Jak zmierzyć próbkę ściegu?

Total
0
Shares

Wyobraźmy sobie, że dwie osoby zajmujące się robieniem na drutach wykonują identyczną robótkę, podążając za tą samą instrukcją. To nie wszystko… Używają przy tym tych samych drutów i włóczek, jednak rezultat ich pracy nigdy nie jest taki sam. Dlaczego?

Rozmiar pracy robionej na drutach nie zależy tylko i wyłącznie od materiału, jakiego się używa. Równie istotne jest naprężenie nici.

Każda z osób zajmująca się robótkami utrzymuje włóczkę z różnym napięciem. W rezultacie ta sama praca wykonana przez dwie dziewiarki będzie innych rozmiarów.

Przed rozpoczęciem robótki ważne jest przeprowadzenie próby. W ten sposób będziesz mogła zorientować się, czy Twoje oczka są zbyt ciasne, czy też wręcz przeciwnie zbyt luźne. Oprócz tego ułatwi to dobranie odpowiednich drutów i na podstawie rezultatów pomoże zorientować się, jak na efekty wpływa napięcie nitki.

Dziś przybliżymy Ci jak zmierzyć naprężenie nitki robiąc próbkę ściegu:

Aby sprawdzić, czy utrzymujesz odpowiednie napięcie nitki, wystarczy wydziergać kwadrat o wielkości 20 cm na 20 cm, podążając za wybraną przez Ciebie instrukcją i używając przy tym wskazanych w niej drutów.

Będziesz potrzebować linijki oraz kilku szpilek

Wypierz wykonaną próbkę w sposób, jaki został zaprezentowany we wcześniejszym poście, a następnie zmierz ją, podążając za poniższymi wskazówkami:

  1. Wypraną i wysuszoną robótkę rozłóż na płaskiej powierzchni i dobrze rozciągnij. Możesz posłużyć się szpilkami, by uniknąć jej przemieszczania i zwijania.

  1. Aby obliczyć oczka, które mamy w jednym rzędzie, najpierw należy wbić pionowo szpilkę w jakiekolwiek oczko robótki.

  1. Przy użyciu linijki (nie powinien być to metr krawiecki, ponieważ rezultat nie będzie tak dokładny), odmierzyć 10 cm od wbitej szpilki, uważając przy tym na zachowanie linii rzędu w jakim biegną oczka i umieścić kolejną szpilkę.

  1. W rezultacie mamy linię o długości 10 cm między obydwoma szpilkami. To będzie długość, jakiej użyjemy do liczenia oczek.

  1. Policz wszystkie kłosy, które tworzą każde oczko. Możesz wspomóc się końcem druta, aby się nie pomylić.

Na zdjęciu zaznaczyliśmy każde oczko, dzięki czemu będzie Ci łatwiej je policzyć. Oczka, których połowa mieści się w linii, też dodajemy do końcowego wyniku. Według tego przykładu mielibyśmy 15,5 oczka na odcinku 10 cm.

  1. Użyj tego samego systemu, aby policzyć rzędy na odcinku 10 cm, ale tym razem zaznaczając oczka w orientacji pionowej, czyli na wysokości wyrobu.

  1. Znów każdy kłos (v) oznacza jedno oczko, a w tym wypadku rząd. Na zaprezentowanym przykładzie mamy 20 rzędów.

To nie takie skomplikowane, prawda?

Pamiętaj o tym, że Twoja próba ściegu powinna zgadzać się z tą, która zaznaczona jest na kłębku włóczki lub z tą, która znajduje się w wybranej przez Ciebie instrukcji. Informacje na ten temat znajdziesz na jej początku lub w niewielkim kwadracie, gdzie zaznaczona jest ilość oczek i rzędów przypadająca na 10 cm szerokości i długości wyrobu.

Jeżeli porównać próbę z przykładu z informacją, jaka znajduje się na włóczce bawełnianej Pima, można zaobserwować, że powinniśmy mieć 22 rzędy, a nie 20. Co wtedy robić?

Masz kilka możliwości:

  • możesz sięgnąć po druty z wyższym lub niższym numerem, aż próbka się pokryje
  • możesz bardziej naprężać lub rozluźniać nić
  • możesz także pozostać przy swoim numerze drutów i napięciu nitki takim jak zwykle, ale dostosować liczbę oczek niezbędnych do przerobienia, tak by uzyskać ten sam rozmiar, co w instrukcji, będziesz musiała zastosować proporcje (jest to dość złożony proces bardziej zalecany osobą, które w robieniu na drutach mają doświadczenie. Wiąże się to z późniejszą koniecznością dostosowania wszystkich wskazówek dotyczących dodawania i odejmowania oczek).

Teraz już wiesz, jak zmierzyć napięcie nitki i zrobić próbkę ściegu w najlepszy możliwy sposób!

Nie zawsze jednak znajdziemy wystarczająco wiele zapału do zrobienia kawałka robótki przed rozpoczęciem właściwej pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to niesłychanie ważne, szczególnie gdy zależy Ci na satysfakcjonujących rezultatach robienia na drutach.

W prezentowanym przykładzie użyty został kłębek włóczki bawełnianej w kolorze żółtym i 5mm druty z drewna bukowego.

Podziel się swoimi postępami i projektami nie tylko z nami, ale całą społecznością wak i wrzuć kilka zdjęć na Instagram, Twitter, Facebook lub Pinterest z hashtagiem #weareknitters.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like