JAK WYKONAĆ NA DRUTACH WZÓR AŻUROWYCH SZNURÓW

(Foto 1)

Kiedy widzisz w różnych projektach ładne, ale skomplikowane wzory, często zastanawiasz się, jak innym udaje się wydziergać takie cudeńka, podczas gdy Ty nadal wykonujesz tylko najprostsze, podstawowe ściegi i wzory, poznane dawno temu… Czas to zmienić!  Potrzebujesz tylko trochę cierpliwości i spokojnej chwili, a na pewno Ci się uda. Pokażemy Ci, jak wykonać zachwycający wzór ażurowych sznurów, który możesz wykorzystać w swoim nowym swetrze czy w kocyku, który zamierzałaś wydziergać dla dzidziusia przyjaciół, robiąc jednocześnie mocne wrażenie tym wykonanym na drutach wzorem. 

Aby wykonać wzór ażurowych sznurów użyliśmy:

Oto techniki, które musisz znać, aby go zrealizować:

Nabierz liczbę oczek stanowiącą wielokrotność 15. My nabraliśmy 30 oczek, by wyraźnie pokazać Ci efekt. Możesz zwiększyć liczbę oczek w zależności od rozmiaru projektu.

W rzędach nieparzystych wszystkie oczka są przerabiane na prawo (dwa oczka razem i trzy oczka razem również), a w rzędach parzystych wszystkie oczka przerabiane są na lewo.

(Foto 3)

Rząd 1. *Przerób 1 oczko, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione, przerób 5 oczek, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut i przerób 1 oczko*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

Rząd 2 (i pozostałe rzędy parzyste). Przerób wszystkie oczka na lewo.

Rząd 3. **Przerób 2 oczka, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione, przerób 3 oczka, *przerób 2 oczka razem, zrób 1 narzut i przerób 2 oczka*. Powtórz od * do jeszcze raz**. Powtarzaj od ** do ** do końca rzędu.

(Foto 4)

Rząd 5. *Przerób 3 oczka, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione, przerób 1 oczko, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut i przerób 3 oczka*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

Rząd 7. *Przerób 4 oczka, zrób 1 narzut, przerób 3 oczka razem na prawo, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut i przerób 4 oczka*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

(Foto 5)

Rząd 9. *Przerób 4 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut i przerób 5 oczek*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

(Foto 6)

Rząd 11. *Przerób 3 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 1 oczko, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione i przerób 3 oczka*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

(Foto 7)

Rząd 13. **Przerób *2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut*. Powtórz od * do * jeszcze raz. Przerób 3 oczka, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione i przerób 2 oczka**. Powtarzaj od ** do ** do końca rzędu.

(Foto 8)

Rząd 15. *Przerób 1 oczko, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 2 oczka, 2 oczka razem, zrób 1 narzut, przerób 1 oczko, wykonaj 1 narzut i 1 oczko zgubione, przerób 2 oczka, zrób 1 narzut, 1 oczko zgubione i przerób 1 oczko*. Powtarzaj od * do * do końca rzędu.

Powtórz rzędy od 1 do 6 tyle razy, ile to konieczne.

Jak zapewne zauważyłaś, posługiwanie się opisem wzoru jest łatwiejsze, niż się wydawało. Wystarczy tylko, że złapiesz rytm i okażesz trochę zapału. Teraz… pozostaje Ci jedynie wykorzystać ten wzór w jakimś ładnym modelu i ćwiczyć razem z nami!

I nie zapomnij podzielić się zdjęciami swoich dzieł na portalach społecznościowych z hashtagiem #WeAreKnitters.

Cieszymy się, że zobaczymy Twoje prace!