Jak przerobić 1 oczko 2 razy

Ilustracja: zdjęcie-1


Uwielbiamy dziergać własne ubrania i do żadnych ciuchów w naszych szafach nie jesteśmy tak przywiązane, jak do tych własnoręcznie wykonanych swetrów czy topów. Czasami robienie na drutach może być trochę kłopotliwe, ponieważ dodając oczka przy formowaniu rękawów lub tworzeniu bardziej wymyślnych form, które uwielbiamy, musimy przerabiać „1 oczko 2 razy” i pytamy same siebie: jak u licha to zrobić? W tym poście ruszamy Ci na ratunek i pokazujemy cztery różne sposoby na przerabianie jednego oczka dwa razy.

Ilustracja: zdjęcie-2


W tym tutorialu użyliśmy drewnianych drutów 8 mm i motka naszej wełny The Petite Wool

Przed rozpoczęciem zachęcamy do przejrzenia listy technik, których będziemy używać:

Ilustracja: zdjęcie-3


1. Przerabianie w tym samym oczku 2 oczek na prawo: jednego normalnego, a drugiego przez tylną pętelkę (przekręconego)

Możesz używać tego sposobu na dodawanie oczek tak na prawej, jak na lewej stronie robótki. Stosuj go, kiedy musisz dodać oczko pomiędzy oczkami przerobionymi na prawo. Aby dodać oczko w ten sposób, przerób najpierw oczko na prawo i, nie zdejmując tego oczka z lewego drutu, przerób je ponownie na prawo przez tylną pętelkę tak, by zostało przekręcone. Teraz możesz zdjąć oczko  z lewego drutu. Otrzymasz dwa oczka pochodzące z jednego oczka. W poniższym video pokazujemy, jak to wykonać:

Ilustracja: zdjęcie-4


2. Przerabianie w tym samym oczku 2 oczek na lewo: jednego normalnego, a drugiego przez tylną pętelkę (przekręconego)

Ten rodzaj dodawania oczek jest na ogół stosowany w sytuacji, gdy trzeba dodać oczko między oczkami przerabianymi na lewo. Tak, jak w poprzednim sposobie dodawania, musisz przerobić dwa razy to samo oczko nie spuszczając go. Tym razem przerób najpierw oczko na lewo tak, jak robisz to zazwyczaj, następnie przerób je jeszcze raz na lewo, ale przez tylną pętelkę. Kliknij na play i obejrzyj kolejne video, aby zobaczyć jak to zrobić:

Ilustracja: zdjęcie-5


3. Przerabianie w tym samym oczku 1 oczka na prawo, a drugiego oczka na lewo.

Ten sposób dodawania jest na ogół używany w robótkach ze zmianami ściegu, takimi jak ściągacze czy ścieg ryżowy, albo jeśli przechodzimy od przerabiania na prawo do przerabiania na lewo. Tak jak w poprzednich przypadkach, przerób pierwsze oczko na prawo tak, jak robisz to zazwyczaj, i nie zdejmując oczka z lewego drutu, przerób je jeszcze raz na lewo również tak, jak zazwyczaj. Obejrzyjmy video, by zobaczyć, jak to zrobić:

Ilustracja: zdjęcie-6


4. Przerabianie w tym samym oczku 1 oczka na lewo, a drugiego oczka na prawo.

Ten sposób dodawania oczek również jest na ogół używany w robótkach ze zmianami ściegu, jak w poprzednim przypadku, lub jeśli przechodzimy od przerabiania na lewo do przerabiania na prawo. Aby go zrealizować, przerób w tym samym oczku 1 oczko na lewo, tak jak robisz to zazwyczaj, i nie zdejmując oczka z lewego drutu, przerób je ponownie na prawo również tak, jak zazwyczaj. W poniższym video zobaczysz, jakie to proste:

Teraz dodawanie oczek poprzez przerobienie dwóch oczek w jednym nie wydaje się już takie skomplikowane, prawda? Mamy nadzieję, że ten tutorial będzie przydatny i że zdjęcia ubrań wykonanych dzięki niemu udostępnisz na portalach społecznościowych z hashtagiem #weareknitters. Do zobaczenia!