Weaving (tkactwo) to nowa technika w WAK, obok której nie przejdziesz obojętnie. Pozwoli Ci ona w łatwy sposób wykonać wyjątkowe gobeliny i niesamowite projekty!
Jeśli lubisz podejmować wyzwania, rozwijać swoje umiejętności i wykonywać projekty DIY, przygotuj się, bo do We Are Knitters przybywa WEAVING!
1. Jakie są Twoje ulubione materiały do tkania? Uwielbiam grube, soczyste nici jak niedoprzęd i wełna. Z drugiej strony jednak lubię także bardzo delikatne, jedwabne włókna. Mieszanie zawsze wprawia mnie w dobry nastrój.
2. Który z Twoich projektów okazał się jednym z najbardziej ambitnych i najtrudniejszych? Około 6 lat temu uczestniczyłam w jednym projekcie społecznościowym. W oknie kwiaciarni ustawiłam krosno i zaprosiłam ludzi, aby przysiedli się do mnie, utkali kilka rzędów i trochę porozmawiali. Zakończona praca została rozlosowana.
3. Czy jest jakiś projekt, który chciałabyś zrobić? Uwielbiam współpracować z innymi. Jestem otwarta na wszelkie propozycje. Mogą to być artykuły domowe lub meble. Coś trwałego i pięknego.
4. Skąd czerpiesz inspirację do swoich projektów? Głównie z natury i mojego własnego krajobrazu emocjonalnego. Uwielbiam siedzieć i rysować, medytując przy tym nad swoimi uczuciami.
5. Czy łatwo przyszła Ci nauka tkania? Była to dziwna mieszanka wiedzy ze starych książek oraz metody prób i błędów. Wtedy nie było żadnych filmów instruktażowych. Dziś mamy trzy kursy online, które pomagają tkaczom w ich podróży.
6. Ile czasu zajmuje ukończenie projektu? Zależy od jego rozmiaru. Mały kawałek mogę ukończyć w kilka godzin, a czasem praca nad projektem 3m x 2m może zająć kilka tygodni. Samo tkanie zajmuje niewielką część czasu, dlatego muszę wziąć pod uwagę tygodnie projektowania i planowania, które składają się na całość.
7. Gdybyś miała wybrać ulubiony projekt z nowej kolekcji WAK, który by to był? Bardzo podoba mi się ten projekt z frędzlami. Węzły Rya były moją pierwszą miłością w tkactwie.
8. Czy oprócz tkania masz jakieś inne hobby? Tkactwo to moja jedyna prawdziwa miłość. To moja praca, hobby i sposób na zadbanie o samą siebie. Pomaga mi się odnaleźć i kreatywnie realizować.
9. Jaki jest najczęstszy błąd popełniany na początku przygody z tkaniem i jak można go naprawić? Zbyt ciasne wypaczanie i zbyt ciasne tkanie. To może sprawić, że twoje ostatnie kawałki będą wyglądać jak po torturach. Pamiętaj o równomiernym napięciu podczas każdego przejścia. Staraj się zachować luz zarówno w tkaniu, jak i w życiu.
10. Masz jakieś ciekawe wskazówki i triki dla świeżo upieczonych tkaczy? Nie naciskaj zbyt mocno na kilka pierwszych splotów. Próbuj swoich możliwości i umiejętności oraz wypróbuj różne włókna.
11. Jak dobierasz kolorystyczną ramę do swoich projektów? Jeżeli chodzi o kolory, lubię poszukiwać inspiracji, obserwując naturę.
12. Jak to wszystko się zaczęło? Jak wyglądał Twój pierwszy projekt? Poważnie zajmować się tkactwem zaczęła podczas ciąży z pierwszym synem. Szukałam zajęcia na urlop macierzyński. Tkactwo zmieniło moje życie. Odnalazłam w nim spokój, którego pragnęłam. Wydawało się również, że zasady w tkaniu można naginać. Uwielbiałam się nim bawić. Przyciągała mnie również idea robienia użytku z rąk w pierwotny sposób, co łączyło mnie z pokoleniami z przeszłości. Podczas tkania nie możesz sprawdzać swojego telefonu! Moje pierwsze prace były tkane na małym sztywnym krośnie. Małe kawałki materiału, które zmieniłam w praktyczne woreczki.
13. Czy miałaś jakiś projekt, który ciężko Ci było ukończyć? Kiedy pracujesz z klientami, projekty mogą czasem zboczyć z właściwych torów. Jeżeli nie było jasności podczas projektowania, wizje mogą się pomieszać. Teraz staram się być bardzo jasna przy ustalaniu z klientami włókien, kolorów, wzorów i rozmiarów przed rozpoczęciem pracy. To zapewnia pełne zrozumienie i pozwala utrzymać cały proces na właściwej drodze.
14. Czy tkactwo jest czymś, co poleciłabyś początkującym? Oczywiście! To magiczne zajęcie!
Zajrzyj do sklepu naszej siostrzanej marki Fūnem Studio i odkryj jeszcze więcej zestawów do tkania, przyborów i przędz!