Jak nadać swoim ubraniom indywidualny charakter za pomocą haftu

Ilustracja: foto-1.jpg


Niech podniesie rękę ta z Was, która nie skończyła dziergania projektu, bo w pewnym momencie pomyślała: «trochę to mdłe». Zdarza się, że zakochujemy się w bazowych, klasycznych ubraniach, które po wydzierganiu nie są wcale takie, jaki się spodziewałyśmy. Dziś przedstawiamy krok po kroku, jak nadać ostateczny charakter tym projektom, które staną się jedną z podstaw Twojej garderoby. Jak to zrobimy? Haftując na dzianinie.

Ilustracja: foto-2.jpg


  1. W tym samouczku użyliśmy motków cienkiej wełny, drewnianych drutów 8 mm i grubej igły do haftu. Jeśli odważysz się ozdobić haftem jeden ze swoich projektów, pamiętaj, aby zajrzeć do torby z resztkami wełny, na pewno znajdziesz autentyczne skarby, które możesz wykorzystać, ponieważ do tego nie potrzebujesz dużych ilości materiału.

Ścieg 1: Ścieg krzyżykowy

Do wykonania tego ściegu potrzebna Ci będzie wełna w dwóch różnych kolorach. Używa się go pionowo, będzie więc doskonały do zastosowania wzdłuż brzegów kardiganów lub na przodzie swetrów, którym chcesz nadać niecodzienny akcent.

W próbce, którą zamierzamy pokazać, przyjęliśmy 3 oczka szerokości, ale jeśli chcesz, aby haft był nieco szerszy, możesz zwiększyć tę odległość.

Ilustracja: foto-3.jpg


Zaczniemy od wbicia igły po lewej stronie dzianiny i wyciągnięcia jej po prawej stronie, jak najbliżej prawej dolnej krawędzi naszego haftu. Upewnij się, że na lewej stronie dzianiny pozostał wystarczający odcinek nici, aby móc później zakończyć haft i zabezpieczyć go przed spruciem. Możesz również przeszyć kilka razy w miejscu na lewej stronie dzianiny przed przełożeniem igły na prawą stronę.

Ilustracja: foto-4.jpg


Wyznaczając jako szerokość 3 oczka, jak wskazaliśmy wcześniej, odlicz 6 rzędów w górę, wkłuj igłę po prawej stronie i wyciągnij ją 2 rzędy niżej.

Ilustracja: foto-5.jpg


Biorąc za punkt odniesienia oczko, w którym wyciągnęłaś igłę, odlicz kolejne 6 rzędów, wbij igłę po prawej stronie (wciąż biorąc pod uwagę, że odległość w poziomie powinna wynosić 3 oczka) i wyciągnij ją 2 rzędy niżej. W chwili wyciągania igły musi ona znajdować się pod nicią, którą haftujesz. Na zdjęciu widać ją na nici, dzięki czemu dokładnie widać, jak należy to zrobić .


Kontynuuj haftowanie powtarzając dwa ostatnie etapy.

Ilustracja: foto-7.jpg


Po dotarciu do ostatniego oczka, wyciągnij igłę ze strony przeciwnej w stosunku do ostatniego wyhaftowanego ściegu. W ten sposób przytrzymasz krzyżyk.

Ilustracja: foto-8.jpg


Już masz część wyhaftowaną pierwszym kolorem, teraz nawlecz igłę nicią w drugim kolorze.

Ilustracja: foto-9.jpg


Drugi kolor wprowadzimy tak jak pierwszy, wbijając igłę z lewej strony dzianiny i wyciągając ją z prawej, z tą różnicą, że zrobimy to na przeciwnym brzegu haftu (w tym wypadku będzie to lewy brzeg), aby zacząć krzyżowanie kolorów.

Ilustracja: foto-10.jpg


Umieść igłę na prawym brzegu haftu. Haft zostanie wykonany symetrycznie, więc wbij igłę sześć rzędów powyżej miejsca rozpoczęcia i wyciągnij ją dwa rzędy niżej. Zobaczysz, że będzie to dokładnie naprzeciwko haftu w pierwszym kolorze. Kiedy prowadzisz nić na prawo, powinna ona znajdować się nad nicią w pierwszym kolorze.

Ilustracja: foto-11.jpg


Aby przejść na lewy brzeg haftu: skrzyżuj nić w kolorze, którym wyszywasz, prowadząc ją pod nicią w pierwszym kolorze. Ponownie wbij igłę sześć rzędów powyżej i wyciągnij ją dwa rzędy niżej.

Ilustracja: foto-12.jpg


Kontynuuj haftowanie, powtarzając dwa ostatnie etapy: pamiętaj, że kiedy prowadzimy nić od lewej do prawej, przebiega ona nad nicią w pierwszym kolorze, a gdy prowadzimy ją od prawej do lewej umieszczamy ją pod tą nicią.

Ilustracja: foto-13.jpg


Po dotarciu do ostatniego oczka, ponownie wyciągnij igłę ze strony przeciwnej w stosunku do ostatniego wyhaftowanego ściegu.

Ilustracja: foto-14.jpg


Przełóż igłę z prawej strony dzianiny na lewą i zakończ szew tak, by zabezpieczyć haft.

Ilustracja: foto-15.jpg


A oto gotowy haft.

Ścieg 2: fale

Aby haftować tym ściegiem, potrzebujesz trzech różnych kolorów. Wykonujemy go poziomo, dzięki czemu będzie idealny na dolnej części ubrań czy na brzegu toreb. 

