Jak wykonać ażurowe warkocze

 

Ilustracja: zdjęcie-1

 

 

W arsenale ściegów każdej zaawansowanej knitterki zawsze znajdziemy warkocze. Te ukochane, cieplutkie warkocze, które wykorzystujemy w naszych kominach, szalach, swetrach itd. Dziś przedstawiamy ich najsłodszą wersję: warkocze, owszem, ale ozdobione kilkoma ażurami, które nadają im bardzo szczególny charakter.

Ilustracja: zdjęcie-2

W tym samouczku wykorzystaliśmy: druty 5mm i motek naszej wełny The Meripaca.

Przed rozpoczęciem robótki sprawdź listę technik, które należy znać:

Ilustracja: zdjęcie-4

W chwili nabierania oczek do wykonania ażurowych warkoczy masz dwie możliwości: jeśli chcesz uzyskać parzystą liczbę warkoczy, nabierz liczbę oczek będącą wielokrotnością 20 + 3. Jeśli natomiast wolisz uzyskać nieparzystą liczbę warkoczy, nabierz liczbę oczek będącą wielokrotnością 10 + 3.

Ilustracja: zdjęcie-5

Rząd 1 (prawa strona robótki) : *przerób 3 oczka na lewo. Następnie przerób 1 oczko na prawo, zrób narzut, przerób 2 oczka razem na prawo, przerób 1 oczko na lewo, zgub 1 oczko, zrób narzut i przerób 1 oczko na prawo*. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 3 oczka i przerób je na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-6

Rząd 2 (lewa strona robótki) : *przerób 3 oczka na prawo, 3 oczka na lewo, 1 oczko na prawo i 3 oczka na lewo*. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 3 oczka i przerób je na prawo.

Ilustracja: zdjęcie-7

Rząd 3 (prawa strona robótki) : *przerób 3 oczka na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-8

Teraz zaczniemy wykonywać krzyżowanie warkocza. W tym celu przełóż kolejne 3 oczka na drut pomocniczy. Na tym etapie możesz użyć dodatkowego drutu, spinki do włosów, agrafki itp., słowem wszystkiego, co pozwoli Ci pozostawić oczka w oczekiwaniu, a przede wszystkim nie zgubić ich :-).

Ilustracja: zdjęcie-9

Zostaw oczka w oczekiwaniu za robótką.

Ilustracja: zdjęcie-10

Kontynuując przerób 1 oczko na prawo, zgub 1 oczko, zrób narzut i przerób 1 oczko na prawo.

Ilustracja: zdjęcie-11

Przełóż następnie oczka z drutu pomocniczego na lewy drut.

Ilustracja: zdjęcie-12

Przerób je w następujący sposób: 1 oczko na prawo, zrób narzut i przerób 2 oczka razem na prawo. Teraz przerób 3 oczka na lewo, 1 oczko na prawo, zrób narzut, przerób 2 oczka razem na prawo, 1 oczko na lewo, zgub 1 oczko, zrób narzut i na zakończenie przerób 1 oczko na prawo*. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 3 oczka i przerób je na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-13

Oto jak wygląda robótka po zakończeniu rzędu.

Ilustracja: zdjęcie-14

Rząd 4 (lewa strona robótki) : powtórz rząd 2.

Ilustracja: zdjęcie-15

Rząd 5 (prawa strona robótki) : powtórz rząd 1.

Ilustracja: zdjęcie-16

Rząd 6 (lewa strona robótki) : powtórz rząd 2.

Ilustracja: zdjęcie-17

Rząd 7 (prawa strona robótki) : powtórz rząd 1.

Ilustracja: zdjęcie-18

Rząd 8 (lewa strona robótki) : powtórz rząd 2.

Ilustracja: zdjęcie-19

Rząd 9 (prawa strona robótki) : *przerób 3 oczka na lewo. Następnie przerób 1 oczko na prawo, zrób narzut, przerób 2 oczka razem na prawo, przerób 1 oczko na lewo, zgub 1 oczko, zrób narzut, przerób 1 oczko na prawo i 3 oczka na lewo. Teraz powtórzymy krzyżowanie warkocza: przełóż 3 następne oczka z lewego drutu na drut pomocniczy i zostaw te oczka w oczekiwaniu za robótką. Kontynuując przerób 1 oczko na prawo, zgub 1 oczko, zrób narzut i przerób 1 oczko na prawo. Przełóż następnie oczka z drutu pomocniczego na lewy drut i przerób je w następujący sposób: 1 oczko na prawo, zrób narzut i przerób 2 oczka razem na prawo*. Powtarzaj od * do *, aż na drucie zostaną tylko 3 oczka i przerób je na lewo.

Ilustracja: zdjęcie-20

Rząd 10 (lewa strona robótki) : powtórz rząd 2.

Rząd 11 (prawa strona robótki) : powtórz rząd 1.

Rząd 12 (lewa strona robótki) : powtórz rząd 2.

Ilustracja: zdjęcie-21

Pozostaje Ci tylko powtarzanie rzędów od 1 do 12, aby Twoje ażurowe warkocze się wydłużały. Zobaczysz, że zakochasz się w tym ściegu.

Jak zawsze mamy nadzieję, że ten samouczek będzie przydatny i zainspiruje Cię do kolejnych robótek. Będziemy szczęśliwi, jeśli udostępnisz swoje nowe, własnoręcznie wykonane projekty na portalach społecznościowych z hasztagiem #wareknitters.