Co robić z resztkami bawełny: węzłowe podstawki pod szklanki

 

Tak jak przystało na profesjonale dziewiarki wełnę, którą wybieramy do tworzenia projektów, uwielbiamy wykorzystywać do ostatniego metra. Z tego powodu zawsze staramy się wymyślić coś, co można z niej wykonać. Czy nie lepiej, jeżeli kłębek włóczki posłuży Ci nie tylko do stworzenia wymarzonego ubrania, ale i do udekorowania domu?

 

Tym razem wykonamy węzłowe podstawki pod szklanki, obok których nikt na pewno nie przejdzie obojętnie. Wydają się skomplikowane do zrobienia, ale dziś przekonasz się, że w mgnieniu oka oswoisz się z techniką ich tworzenia.

 

 

Na początek konieczne będzie wykonanie długiego sznurka z pozostałych resztek bawełny. Potrzebne będzie około 3,5 metra. Spokojnie, właściwie jest to najtrudniejszy i najbardziej nużący etap, ale uwierz naprawdę warto. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak wykonać sznurek przy użyciu dwóch drutów, tutaj znajdziesz instrukcję.

 

Następnie poszukaj płaskiej powierzchni, gdzie będziesz mogła spokojnie pracować.

 

 

Rozpocząć należy od uformowania ze sznurka pętli w kształcie precla, pozostawiając jeden koniec sznurka po lewej stronie. Ten krótki koniec nie powinien się ruszyć z tego miejsca aż do momentu ukończenia podkładki, a do pracy zawsze należy używać reszty sznurka (długiego końca).

 

 

Przeprowadzić długi koniec sznurka przez pierwszą pętlę. Powinien on przechodzić od dołu.

 

 

W ten sposób utworzy się kolejna pętla u dołu z prawej strony.

Następnie należy przeprowadzić długi koniec sznurka pod sznurkiem tworzącym prawą górną pętlę (druga część „precla”, która stworzona została na początku). Przyjrzyj się dokładnie zdjęciu.

 

 

Później przeprowadzić długi koniec sznurka pod spodem dolnej części pętli prawej. W ten sposób formułuje się bazowa część węzła.

 

 

W tym momencie efekt pracy powinien być taki sam jak na zdjęciu powyżej. Ważne jest, by nie zaciskać węzła i postarać się o to, żeby wszystkie przestrzenie pomiędzy sznurkiem były podobnej wielkości, jako że jest to prawa strona podkładki.

 

 

Przeprowadzić długi koniec sznurka dokładnie w tym samym miejscu co na początku. Tam, gdzie znajduje się koniec krótki.

 

 

To już! Wykonałaś najtrudniejszą część pracy! Od tej pory to już sama przyjemność!

 

Kształt podstawki jest już nadany, teraz wystarczy jedynie powtarzać wcześniejsze kroki, podążając za sznurkiem z wcześniejszego okrążenia. Starać się by nowe okrążenie znajdowało się po wewnętrznej stronie pierwszego. Na zdjęciu można zauważyć, jak sznurek biegnie przy wewnętrznej krawędzi okrążenia, które wykonane zostało na początku.

 

 

Podążać za pierwszym okrążeniem, umieszczając sznurek nowego okrążenia po wewnętrznej stronie pierwszego.

 

 

W ten sposób doprowadzić do końca drugie okrążenie i powtórzyć jeszcze raz, aby zamknąć węzeł w jego środkowej części.

 

 

Podkładka pod szklankę będzie gotowa po zakończeniu trzeciego okrążenia. Po sfinalizowaniu pracy schować wystający koniec sznurka, pozostawiając go z lewej strony podkładki.

 

 

Z lewej strony podkładki zawiązać supeł i równo przyciąć końce. Można zastosować kilka kropli kleju do tkani, by upewnić się, że nie będzie się on przesuwał i rozwiązywał.

 

 

Podkładka jest gotowa do użycia! Teraz czas na przygotowanie ulubionej herbaty lub wyśmienitej kawy. Nasza bawełna PIMA doskonale nadaje się do tego projektu, a to dzięki delikatności i idealnej teksturze, jaką nadaje podkładkom. Możesz zrobić ich całe mnóstwo w rozmaitych kolorach!