Ilustracja: foto-16.jpg


Zaczniemy od nawleczenia na igłę nici w pierwszym kolorze. Wprowadzamy ją po lewej stronie dzianiny i wyciągamy po prawej. Tak jak w poprzednim ściegu, możesz zostawić trochę nici, aby później wykonać wykończenia, lub przeszyć kilka razy w miejscu przed wyjęciem igły po prawej stronie.

Ilustracja: foto-17.jpg


Teraz zaczniemy tworzyć linię prostą, więc uważając, aby nie skręcić, prowadzimy igłę od prawej do lewej, przeskakując po jednym oczku.

Ilustracja: foto-18.jpg


Ponownie wprowadzamy igłę w poprzednie oczko, od prawej do lewej, i wyjmujemy ją przez następne oczko.

Ilustracja: foto-19.jpg


Powtarzamy poprzedni etap aż do końca haftu.

Ilustracja: foto-20.jpg


Kiedy dotrzesz do końca, ponownie przeciągnij igłę na lewą stronę i zakończ przeszywając kilka razy w miejscu, aby haft się nie spruł.

Ilustracja: foto-21.jpg


Nawlecz na igłę włóczkę w następnym kolorze. Zacznij od wprowadzenia nici od dołu do góry pod pierwszym ściegiem w pierwszym kolorze.

Ilustracja: foto-22.jpg


Kontynuuj przekładając igłę pod następnym ściegiem, tym razem od góry do dołu.

Ilustracja: foto-23.jpg


Ponownie przełóż igłę od dołu do góry pod następnym ściegiem.

Ilustracja: foto-24.jpg


Kontynuuj powtarzając dwa ostatnie etapy do momentu zakończenia haftu. Nie powinnaś zanadto napinać nici przeciągając ją pod poszczególnymi ściegami, powinna być luźna. Jeśli zdarzy Ci się za mocno za nią pociągnąć i ścieg będzie przylegać do nici, rozluźnij ją końcem igły.

Ilustracja: foto-25.jpg


Kiedy dotrzesz do końca haftu, ponownie przeciągnij nić na lewą stronę i zakończ ten kolor.

Ilustracja: foto-26.jpg


Nawlecz na igłę włóczkę w następnym kolorze. Zacznij od wprowadzenia igły od góry do dołu (odwrotnie niż w przypadku poprzedniego koloru) i przeciągnij ją pod nićmi w dwóch poprzednich kolorach.

Ilustracja: foto-27.jpg


Przełóż ponownie igłę od dołu do góry.

Ilustracja: foto-28.jpg


Powtórz czynność przekładając igłę od góry do dołu.

Ilustracja: foto-29.jpg


Kontynuuj powtarzając dwa ostatnie etapy do momentu zakończenia haftu.

Ilustracja: foto-30.jpg


Kiedy dotrzesz do końca haftu, ponownie przeciągnij nić na lewą stronę i zakończ kolor, którym haftujesz, tak jak zrobiłaś to w przypadku dwóch poprzednich kolorów. I tak oto fale są gotowe !

Ścieg 3: pióro

Aby wyhaftować ten ścieg, potrzebujesz wełny tylko w jednym kolorze. Pióro to ścieg haftowany poziomo, który idealnie sprawdzi się na rękawach ubrań. Stosując ten ścieg podkreślisz swoją osobowość.

Ilustracja: foto-31.jpg


Zaczynamy haftować ten ścieg od dołu. Aby rozpocząć przełóż igłę z lewej strony na prawą.

Ilustracja: foto-32.jpg


Odlicz 4 rzędy powyżej oczka, w którym umieściłaś nić, wprowadź igłę w tym miejscu, poprowadź ją ukośnie i wyciągnij dwa rzędy niżej, przy czym igła powinna przechodzić nad nitką. W razie potrzeby przytrzymaj ją tuż przed pociągnięciem, aby wyregulować ścieg. Te 4 rzędy, które odliczyliśmy na początku, to będzie szerokość naszego pióra. Jeśli chcesz, aby twoje było jeszcze szersze, po prostu zwiększ tę odległość, ale pamiętaj, że liczba rzędów musi parzysta, aby środek wypadł idealnie.

Ilustracja: foto-33.jpg


Aby wykonać górną część ściegu, odlicz dwa rzędy powyżej środka, wprowadź tam igłę i wyciągnij ją po skosie z drugiej strony oczka dwa rzędy niżej. Pamiętaj, aby przeciągnąć igłę nad nicią, w ten sposób będzie ona przytrzymana.

Ilustracja: foto-34.jpg


Aby wykonać dolną część ściegu: wprowadź igłę dwa rzędy niżej od dołu do góry i wyciągnij ją po skosie dwa rzędy wyżej po drugiej stronie oczka, tak aby przeszła przez środek pętli .

Ilustracja: foto-35.jpg


Jak już wcześniej wskazaliśmy, nić musi zawsze wychodzić nad ściegiem. Na powyższym obrazku widać, jak to wygląda po wykonaniu górnego i dolnego ściegu.

Ilustracja: foto-36.jpg


Kontynuuj haftowanie naprzemiennie górnych i dolnych ściegów, aż dotrzesz do końca haftu.

Ilustracja: foto-37.jpg


Po dotarciu do końca haftu przeszyj tak, by przeprowadzić nić na lewą stronę dzianiny, dzięki czemu środkowa część pióra będzie przytrzymana.

Ilustracja: foto-38.jpg


Pamiętaj o zakończeniu szwu na lewej stronie, aby haft się nie spruł.

Mamy nadzieję, że te trzy haftowane ściegi dostarczą Ci pomysłów na personalizację ubrań i nadadzą im inny charakter. Chcielibyśmy, abyś pokazała nam za pośrednictwem portali społecznościowych kombinacje, które z nich stworzysz, oznaczając je hasztagiem #weareknitters. Do zobaczenia!