W życiu każdej miłośniczki robótek na drutach przychodzi czas, gdy pojawia się chęć zaprojektowania własnego ubrania lub chociażby zmodyfikowania i zaadaptowania do własnego stylu prac, które robione są według instrukcji. Nie da się ukryć, że zarówno projektowanie, jak i modyfikowanie nie należą do łatwych zadań, jednak satysfakcja po ich ukończeniu jest naprawdę ogromna! Twoje wyroby dzięki temu będą oryginalne i jedyne w swoim rodzaju!
Na pewno już niejednokrotnie wyobrażałaś sobie sytuację, w której dziergając swój ulubiony sweter, zmieniasz motyw jego tylnej lub przedniej części. Masz już wybrany ścieg, który chciałabyś wykorzystać, jednak nie jesteś do końca przekonana, czy będzie on pasował do tych oczek, które masz już nabrane na druty lub do tych, które do tej pory wykonywałaś według wskazówek umieszczonych w instrukcji. Sekret tkwi w odpowiednim przeliczeniu oczek znajdujących się w jednym rzędzie. Jak to zrobić? Dziś zdradzimy Ci kilka prostych sztuczek:
W przykładzie posłużymy się ściegiem jodełkowym, który całkiem niedawno, był bohaterem jednego z naszych postów. Załóżmy zatem, że mamy na drutach nabrane 99 oczek. Czy możemy w takim przypadku zabrać się za ścieg jodełkowy? Przyszedł czas na odrobinę matematyki!
Ścieg jodełkowy składa się z 7-miu oczek + 1 i następujących rzędów:
Rząd 1: przerobić 1 oczko na prawo, * przerobić 1 oczko na lewo, przerobić 1 oczko na prawo, wykonać przełożenie, przerobić 2 oczka razem na lewo, przerobić 1 oczko na prawo, przerobić 1 oczko na lewo, przerobić 1 oczko na prawo*, powtórzyć od * do * aż do zakończenia rzędu.
Rząd 2: przerobić 1 oczko na lewo, * przerobić 1 oczko na prawo, wykonać przełożenie, przerobić 2 oczka razem na lewo, przerobić 2 oczka na prawo, przerobić 1 oczko na lewo, powtórzyć od * do * aż do zakończenia rzędu.
W pierwszym rzędzie jak widać, każde powtórzenie między gwiazdkami składa się z 7-miu oczek. Na pewno uwagę zwróci odjęcie, gdzie z dwóch oczek robi się jedno, jednak zostaje to skompensowane poprzez przełożenie wykonane zaraz przed zmniejszeniem liczby oczek. Oznacza to, że ich liczba nie ulegnie zmianie na końcu rzędu. Należy również pamiętać o dodatkowym oczku początkowym, które nabiera się tylko raz. Jeżeli zatem pomnożymy 7 oczek przez ilość powtórzeń na całej długości rzędu, powinniśmy otrzymać liczbę 98 oczek, a dodając do tej wartości 1 początkowe oczko, wtedy liczba wyniesie 99 oczek. Jak widać, zastosowanie tego ściegu w projekcie obyłoby się bez zbędnych problemów, jako że ilości oczek jest zgodna i nie byłoby konieczności stosowania jakichkolwiek modyfikacji!
W sposób, jaki został zaprezentowany powyżej, możesz przeanalizować jakikolwiek rząd, który znajduje się w Twojej instrukcji. Pomoże Ci to sprawdzić, czy bez problemów możesz dziergać wybrany ścieg z oczkami, które już masz nabrane na druty. Pamiętaj na co należy zwrócić uwagę:
- ilość punktów w każdym powtórzeniu według wybranej instrukcji. We wszystkich instrukcjach umieszcza się je pomiędzy gwiazdkami. Wystarczy pomnożyć liczbę oczek przez ilość powtórzeń i w ten sposób jak najbardziej przybliżyć się do liczby oczek, jaka została nabrana na druty
- odejmowania zawsze dotyczą dwóch oczek i tak też należy je liczyć, a nie jako jedno oczko
- podobnie, gdy dochodzi do dodawania liczone jest ono jako 1 oczko w tym rzędzie, choć w kolejnym będą to już dwa oczka
- przerzuty nie są liczone jako oczka ponieważ nimi nie są aż do kolejnego rzędu (jeżeli jeden rząd konkretnego motywu się zgadza reszta również będzie w porządku)
- zwróć uwagę na to, czy masz do czynienia z dodatkowymi oczkami tak, jak miało to miejsce w przykładzie z oczkiem początkowym. Oczka te często mogą posłużyć do wyrównania końcowej liczby oczek, jednak jeżeli ich nie potrzebujesz, można je wyeliminować. Wszystko zależy od projektu i motywu, nad jakim pracujesz
- jeżeli w którymś momencie musisz wprowadzić odjęcia symetryczne po obydwu stronach robótki (jak w przypadku swetra), będziesz musiała dopasować motyw w odpowiedni sposób. W takim wypadku najlepiej przed zabraniem się do pracy zapisać, jak w liczbach będą wyglądać rzędy po zastosowaniu odjęć. Dzięki takiemu systemowi unikniesz pomyłek przy nabieraniu oczek i dzierganiu rzędów
Co o tym myślisz? Odważysz się teraz zmodyfikować instrukcje i zaadaptować je tak, by nadać im własnego oryginalnego charakteru? Jak widzisz to nie takie trudne! Wystarczy tylko zwrócić uwagę na liczbę oczek i sprawdzić, czy możesz wprowadzić wymarzony motyw w rzędy Twojej robótki. Możesz posłużyć się przy tym, którymkolwiek z naszych zestawów KIT. Wybierz motyw, policz oczka w rzędzie i dostosuj go do swojego projektu i wyobraźni!