JAK ZSZYĆ CZĘŚCI SZYDEŁKOWEJ ROBÓTKI

 

Niektóre z naszych szydełkowych prac wymagają zszycia poszczególnych części w całość. Pokażemy, jak zszyć boki dwóch części szydełkowej robótki, takich jak na przykład przód i tył topu wykonanego słupkami. Materiały, z których korzystaliśmy, to bawełna Pima w kolorze mięty,  szydełko 5 mm i igła do wełny od We are knitters.

To nic trudnego, musisz tylko umieć szyć na podstawowym poziomie. Chodzi o to, żeby uzyskać jak najcieńszy i jak najmniej widoczny szew. Dziś pokażemy 4 sposoby zszycia boków.

  1. ŚCIEG ZA IGŁĄ: zszyj boki ściegiem za igłą. Przyłóż do siebie dwa boki i wykonuj drobne ściegi za igłą, to znaczy zacznij od przeprowadzenia igły przez obie części, przesuń się o 1 cm od prawej do lewej strony, wbij ponownie igłę w obie części. Żeby wykonać drugi ścieg, wbij igłę na początku pierwszego ściegu i tym razem przesuń się o 2 cm. Żeby wykonać trzeci ścieg wbij igłę na końcu pierwszego ściegu i i znów przesuń się o 2 cm. W ten sposób otrzymasz po obu stronach ciągłą linię. Szyj jak najbliżej górnej krawędzi, by szew nie był zbyt gruby. Po zakończeniu zobaczysz, że szew jest ukryty wewnątrz.

  1. ŚCIEG KRYTY: zszyj boki ściegiem krytym lub niewidocznym szwem. Przyłóż do siebie dwa boki i zszywaj je od wewnątrz. Szyj od góry do dołu wykonując małe zygzakowate fale naprzemiennie chwytając 1 oczko z części prawej i 1 oczko z części lewej, starając się łapać za tył oczka, tak by zszycie nie było widoczne po prawej stronie. Dzięki temu po odwróceniu robótki szew nie będzie widoczny.

 

  1. ŚCIEG GAŁĄZKOWY: zszyj boki odmianą ściegu gałązkowego. Przyłóż do siebie dwa boki i zszywaj je tak, by szew nie był widoczny od przodu. Chodzi o to, by na zmianę wykonywać ścieg krótki i długi.

  1. ŚCIEG DZIERGANY: zszyj boki przykładając je do siebie prawą stroną i w odróżnieniu od klasycznego ściegu dzierganego zszywaj górny brzeg obu części. Wykonuj krótki ścieg i ścieg nieco dłuższy przeprowadzając igłę przez nić.

 

W tym poście pokażemy, jak zszywać boki szydełkowej dzianiny wykonanej słupkami. Istnieje wiele sposobów, ale my pokażemy 4 z nich, proste i praktyczne, umożliwiające uzyskanie możliwie niewidocznych i cienkich szwów.

Spróbuj zastosować je w swoich pracach i nie zapomnij wykonać mnóstwa zdjęć i udostępnić ich na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters.