Jak nabierać oczka elastyczne

Mam na imię Anika @annidestages, i na profilu na Instagramie publikuję zdjęcia moich robótek na drutach i aktualnych inspiracji. Zaczęłam robić na drutach dwa i pół roku temu. Instagram pozwala mi łączyć moje dwie pasje: robienie na drutach i fotografię.

Lubię zwłaszcza projekty szybkie w realizacji, zrobiłam więc już dwie czy trzy czapki. Bardzo ważna rzecz: elastyczny brzeg. Jak go wykonywać? Pokazuję poniżej.

Jak nabierać oczka elastyczne

Elastyczne brzegi są szczególnie istotne, kiedy robimy czapki albo ubrania z mankietami wykonanymi ściegiem ściągaczowym 1×1. Ta technika daje projektom większą elastyczność, a w dodatku jest bardzo łatwa w realizacji!

Do wykonywania ściegu ściągaczowego świetnie nadaje się delikatna wełna owcza i druty 8 mm. Aby rozpocząć robótkę, musisz opanować następującą technikę:

Nabieranie oczek

Zaczynamy od wykonania węzła przesuwnego, który stanowić będzie pierwsze oczko.

Umieść kciuk i palec wskazujący między dwiema nitkami i przytrzymaj je palcami małym i serdecznym.

Zacznij od nabrania 1 oczka prawego ściegiem ściągaczowym. W tym celu przełóż drut pod przednią nitką , umieść na nitce tylnej , a następnie ponownie wsuń drut pod nitkę przednią. W ten sposób wykonałaś pierwsze oczko elastyczne .

Teraz nabierz 1 oczko lewe ściegiem ściągaczowym. W tym celu skieruj drut od tyłu do przodu za obiema nitkami , umieść na nitce przedniej i przeprowadź pod nitką tylną w kierunku środka . W ten sposób wykonałaś drugie oczko elastyczne .

Nabieraj w powyższy sposób na zmianę 1 oczko prawe i 1 oczko lewe, aż uzyskasz właściwą liczbę oczek. Ostatnie oczko nabierz normalnie, aby oczka na drucie się nie spruły. Teraz możesz zacząć wykonywać swój nowy projekt. Życzę Ci dobrej zabawy przy stosowaniu tej techniki.

Jak Ci się podoba elastyczne nabieranie oczek? Pokaż nam swoje projekty udostępniając je z hasztagiem #weareknitters.