Jako każda dziewiarka z pewnością masz robótkę, którą pewnego dnia zaczęłaś i nie wiadomo jak i dlaczego odłożyłaś na bok, aby rozpocząć inny, bardziej nęcący projekt. Z upływem czasu uświadamiasz sobie, że nigdy jej nie dokończysz, ale podoba Ci się włóczka, której do niej użyłaś i… chciałbyś ją ponownie wykorzystać. Może nawet próbowałaś wydziergać z niej coś innego, ale dzianina nie wyglądała tak, jak wykonana z nowej włóczki. W tym tutorialu pokażemy Ci krok po kroku, jak ponownie wykorzystać surowiec, którego już raz użyłaś.
W tym tutorialu użyjemy próbki dzianiny, którą kiedyś odłożyliśmy na bok, wykonanej z naszej bawełny Pima. Jeśli surowcem, który chcesz odzyskać, nie jest bawełna lecz wełna, nie martw się – proces, który Ci pokażemy, jest dokładnie taki sam dla każdego rodzaju włóczki. Będziesz także potrzebować pojemnika, aby zmoczyć włóczkę, i trochę bawełny (lub innej włóczki) w innym kolorze, jaśniejszym niż wykorzystany w robótce, którą zamierzasz spruć (idealna byłaby biała lub naturalna), dzięki czemu unikniesz zafarbowania i poplamienia odzyskiwanej włóczki.
Zaczniemy od sprucia dzianiny.
W trakcie prucia zwijaj włóczkę w kłębki, aby się nie splątała.
Kiedy skończysz nawijanie, musisz kłębki przekształcić w motki. W tym celu posłuż się książką, jeśli kłębki są małe, lub oparciem krzesła, jeśli są duże. Możesz także użyć nawijarki, jeśli ją posiadasz.
Po uformowaniu motka odszukaj końce włóczki.
Umieść końce tak, jak pokazano na zdjęciu, zgodnie z naturalnym kierunkiem nici w motku.
Teraz upewnimy się, że motek nie rozpadnie się podczas następnych czynności. Utnij kilka kawałków włóczki o jaśniejszym kolorze i zwiąż nimi motek. Umieść jeden z nich na skrzyżowaniu końców, aby później, gdy zanurzysz motek w wodzie, nie zaplątały się i można było wygodnie pracować.
Zanurz całkowicie motek w wodzie o temperaturze pokojowej i powoli zanurz go, aby cały się zmoczył. Pamiętaj, że jeśli woda jest za ciepła, nici mogą się skurczyć, a w przypadku wełny – sfilcować się.
W trakcie zanurzania motka rozciągaj go delikatnie, aby rozprostować fale. Niech motek moczy się przez co najmniej pół godziny.
Po tym czasie wyjmij motek z wody i odciśnij bez wykręcania.
Aby usunąć nadmiar wody, owiń motek ręcznikiem i delikatnie wyciskaj, nie pocierając. Powtarzaj tę czynność tyle razy, ile to konieczne, aż motek stanie się ledwie wilgotny.
Umieść motek na wieszaku i pozostaw do wysuszenia w miejscu, w którym słońce nie pada na niego bezpośrednio.
Gdy motek wyschnie, usuń nici, którymi go związałaś, by się nie splątał.
Teraz ponownie nawiń włóczkę na kłębek, nie napinając zbyt mocno, aby nić nie była zgnieciona ani rozciągnięta.
Jesteś gotowa, aby rozpocząć nowy projekt z włóczki, która wygląda tak jak w chwili, gdy zdjęłaś z niej etykietę.
Mamy nadzieję, że ten samouczek okaże się przydatny i dzięki niemu dasz drugie życie włóczkom już używanym. Nie zapomnij podzielić się swoimi nowymi projektami na portalach społecznościowych z hashtagiem #weareknitters. Sprawisz nam wielką przyjemność!