo.

 

 

Rząd 3 (kolorem B): przerób 1 oczko na prawo. * Przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 11 oczek na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka, przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 1 oczko na prawo.

 

 

Rząd 4 i pozostałe rzędy parzyste: oczka, które przerobiłaś w poprzednim rzędzie, przerób na prawo i tym samym kolorem. Oczka, które przełożyłaś w poprzednim rzędzie, również przełóż bez przerabiania (ale prowadząc nić, którą przerabiasz, przed robótką).

 

 

Rząd 5 (kolorem A): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 3 oczka na prawo, ** przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 1 oczko na prawo**. Powtórz od ** do ** jeszcze 3 razy i przerób 1 oczko na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 7 (kolorem B): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 2 oczka na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 7 oczek na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 1 oczko na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko 2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 9 (kolorem A): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 1 oczko na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 3 oczka na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 1 oczko na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 3 oczka na prawo i przełóż 1 oczko bez przerabiania*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko  2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 11 (kolorem B): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 4 oczka na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 3 oczka na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 3 oczka na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko  2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 13 (kolorem A): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 1 oczko na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 1 oczko na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 5 oczek na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania, przerób 1 oczko na prawo i przełóż 1 oczko bez przerabiania*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko  2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 15 (kolorem B): przerób 1 oczko na prawo. * Przerób 6 oczek na prawo, przełóż 1 oczko bez przerabiania i przerób 5 oczek na prawo*. Powtarzaj od * do * aż zostaną tylko  2 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rzędy 17 i 18 (kolor A): powtórz rzędy 13 i 14.

 

Rzędy 19 i 20 (kolor B): powtórz rzędy 11 i 12.

 

Rzędy 21 i 22 (kolor A): powtórz rzędy 9 i 10.

 

Rzędy 23 i 34 (kolor B): powtórz rzędy 7 i 8.

 

Rzędy 25 i 26 (kolor A): powtórz rzędy 5 i 6.

 

 

Powtarzaj rzędy od 3 do 26 do uzyskania pożądanej długości.

 

Teraz musisz po prostu zabrać się do pracy! Nie zapomnij zrobić zdjęcia swojego projektu i pokazać nam go za pośrednictwem sieci społecznościowych z hasztagiem: #weareknitters.