Staranne ukrycie luźnych nici w projekcie to ważny element pracy nad projektem, dzięki temu Twoja robótka będzie wyglądać dobrze i nie spruje się. Oto przewodnik krok po kroku, w którym wyjaśniamy, jak wykończyć luźne nici:
1. Utnij nić: zostaw kawałek nici o długości, która pozwoli, aby spokojnie nawlec nić na igłę dziewiarską, zazwyczaj ok. 15-20 centymetrów.
2. Nawlecz nić: nawlecz nić na igłę dziewiarską przez oczko igły.
3. Rozpoznaj lewą stronę robótki: obróć robótkę na jej lewą stronę (czyli wewnętrzną stronę ukończonego projektu). Jeśli nić znajduje się poniżej robótki, przeprowadź ją na tył za pomocą igły. Jeśli nić znajduje się na lewej stronie robótki, zostaw ją tam.
4. Wykończ nici: zacznij przeprowadzać igłę przez oczka. Możesz zrobić to w poziomie wzdłuż rzędu oczek lub w pionie wzdłuż kolumny oczek, jak wolisz. Postaraj się przeciągnąć minimum 5-7,5 centymetra nici, aby mieć pewność, że nić pozostanie na miejscu. Jeśli Twój projekt jest dwustronny, jak np. koc czy szal, postaraj się przeciągnąć nić w taki sposób, aby imitowała ścieg.
5. Postaraj się nie naciągać zbyt mocno nici: uważaj, aby podczas przeciągania nici, nie naprężyć jej zbyt mocno. Chcesz ją solidnie przymocować, ale zbyt silne naciąganie nici sprawia, że robótka się marszczy, a wymiary końcowe nie pokrywają się z oczekiwanymi.
6. Zmień kierunek: po przeciągnięciu kilku centymetrów nici, zmień kierunek i przeprowadzaj nić w przeciwnym kierunku. Dzięki temu lepiej zabezpieczysz nić i się nie rozplącze.
7. Przytnij nić równo z robótką: gdy uznasz, że przeciągnęłaś już wystarczająco długi odcinek nici, utnij jej nadmiar.
8. Powtórz te kroki, aby wykończysz pozostałe nici: jeśli masz wiele nici do wykończenia (jak w przypadku projektów, gdzie zmieniasz kolor lub stosujesz nowy motek), powtórz powyższe kroki dla każdej z wiszących nici.
Mamy nadzieję, że te porady Ci się przydadzą i już niebawem podzielisz się z nami swoimi projektami, oznaczając je hashtagiem #weareknitters 🙂Do zobaczenia!