Jak liczyć rzędy projektu

Jako początkująca dziewiarka musisz nauczyć się nie tylko różnych ściegów i technik czy odczytywania wzorów. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinnaś opanować, jeśli nie chcesz oszaleć, jest liczenie rzędów projektu. Zresztą nawet osiągnąwszy poziom zaawansowany możesz się pogubić i stracić wątek. Dlatego też postanowiliśmy Ci pomóc i wskazać dobre nawyki podczas robienia na drutach.

Na poniższych zdjęciach zobaczysz kilka próbek wykonanych:

  • Ściegiem pończoszniczym
  • Ściegiem pończoszniczym lewym
  • Ściegiem ryżowym
  • Ściegiem ryżowym podwójnym
  • Ściegiem francuskim

Na tych próbkach oznaczyliśmy kolejne rzędy numerując je, dzięki czemu widać, jak je liczyć. Zobaczysz również zaznaczony dolny brzeg, co ułatwia orientację.

(fot. 2)

Na tym zdjęciu widać próbkę ściegu pończoszniczego.

Każdy rząd jest oznaczony zielonym V, ponieważ oczka tego ściegu mają kształt tej litery. Obok widzisz cyfry odpowiadające kolejnemu numerowi rzędu.

(fot. 3)

Oto próbka ściegu pończoszniczego lewego.

W tym przypadku, aby ilustracja była bardziej czytelna, zastosowaliśmy dwa kolory – na różowo zaznaczyliśmy łuk na górze i dwa poniżej, które tworzą jeden rząd, a następny rząd zaznaczyliśmy na zielono.

(fot. 4)

Oto próbka ściegu ryżowego.

Na tym zdjęciu widać, że jeden rząd zaznaczyliśmy na czerwono, a następny na niebiesko.

Oczko zaznaczone na czerwono, wypukłe (przerobione na lewo) należy do jednego rzędu, a oczko zaznaczone na niebiesko tworzące rodzaj V, mniej widoczne (przerobione na prawo) należy do następnego rzędu.

(fot. 5)

Następną próbkę wykonano ściegiem ryżowym podwójnym.

Niebieskie V to jeden rząd, a zielone V to rząd następny. Kolejne dwa rzędy zaznaczyliśmy kreskami, aby odróżnić rzędy przerobione na prawo od rzędów przerobionych na lewo.

(fot. 6)

Na koniec próbka ściegu francuskiego. W tej próbce zaznaczyliśmy jeden rząd na czerwono (ten bardziej wypukły), a drugi na niebiesko (ten bardziej w głębi, mniej widoczny).

Jak widać, jest to łatwiejsze niż myślałaś. Prawdą jest, że im prostszy jest wzór, który wykonujesz na drutach, tym łatwiej policzyć rzędy. Ale nie martw się, będziesz ćwiczyć i, podobnie jak wszystko inne, ostatecznie to opanujesz. A zatem jak zwykle zachęcamy Cię do ćwiczeń i udostępniania nam swoich projektów z hashtagiem #WeAreKnitters.