Witajcie!
Ten tydzień zaczniemy od postu, dzięki któremu możecie nauczyć się zbierania oczek w robótce, aby wykończyć dekolt lub rękawy wyrobu, kiedy nie zostawiło się oczek do przerobienia na później. Wydaje się skomplikowane? Wcale nie! Nie ma nic prostszego!
Możesz zebrać oczka na każdym końcu robótki za pomocą drutu i włóczki, którą chcesz kontynuować pracę. Poniżej nasze narzędzia do pracy: drut o grubości 15mm i gruba wełna w kolorach: Turkus i Fiolet.
Będziemy zbierać oczka z boku naszej robótki, dlatego też będziemy pracować na oczkach, które znajdują się na krawędzi. Na poniższym zdjęciu widać małe pętelki, przez które trzeba przeprowadzić drut:
Pamiętaj, aby przeprowadzić drut przez obie przędze już wykonanych oczek, tj. przez już wykonaną tzw. literę “V”. Na zdjęciu powyżej widać dwie przędze nabrane na drucie przy zbieraniu oczek.
Zobacz jak zebrać oczka!
Rozpocznij od prawego brzegu robótki. Umieść robótkę prawą stroną do siebie. Przełóż drut przez pierwsze oczko i owiń wokół palca i wokół druta przędzę, za pomocą której będziesz zbierać oczka (my korzystamy z przędzy w kontrastującym kolorze, żeby wyraźniej pokazać wykonywaną pracę, można korzystać z jednego lub wielu kolorów). Krótsza przędza powinna znajdować się poniżej drutu zaś ta z motka powyżej, aby swobodnie wykonać pracę.
Teraz wyciągnij owinięty wełną drut przez dziurkę, w ten sposób wykonasz pierwsze oczko.
Kontynuuj pracę na szerokości całego wybranego boku do momentu aż wykonasz odpowiednią ilość oczek. Pamiętaj, że musisz przeprowadzić drut przez dwie przędze oczka, owinąć wełnę pochodzącą z nowego motka i następnie wyciągnąć drut z już wykonanym oczkiem.
Efekt pracy powinien wyglądać jak na zdjęciu:
Ważne jest, aby uważnie wykonywać pracę przy zbieraniu oczek w robótce, żeby nie opuścić żadnego miejsca i rozmieścić oczka równomiernie.
Uwaga, zbieranie oczek nie służy tylko do wykańczania dekoltów i doszywaniu rękawów! Można wykorzystać tę metodę przy łączeniu oczek ułożonych w różnych kierunkach, aby uzyskać zjawiskowy efekt w swoich wyrobach.
Jak widzisz jest to łatwiejsze niż się wydaje. Jeśli uda Ci się zastosować tę technikę, możesz podzielić się z nami zdjęciami na naszym Instagramie oznaczając je hashtagiem #weareknitters. Uwielbiamy oglądać Wasze projekty!