Jak odzyskać zużytą wełnę


Ilustracja: zdjęcie-1.jpg


Jako każda dziewiarka z pewnością masz robótkę, którą pewnego dnia zaczęłaś i nie wiadomo jak i dlaczego odłożyłaś na bok, aby rozpocząć inny, bardziej nęcący projekt. Z upływem czasu uświadamiasz sobie, że nigdy jej nie dokończysz, ale podoba Ci się włóczka, której do niej użyłaś i… chciałbyś ją ponownie wykorzystać. Może nawet próbowałaś wydziergać z niej coś innego, ale dzianina nie wyglądała tak, jak wykonana z nowej włóczki. W tym tutorialu pokażemy Ci krok po kroku, jak ponownie wykorzystać surowiec, którego już raz użyłaś.

Ilustracja: zdjęcie-2.jpg


W tym tutorialu użyjemy próbki dzianiny, którą kiedyś odłożyliśmy na bok, wykonanej z naszej bawełny Pima.  Jeśli surowcem, który chcesz odzyskać, nie jest bawełna lecz wełna, nie martw się – proces, który Ci pokażemy, jest dokładnie taki sam dla każdego rodzaju włóczki. Będziesz także potrzebować pojemnika, aby zmoczyć włóczkę, i trochę bawełny (lub innej włóczki) w innym kolorze, jaśniejszym niż wykorzystany w robótce, którą zamierzasz spruć (idealna byłaby biała lub naturalna), dzięki czemu unikniesz zafarbowania i poplamienia odzyskiwanej włóczki. 

Ilustracja: zdjęcie-3.jpg


Zaczniemy od sprucia dzianiny.

Ilustracja: zdjęcie-4.jpg


W trakcie prucia zwijaj włóczkę w kłębki, aby się nie splątała.

Ilustracja: zdjęcie-5.jpg


Kiedy skończysz nawijanie, musisz kłębki przekształcić w motki. W tym celu posłuż się książką, jeśli kłębki są małe, lub oparciem krzesła, jeśli są duże. Możesz także użyć nawijarki, jeśli ją posiadasz.

Ilustracja: zdjęcie-6.jpg


Po uformowaniu motka odszukaj końce włóczki.

Ilustracja: zdjęcie-7.jpg


Umieść końce tak, jak pokazano na zdjęciu, zgodnie z naturalnym kierunkiem nici w motku.

Ilustracja: zdjęcie-8.jpg


Teraz upewnimy się, że motek nie rozpadnie się podczas następnych czynności. Utnij kilka kawałków włóczki o jaśniejszym kolorze i zwiąż nimi motek. Umieść jeden z nich na skrzyżowaniu końców, aby później, gdy zanurzysz motek w wodzie, nie zaplątały się i można było wygodnie pracować.

Ilustracja: zdjęcie-9.jpg


Zanurz całkowicie motek w wodzie o temperaturze pokojowej i powoli zanurz go, aby cały się zmoczył. Pamiętaj, że jeśli woda jest za ciepła, nici mogą się skurczyć, a w przypadku wełny – sfilcować się.

Ilustracja: zdjęcie-10.jpg


W trakcie zanurzania motka rozciągaj go delikatnie, aby rozprostować fale. Niech motek moczy się przez co najmniej pół godziny.

Ilustracja: zdjęcie-11.jpg


Po tym czasie wyjmij motek z wody i odciśnij bez wykręcania.

Ilustracja: zdjęcie-12.jpg


Aby usunąć nadmiar wody, owiń motek ręcznikiem i delikatnie wyciskaj, nie pocierając. Powtarzaj tę czynność tyle razy, ile to konieczne, aż motek stanie się ledwie wilgotny.

Ilustracja: zdjęcie-13.jpg


Umieść motek na wieszaku i pozostaw do wysuszenia w miejscu, w którym słońce nie pada na niego bezpośrednio.

Ilustracja: zdjęcie-14.jpg


Gdy motek wyschnie, usuń nici, którymi go związałaś, by się nie splątał.

Ilustracja: zdjęcie-15.jpg


Teraz ponownie nawiń włóczkę na kłębek, nie napinając zbyt mocno, aby nić nie była zgnieciona ani rozciągnięta.

Jesteś gotowa, aby rozpocząć nowy projekt z włóczki, która wygląda tak jak w chwili, gdy zdjęłaś z niej etykietę.

Mamy nadzieję, że ten samouczek okaże się przydatny i dzięki niemu dasz drugie życie włóczkom już używanym. Nie zapomnij podzielić się swoimi nowymi projektami na portalach społecznościowych z hashtagiem #weareknitters. Sprawisz nam wielką przyjemność!