Ukrywanie końcówek nici podczas robienia na drutach

Total
0
Shares

W tym tutorialu dowiesz się jak skutecznie ukrywać końcówki nici podczas robienia na drutach. W niektórych tutorialach zaleca się przerabianie dwóch końcówek nici przez dwa lub trzy oczka. Jednak ten sposób nie wpływa korzystnie na wygląd pracy, a oczka w tak przerabianym miejscu są pofałdowane, grubsze, a dodatkowo przy wprowadzaniu nowego koloru zmiana jest widoczna.

 

Z tą techniką oprócz tego, że po starej nici nie pozostanie nawet śladu, praca w danych miejscach nie będzie wybrzuszona, a efekt będzie taki sam, jakbyśmy przerabiały oczka normalnie.

 

W przykładzie pokazowym wydziergaliśmy kilka rzędów w jednym kolorze, a następnych kilka w kolorze kontrastowym, tak abyś mogła dokładnie zobaczyć, że zmiana koloru jest niezauważalna. A teraz pokażemy Ci jak to zrobić:

 

  1. Musimy złapać za końcówkę nici, z którą kończymy pracować — w tym wypadku nić koloru szarego — w lewą stronę razem z krótką końcówką nici, którą zamierzamy wprowadzić — w tym wypadku koloru różowego. Długi koniec nowej nici pozostanie po naszej prawej stronie, a wszystko to, co chcemy ukryć po naszej lewej stronie.

  1. Pierwsze oczko przerobimy tak jak zwykle.

 

  1. Następnie wprowadzamy drut w oczko tak, jak robimy to zazwyczaj i przed wyciągnięciem oczka przeprowadzimy krótki koniec nici i koniec nici, z którą kończymy pracę ponad drutem.

 

 

 

  1. Teraz otocz nitką drut tak jak zwykle, utrzymując zawsze nasze końce do schowania z przodu.

 

 

  1. Przeciągamy końce nitek do schowania na tył robótki i kończymy oczko.

 

  1. Przerabiamy kolejne oczko tak jak zwykle.

 

Konieczne będzie powtórzenie tych czynności jeszcze przez 7 oczek. Będą to 4 oczka dziergane tak jak zwykle przerabiane naprzemiennie z oczkami, gdzie ukrywane będą końcówki nitek.

 

Jak widzisz, kluczem jest przenoszenie nici na przód robótki, przytrzymanie ich oczkiem, które właśnie jest przerabiane i ukrycie ich poprzez przeniesienie ich na tył wraz z przerobionym oczkiem.

 

Może wydawać się skomplikowane, ale to jedynie 3 lub 4 oczka, które musimy zrobić, zatem uzbrój się w cierpliwość — to nie takie trudne jak się wydaje.

 

W tej technice jak widzisz na lewej stronie naszej pracy, nitki zostają perfekcyjnie schowane, a jedyne co wystarczy zrobić to uciąć je równo z ostatnim oczkiem, gdzie były ukrywane.

 

Bardzo ważne jest, byś miała na uwadze to, że jeśli Twoja praca będzie wymagać ukrywania nici, choć będzie ona wykonywana ściegiem francuskim lub innym ściegiem dwustronnym, z lewej strony pracy nici będą widoczne i będziesz je musiała chować zawsze z jednej strony. W ten sposób, ścieg już nie będzie dwustronny.

 

Możesz używać tej techniki do znaczących zmian koloru typu „color block”, w intarsji lub do wykonywania pasów w części projektu.

You May Also Like