Jak wypruwać oczka

W tym poście pokażemy, jak uzyskać piękny ażur w robótce poprzez wypruwanie oczek. Dzięki tej technice możesz powiększyć ubranie i jednocześnie, zużywając niewiele włóczki, sprawić, że będzie ono lekkie, ażurowe, doskonałe na lato. Aby zrealizować ten wzór, musisz tylko wybrać swój ulubiony kolor naszej bawełny Pima i druty 5 mm.

 

 

My, knitterki, znamy takie sytuacje: obliczasz włóczkę dla danego projektu, myślisz, że tyle wystarczy, ale… nagle patrzysz na opis modelu i na motek z obawą, że Twoje obliczenia chyba nie były zbyt dokładne i nie starczy Ci włóczki, by dokończyć projekt. Nie panikuj, jest pewne rozwiązanie, które pokażemy Ci w tym poście. Nauczymy Cię, jak wypruwać oczka, co jest idealną techniką do wykorzystania w takich chwilach.

 

 

Do wykonania tego ściegu będziesz potrzebować drutów 5mm i naszej bawełny Pima.

Aby zademonstrować tę technikę wykonaliśmy próbkę ściegiem pończoszniczym, ale można ją zastosować także w innych ściegach: francuskim, ryżowym, różnych typach ażurów itp.

 

Konieczna jest znajomość następujących technik:

 

  1. Nabieranie oczek
  2. Przerabianie na prawo
  3. Wykonywanie narzutu
  4. Przerabianie na lewo

 

 

  1. Nabierz liczbę oczek będącą wielokrotnością 4.

 

 

  1. Przerabiaj według poniższej instrukcji, aż osiągniesz pożądaną długość.

 

Rząd 1: *przerób 4 oczka na prawo i wykonaj 1 narzut*. Powtarzaj od * do * aż pozostaną tylko 4 oczka i przerób je na prawo.

 

 

Rząd 2 i pozostałe rzędy parzyste: przerób 4 oczka na lewo. *Przerób 1 oczko na prawo i 4 oczka na lewo*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

 

W tym przypadku oczka, które zamierzamy wypruć, przerobiliśmy na prawo, aby je łatwiej zlokalizować, ale można je przerabiać zarówno na prawo, jak na lewo, ponieważ ostatecznie i tak je wyprujemy.

 

 

Rząd 3 i reszta rzędów nieparzystych: przerób 4 oczka na prawo. *Przerób 1 oczko na lewo i 4 oczka na prawo *. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

 

Powtarzaj rzędy 2 i 3, aż uzyskasz pożądaną długość. Zakończ rzędem parzystym.

 

  1. Kiedy dotrzesz do rzędu, w którym chcesz wypruć oczka, przerabiaj w następujący sposób:

 

Rząd końcowy: przerób 4 oczka na prawo, *kiedy dojdziesz do oczka lewego, spuść je z drutu i spruj aż do początku robótki. Następnie przerób 4 oczka na prawo*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

 

 

Teraz musisz wybrać swój ulubiony kolor i poszukać bardzo letniego projektu, w którym możesz zastosować w praktyce ten zabawny ścieg. Nie zapomnij zrobić zdjęcia i umieścić go na portalach społecznościowych z hasztagiem #weareknitters 😉